16 sierpnia 2015

Cudowna dziewczynka Andrew RoeNieco ponad piętnaście lat temu ludzie bardzo obawiali się nadejścia roku 2000. Z nastaniem nowego milenium wiązał się szereg obaw, począwszy od zepsucia się wszelkich urządzeń (komputery, satelity), poprzez eksplozję różnego rodzaju kataklizmów, aż po koniec świata. To właśnie w tym nieco dziwnym i jednocześnie zaskakującym czasie rozgrywa się akcja powieści autorstwa Andrew Roego.

Małżeństwo Johna i Karen jest dalekie od ideału. Młodzieńcze uniesienia i namiętności szybko opadły, gorące uczucie zastąpiła szara rzeczywistość. Brak środków finansowych w połączeniu z depresją Karen sprawiły, że związek jest na granicy rozpadu. Wypadek samochodowy Johna i ich kilkuletniej córki Anabelle dopełnia czarę goryczy. Mężczyzna odchodzi, pozostawiając żonę samą. Karen zaczyna opiekować się córką, która cierpi na mutyzm akinetyczny: dziewczynka pozostaje w śpiączce, jednak ciągle ma otwarte, patrzące w nicość oczy, z których jakby uszło życie. Wszystko zmienia się kilkanaście tygodni przed zbliżającym się nowym milenium. Rozchodzi się wieść, że Anabelle uzdrawia, a modlitwy skierowane do niej mają zadziwiającą moc. Rozpoczyna się medialny szum, którego pędu nikt i nic nie może powstrzymać.

Wbrew pozorom Cudowna dziewczynka to nie powieść o cudach i uzdrowieniach, lecz o ogromnej potrzebie wiary, która drzemie w sercu każdego człowieka. Do Anabelle przybywają zarówno gorliwi katolicy, jak i sceptycy, ateiści i ludzie poszukujący sensu życia. To właśnie z ich perspektywy poznajemy dzieje cudownej dziewczynki, która w mniejszym lub większym stopniu wpłynęła na ich życie. Bez względu na to, czy ów upragniony cud się wydarzył czy nie, nie liczy się fakt istnienia wyższej siły lub istoty, lecz sam akt wiary, nadziei i siły do walki o lepsze jutro. Tak naprawdę nie są ważne przekonania czy też konkretne wyznanie, lecz pewnego rodzaju credo, wyznające życiowe cele i nie pozwalające zaniechać walki w obliczu ciężkiego doświadczenia.

Wyraźnie zauważalna jest męska, autorska perspektywa ukazująca problemy, zarówno te banalne i codzienne (jak chociażby niepłacenie rachunków, kłótnie o odbiór dziecka ze szkoły) i te rzadsze, traumatyczne (odejście współmałżonka, wypadek samochodowy córki, śmiertelna choroba). Andrew Roe nie pozostawia miejsca na ckliwość i szerokie spektrum opisów, wszystkie deskrypcje zostały skondensowane do kilku zwięzłych zdań, które oddają zarówno emocje, jak i przemyślenia różnorodnych bohaterów.

Cudowna dziewczynka to książka o próbie, jakiej zostało poddane małżeństwo z kilkuletnim stażem. Ciężki wypadek i choroba córki oddaliły od siebie Karen i Johna, jednocześnie ukazując im szerszą perspektywę na problemy, z jakimi zmagają się od wielu lat. Szczególnie uderza wątek ojca, który nie jest w stanie udźwignąć choroby córki i postanawia odejść od rodziny. Autor nie czyni go jednak tym „złym” i „podłym” rodzicem, lecz ukazuje szereg emocjonalnych zmagań, z jakimi przyszło mu się zmierzyć.

Tak, to książka banalna, przewidywalna i w gruncie rzeczy niczym nie zaskakująca, jednak należy mieć na uwadze, że jest to literacki debiut Roego. Autor podjął się stosunkowo ciężkiego tematu, jakim jest potęga podświadomości. Opis swoistego religijnego placebo, któremu poddało się kilkadziesiąt osób u progu 2000 roku, doskonale oddaje zarówno niesamowitość tamtego okresu, jak i nieustanną potrzebę pojawienia się cudu w życiu zwykłych ludzi. To interesująca publikacja, jednak nie dla każdego. Zwolennicy powieści obyczajowej z pewnością będą ukontentowani lekturą Cudownej dziewczynki, podobnie jak i rodzice, którym książka będzie bliska ze względów emocjonalnych (opis troski o swoje dziecko i poświęcenie własnego dobra dla ukochanego potomstwa), niemniej pozostali mogą czuć pewnego rodzaju niedosyt.

Pattyczak

Tytuł: Cudowna dzie

wczynka

Autor: Andrew Roe

Tytuł oryginalny: The Miracle Girl 2015

Tłumaczenie: Julia Szajkowska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  11.06.2015, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 392

ISBN: 978-83-8069-015-8

Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie Gildii.

Podsumowanie

Cudowna dziewczynka

Cudowna dziewczynka
  • 6.5/10
    Fabuła
  • 6.5/10
    Stylistyka
  • 7/10
    Wydanie

Zalety

  • Ciekawi opis religijnej psychozy
  • Interesujący opis przeżyć rozstania małżonków
  • Świetne uchwycenie paranoi roku 2000

Wady

  • Słabe z medycznego punktu wyjaśnienie
  • Niesatysfakcjonujący finał