28 lutego 2018

Poprzedni post z serii polecanek, który dotyczył zapowiedzi książek w lutym 2018 roku pokazał mi jedną, ale bardzo ważną rzecz: przygotowywanie tego typu spis nawet i pod koniec poprzedniego miesiąca (w tym przypadku pod koniec stycznia) nie gwarantuje, iż przedstawiane książki w ogóle będzie można nabyć w księgarniach. Często kolejne nowości pojawiają się tuż na początku miesiąca, a czasem wydawca potrafi trzy dni przed premierą przesunąć wydanie danej pozycji. W związku z tym poniższa lista zapowiedzi książek na marzec 2018 jest nie tyle nie tyle kompletna, ile aktualna na obecny stan, czyli koniec lutego. Wiele może się w niej jeszcze zmienić, dlatego radzę na bieżąco przeglądać literackie zapowiedzi swoich ulubionych wydawnictw!

Mitologia germańska – Szrejter Artur

Pogańscy Germanowie stworzyli fascynującą mitologię, która najlepiej zachowała się w przekazach ludów mroźnej Północy. Skandynawskie opowieści mówią o wielogłowych olbrzymach, podstępnych karłach, świetlistych Alfach, straszliwych wężach i smokach, ale przede wszystkim o bogach: szalonym Odynie, walecznym Thorze, pięknej Freyi czy podstępnym Lokim. Czwarte wydanie „Mitologii germańskiej” zostało znacząco uzupełnione oraz wzbogacone nowymi ilustracjami. Książkę otwiera wprowadzenie historyczno-archeologiczne profesora Wojciecha Nowakowskiego.

Ułamek sekundy – Richards Douglas E.

Co jeśli odkryjesz sposób, by wysłać coś w przeszłość? Nie miliony lat w przeszłość, do ery dinozaurów. Nie jeden dzień. Ba! Nawet nie jedną minutę. Co jeśli możesz wysłać coś w przeszłość bliższą niż mgnienie oka? Czy to w ogóle przydatne? Nie starczy ci wszak czasu, by naprawić błędy, zmienić wydarzenia, wygrać na loterii.

Nathan Wexler to genialny fizyk, który uważa, że odkrył sposób, by wysyłać materię o ułamek sekundy w przeszłość. Zanim jednak zdoła potwierdzić to odkrycie, on i jego przyszła żona, Jenna Morrison, będą zmuszeni walczyć o życie. Bo choć podróż w czasie do tak bliskiej przeszłości wydaje się bezużyteczna, Jenna zrozumie, że żadna zdolność w historii nie miała tak ważnych ani dalekosiężnych skutków. Teraz, gdy Jenna walczy z siłami, które sprzysięgły się przeciw niej, na szali leży los całej ludzkości…

Seria królewska. Tom 1. Papierowa księżniczka – Watt Erin

Życie Elli Harper nie przypomina bajki – dziewczyna nie ma ojca, często przeprowadza się z miasta do miasta, ciężko pracuje i codziennie walczy, by związać koniec z końcem. Jedynie marzenia o lepszym jutrze podtrzymują ją na duchu. Czy jest szansa, aby się spełniły?

Nagle za sprawą członków rodziny Royal Ella trafia do świata bogactwa i luksusu. Nie wie jednak, że ta piękna otoczka skrywa niewyobrażalne zepsucie. Reed, jeden z pięciu braci, jest „perłą w koronie” rodu Royalów. Dziewczyna nie potrafi się oprzeć jego urokowi, lecz chłopak za wszelką cenę chce zniszczyć jej fascynację.

Stopniowo na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, a Ella uświadamia sobie, że jest w stanie przetrwać wszystko – oprócz życia w pałacu Royalów.

Alice i Oliver – Bock Charles

Alice Culvert ma w sobie prawdziwą moc: jest pełna pasji, niezależna, bystra i prześliczna. Przyciąga uwagę wszędzie, gdzie tylko się pojawi, nawet w gwarnym Nowym Jorku lat 90. – i jest tym zachwycona. Żyje bardzo intensywnie – tym trudniej uwierzyć, kiedy poznaje lekarską diagnozę swego stanu… Tak pełna energii osoba nie może przecież po prostu zniknąć. Życie Alice i jej męża Olivera nagle sprowadza się do jednego: walkio przetrwanie. Para walczy z chorobą, stawiając również czoła meandrom systemu opieki zdrowotnej, dobrym intencjom bliskim i głębokiemu, niebezpiecznemu stresowi, który odpycha od siebie małżonków.

Utrata Boga. Filozofia woli Fryderyka Nietzschego – Soniewicka Marta

Wobec filozofii Fryderyka Nietzschego trudno przejść obojętnym – fascynuje i jednocześnie odpycha. Minęło ponad sto lat od śmierci tego niemieckiego myśliciela, a mimo olbrzymiej ilości poświęconych mu książek, jego filozofia nie przestaje inspirować do nowych interpretacji. Książka ta jest próbą zrozumienia „tragicznej wiedzy radosnej”, która sprawiała autorowi „Tako rzecze Zaratustra” tak wiele zarazem bólu jak i rozkoszy. Sednem tej filozofii jest zmierzenie się z problemem sensu istnienia w świecie, który utracił wiarę w Boga, będącego gwarantem moralno-metafizycznej struktury świata.

Nietzsche stawia pytanie o rozumienie człowieka i jego miejsca w świecie, gdy zrezygnujemy nie tylko z odniesienia do Boga, ale także z pozostawionego po Bogu dziedzictwa metafizycznego, głęboko zakorzenionego w naszym myśleniu. Jego propozycja sprowadza się do uznania stwórczego charakteru woli człowieka – woli mocy, która ma przezwyciężać nawet czas.

Wojna Dwóch Róż. Upadek Plantagenetów i triumf Tudorów – Jones Dan

Dan Jones przedstawia barwny opis wydarzeń, które złożyły się na przetasowania dynastyczne nazwane później Wojną Dwóch Róż. Poczynając od szerokiego tła politycznego, które wyjaśnia zachwianie pozycji Anglii w Europie w połowie XV wieku i genezę wojny domowej w kraju, autor prowadzi nas przez okropności i niuanse zmagań, które ostatecznie doprowadziły do zakończenia długotrwałych rządów rodu Plantagenetów i osadziły na tronie nową dynastię – Tudorów. W książce przeczytamy barwne opisy bitew i intryg, dowiemy się, kim naprawdę była Joanna d’Arc, poczujemy rozterki możnych, którzy muszą się opowiedzieć po którejś ze stron w krwawej wojnie, wiedząc, że jeśli źle wybiorą, czeka ich tragiczny koniec.

Opowiadania z Doliny Muminków. Muminek i urodzinowy guzik oraz  Muminek i Pieśń Oceanu – Tove Jansson

W dniu swoich urodzin Muminek budzi się podekscytowany. Jest pewien, że czeka go jeden z najcudowniejszych dni w roku. Dziś są jego urodziny! Niestety, wygląda na to, że nikt nie będzie z nim świętować. Wszyscy są tak zajęci swoją pracą… do czasu niespodzianki!

To był idealny dzień na jakąś wspaniałą przygodę. Ale na jaką? Muminek i jego przyjaciele słyszeli o legendzie oceanu – pieśni, którą usłyszeć może tylko ten, kto muszlę znajdzie. Włóczykij zabiera więc Muminka i Pannę Migotkę na Wyspę Hatifnatów, by mogli znaleźć  skarb. Niestety przyjaciele muszą wrócić, aby uniknąć burzy! Czy znajdą pieśń oceanu, o której mówią legendy, i wrócą bezpiecznie do domu?

Strange the Dreamer. Tom 1. Marzyciel – Taylor Laini

To marzenie wybiera marzyciela, a nie odwrotnie. Lazlo Strange od zawsze marzył, aby poznać tajemnice zaginionego miasta Szloch. Jako sierota, a potem skromny bibliotekarz, nawet nie przypuszczał, że ma szansę na odbycie kosztownej wyprawy przez pustynię Elmuthaleth do miejsca, gdzie mieszkają mityczni wojownicy. Dopóki sami nie przekroczyli bramy Wielkiej Biblioteki i nie zaproponowali wyprawy… komuś innemu. Tu liczy się czas i każda podjęta decyzja. Przed Strange’em pojawią się wybory, których nie sposób dokonać, żal, którego nie da się wyleczyć, oraz magia tak prawdziwa, jakby istniała naprawdę. Zanurz się w świecie pełnym skrywanych od wieków tajemnic, marzeń niebieskich jak opale, jak skrzydła ważki czy niebo, niezwykłych snów, które dyktują zmysły. Czytając „Marzyciela”, zapomnisz, co jest snem, a co jawą.

Małżeństwo wagi półśredniej – Irving John

Wbrew temu, co zdaje się sugerować tytuł, nie jest to książka o jednym, ale o dwóch małżeństwach, których wzajemne relacje, zrazu niewinne i czysto przyjacielskie, przeradzają się z czasem w związek o znacznie intymniejszym i bardziej złożonym charakterze. Nowa sytuacja, oparta na rytuale zamiany partnerów, przynosi uczestnikom tego osobliwego procederu poczucie wyzwolenia i euforii, by już wkrótce odsłonić swoje ciemniejsze strony.

4 3 2 1  – Auster Paul

Cztery losy. Jeden człowiek. Jedna miłość. Dzieło życia Paula Austera.

3 marca 1947 roku na świat przychodzi Archibald Isaac Ferguson. Człowiek, który może przeżyć swoje życie cztery razy. Za każdym razem los prowadzi go zupełnie inaczej. Tylko jedno się nie zmienia: uczucie do niesamowitej Amy Schneiderman. Precyzyjnie skonstruowana i pełna pasji monumentalna powieść mistrza literatury amerykańskiej znalazła się na wszystkich listach najważniejszych książek 2017 roku i osiągnęła status bestsellera. Nazwano ją epopeją XX wieku.

Źródło grafik: empik.com