28 maja 2014

Golem i dżin 2 - Helene WeckerSerce Chawy coraz silniej pragnie wieść normalne życie: chce zmienić pracę i spotkać prawdziwą miłość. Dzięki namowom ciężarnej Anny Blumberg, córki piekarza, postanawia wybrać się na potańcówkę. Nikt nie przypuszcza, że wieczór skończy się tragicznie dla nich obojga. Młoda dziewczyna zostaje porzucona przez kochanka Irvinga, natomiast golem pierwszy raz traci kontrolę nad swoim zachowaniem. Jednak to nie koniec kłopotów, bowiem na horyzoncie pojawia się Szaalman, który ujrzawszy Chawę w tłumie, chce ją sobie przywłaszczyć bądź, w przypadku oporów, pozbawić życia.

Tymczasem Fadma musi szybko wyjść za mąż z powodu rodzinnych nacisków. Niestety, w wyniku dość częstych kontaktów z Arbeelym dziewczyna traci zdrowy rozsądek i umiejętność logicznego myślenia. Jej ojciec, Abu Jusuf, postanawia zaprowadzić ją do czarodzieja, który za odpowiednio wielką opłatę jest w stanie uzdrowić swoją córkę i pomóc schwytać dżina, by ten mógł już na zawsze służyć klanowi. Jednak sam ifrit ma kłopoty, bowiem zostaje rozpoznany jako magiczne stworzenie przez kilkuletniego chłopca.

Golema i dżina. Część 2 ciężko określić mianem kontynuacji, ponieważ jest to jedna powieść, w przeciwieństwie do zagranicznych wydań, rozbita na oddzielne tomy. Sięgając po dalszą opowieść, czytelnik powraca do świata Nowego Jorku początku XX wieku: miejskiego zgiełku i kulturowego tygla, w którym mieszają się ludzkie marzenia, porażki oraz, często płonne, nadzieje. W kontynuacji autorka skupiła się na ukazaniu wewnętrznych obaw i wątpliwości dwójki ponadnaturalnych bohaterów, tym razem to nie lęki związane z adaptacją do nowej rzeczywistości, lecz dotyczące konsekwencji podjętych decyzji (są one uwypuklone zwłaszcza w relacji Michaela i Chawy). I choć zakończenie jest nieco melodramatyczne, to całość historii wypadła naprawdę dobrze.

Powieść posiada jeden zmarnowany wątek, jakim okazuje się opis zderzenia tak różnorodnych kultur, a w szczególności świata żydowskiego i arabskiego. Zaskakujące, że ani razu golem i dżin nie pokłócili się z powodu odmiennych spojrzeń na pewne kwestie. Podobny problem dotyczy również pozostałych bohaterów – smutna historia Anny w niczym nie ustępuje dziejom Matthew, tak samo jak postać ibn Malika jest bardzo zbliżona do Szaalmana. Owe lustrzane odbicie dotyczy nie tylko kreacji głównych protagonistów, lecz także ich kompetencji społecznych: bez problemów porozumiewają się po angielsku, chociaż powinni mieć trudności językowe, skoro ich pierwszą mową był jidysz i arabski, a nie biegła mowa Brytyjczyków.

Kim jest docelowy odbiorca twórczości Wecker? Z pewnością lekturą usatysfakcjonowani będą czytelnicy poszukujący historii na pograniczu magicznego realizmu i oniryzmu w lekkiej, fantastycznej odsłonie. Jeśli miałabym przyrównywać Golema i dżina do innych tytułów gatunku, to jest najbardziej zbliżony do Jonathana Strange’a i Pana Norella Susanne Clarke.

Powieść Wecker ma proste i zarazem głębokie przesłanie: nie zawsze dostajemy to, czego chcemy, ale musimy zacząć doceniać drobne rzeczy wokół, bowiem to one tak naprawdę decydują o prawdziwymi trwałym szczęściu. To piękna książka kryjąca w sobie historię, jaką rzadko można odnaleźć we współczesnej fantastyce: pełna magii i cudów w świecie pełnym klasy i ogłady na nowojorskim Lower East Side.

Pattyczak

Tytuł: Golem i dżin. Część II

Autor: Helene Wecker

Tytuł oryginalny: The Golem and the Jinni

Seria:Golem i dżin, tom II

Tłumaczenie:Małgorzata Koczańska

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Data i miejsce wydania: 09.05.2014, Lublin

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 340

ISBN: 978-83-7574-965-6