8 lipca 2016

Akademia Penny RoyalAkademia Pennyroyal to miejsce, w którym zwykła dziewczyna lub chłopak może przemienić się w piękną królewnę i odważnego rycerza. Nie trzeba posiadać żadnego rodowodu (swoiste novum wprowadzone do regulaminu zasad działania tej niezwykłej placówki), tylko szczere serce przepełnione pragnieniem bycia dobrym oraz walki ze złem. To tutaj młodzi adepci szkolą się do walki ze smokami, a przyszłe księżniczki uczą, jak pokonać wiedźmy.

W ciemnym lesie nieznaną z imienia i nazwiska młodą dziewczynkę przed atakiem wiedźmy broni przystojny rycerz. Zaprowadza ją do Akademii Pennyroyal, by tutaj mogła odkryć, czy posiada prawdziwie szlacheckie serce w trakcie trwania nauki w tym niezwykłym ośrodku. Książka koncentruje się na adaptacji Evie (jak nazwano bezimienną bohaterkę)w nowym środowisku: biedna, o nieznanym pochodzeniu i tajemniczej przeszłości dziewczynka trafia do świata bajecznych sukni, wspaniałych kosztowności oraz nienagannych manier.

Czytelnik, podobnie jak główna bohaterka, na samym początku lektury może czuć się nieco zagubiony: wszak wiele rzeczy wydaje się nie do końca zrozumiałych. Dopiero wraz z rozwojem fabuły i odkrywaniem kolejnych tajemnic (połączonej z gorliwą nauką, jak być prawdziwą księżniczką), dowiaduje się, jak misternie skonstruowana jest królewska rzeczywistość. To właśnie tutaj, w Akademii Pennyroyal Evie odkrywa, że nie każdy adept jest tym, za kogo się podaje, niektóre słynne księżniczki istniały naprawdę i są godnymi naśladowania przykładami (wspomnę chociażby o Królewnie Śnieżce oraz Śpiącej Królewnie), zaś inne to zaledwie mityczne persony, o których niewiele można powiedzieć.

To naprawdę udana propozycja dla najmłodszych. Książka uczy, że najważniejsze są przymioty czystego serca (dobroć, miłość, sprawiedliwość, pokój) i tylko to się w życiu liczy. Na próżno szukać szczęścia, podpierając się dobrym pochodzeniem, chęcią sławy lub wykorzystując posiadany majątek. Tylko złe osoby żywią się strachem, nienawiścią oraz chęcią niszczenia wszystkiego, co piękne i dobre. O byciu odważnym rycerzem i mądrą księżniczką świadczy tylko i wyłącznie określony zestaw cech charakteru. Na prawdziwą próbę bohaterka zostaje wystawiona w dalszej części książki: ma do czynienia z ogrami, wiedźmami, goblinami, smokami, trollami i innymi przerażającymi postaciami zza siedmiu gór i zza siedmiu lasów.

Akademia Pennyroyal znakomicie łączy walory edukacyjne oraz przesłanie moralne. Dobrze prowadzona akcja, lekki i wciągający styl, a także intrygujący bohaterowie sprawiają oraz liczne odwołania do klasycznych baśni braci Grimm sprawia, iż książka jest bardzo dobrą pozycją czytelniczą dla młodszych czytelników, a właściwie to czytelniczek. Nieco feministyczny wydźwięk utworu sprawia, iż na nowo odczytuje się słynne postacie królewien i księżniczek, które tak naprawdę nie uchodziły za damy w opałach, lecz za odważne, młode i pracowite kobiety.

Reasumując: przemyślana i stopniowo odkrywana fabuła, interesująca wariacja na temat baśniowej rzeczywistości, a także licznie pojawiające się zwięzłe przesłania moralno-etyczne sprawiają, iż Akademia Pennyroyal jest przepiękną, magiczną historią dla młodszych czytelników. To pozycja zbliżona do Następców oraz serii Akademii dobra i zła, równie wciągająca i pochłaniająca czytelniczą uwagę. Feministyczny wydźwięk oraz liczne nawiązania do klasycznych baśni sprawiają, iż lekturę tę powinien docenić także nastoletni odbiorca. To jedna z tych książek, które warto kupić bez względu na cenę. Gorąco polecam.

A oto krótki zwiastun filmowy zachęcający do lektury tej niebanalnej pozycji:

Pattyczak

Tytuł:  Akademia Pennyroyal

Autor: M.A. Larson

Tytuł oryginalny: Pennyroyal Academy 2014

Tłumaczenie: Grażyna Chamielec

Wydawnictwo: Mamania, Grupa Wydawnicza Relacja

Data i miejsce wydania:  13/01/2016, Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 370

ISBN: 978-83-65087-22-5

Recenzja ukazała się najpierw na stronie Gildii Literatury.

Podsumowanie

Akademia Pennyroyal

Akademia Pennyroyal
  • 7/10
    Fabuła
  • 8/10
    Stylistyka
  • 7/10
    Wydanie

Zalety

  • nawiązania do klasycznych baśni
  • magiczny klimat
  • walory edukacyjne i moralne

Wady