3 kwietnia 2015

greccy-bogowie-wedlug-percy-ego-jacksona-b-iext26684636Jak skutecznie przekonać młodego czytelnika do tego, by sięgnął po dość ciężką lekturę, jaką jest mitologia Greków? To proste, należy stworzyć serię, której bohaterami będą herosi, czyli dzieci ludzi i nieśmiertelnych, jej fabułę osadzić w czasach nam współczesnych, do tego wrzucić sporą dawkę akcji i humoru. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, by postaci okazały się ciekawie nakreślone, a pióro autora potrafiło kreślić logiczne i spójne zdania. Rick Riordan postanowił zabrać młodych czytelników do świata pełnego mitycznych postaci i przedmiotów, przy okazji serwując im naukę o starożytności w pigułce. Jak można się domyślać, z lekkim przymrużeniem oka, w końcu stworzył całkiem nowe historie. Tak oto otrzymaliśmy serię o przygodach młodego herosa, Percy’ego Jacksona.

O ile książki tylko napomykają o wspomnianych wyżej mitycznych postaciach i przedmiotach, o tyle nowa pozycja ze świata wyczynów syna Posejdona poświęca im o wiele więcej miejsca. Dokładniej, jest wyłącznie o nich. Greccy bogowie według Percy’ego Jacksona, jak już sam tytuł wskazuje, to pozycja, w której młody heros postanawia – oczywiście w sposób możliwie najbardziej obiektywny, nie kierując się żadnymi animozjami ani sympatiami – przybliżyć czytelnikom sylwetki najważniejszych greckich bóstw.

Kogo to nie znajdziemy na kartach książki – mamy boga bogów, Zeusa, w całej swej okazałości, obok pojawia się jego ukochana małżonka, której wcale nie zdradza, kiedy tylko nadarzy mu się okazja, Hera, ich syna Hefajstosa, najpiękniejszą z najpiękniejszych, Afrodytę, i najmądrzejszą z najmądrzejszych, Atenę. Oczywiście nie tylko ci wielcy, siejący postrach mieszkańcy Olimpu i okolic (w końcu biedny Hades musi żyć w zupełnie odmiennych od górskich warunkach) zostają opisani przez Percy’ego. Kto jeszcze? Tego musicie dowiedzieć się już sami.

Greccy bogowie według Percy’ego Jacksona to mitologia na wesoło. Autor, czyli Percy, postanawia w sposób prosty i zabawny, z mnóstwem odniesień do współczesnych wynalazków, wydarzeń czy mody, zaznajomić odbiorców ze swoimi boskimi członkami rodziny. Wychodzi mu to całkiem ciekawie. Oczywiście nie jest to cała mitologia grecka, narrator wspomina tylko o kilku z najważniejszych władców Olimpu, jednak po wydźwięku całości można odnieść wrażenie, że w przyszłości zostaniemy uraczeni dalszą częścią.

Kto był pierwszym stalkerem? Która bogini polubiła Halloween? Kto wykonał pierwszy zabieg neurochirurgiczny, a kto wynalazł rakiety śnieżne? Odpowiedzi na te pytania poznacie, kiedy sięgnięcie po pozycję autorstwa Ricka Riordana. Jedno jest pewne, tutaj nic nie jest takie, jak nam się zdawało. Oczywiście narrator opowiada znane z mitologii historie, dodaje jednak sporo swoich własnych spostrzeżeń, dzięki czemu lektura przygód bogów okazuje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Książka urzeka swoją szatą graficzną – zarówno okładką, jak i pięknymi ilustracjami znajdującymi się wewnątrz. Także w tej kwestii dominantę stanowi humor – wystarczy choćby spojrzeć na rysunek Hermesa (dodajmy do tego, że jest przedstawiony jako bobas), ciągnącego krowy Apolla. Jeżeli chodzi o spójność warstwy tekstowej z wizualną, została ona zachowana.

Warto sięgnąć po tę pozycję, zwłaszcza kiedy jest się miłośnikiem świata Percy’ego Jacksona czy twórczości Ricka Riordana w ogóle. Jeżeli ktoś nie był w stanie przebić się przez te bardziej naukowe i poważne wydania mitologii greckiej, teraz ma możliwość nadrobienia zaległości. Ta pozycja to ciekawe i bardzo specyficzne spojrzenie na greckie mity. Rick Riordan wie, jak stworzyć coś oryginalnego.

Katriona

Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 2014
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788364297366
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł

Recenzja ukazała się pierwotnie na portalu Gildii Literatury: https://www.literatura.gildia.pl/tworcy/rick-riordan/greccy-bogowie/recenzja