19 listopada 2017

Świat Baśni osobliwych to magiczna przestrzeń, w której skrywają się najdziwniejsze i najróżniejsze fantastyczne stworzenia. Książka zawiera dziesięć opowiadań nie tylko uzupełniających rzeczywistość trylogii Pani Peregrine, ale przede wszystkim przedstawiają historię osobliwych istot zmagających się z przeciwnościami losu i walczącymi o własne szczęście.

Narratorem wszystkich baśni jest Millard Nullings, pełniący w cyklu rolę strażnika magicznych opowiadań, czyli niewidzialny chłopiec z Pani Peregrine. We właściwej serii magiczne opowiastki miały za zadanie przybliżyć temat dziedzictwa osobliwości oraz wskazać sposób na uratowanie ymbrynek. Baśnie osobliwe Ransoma Riggsa, jak prawdziwa baśń, dzieją się dawno, dawno temu w odległej krainie i są nie tyle fantastyczne w swojej wymowie, co nieco przerażające, ze słodko-gorzkimi momentami. Na kartach poznajemy historie  wygłodniałych kanibali, ptaku zmieniającym się w kobietę, brzydkiej księżniczce czy chłopcu kontrolującym żywioł wody. Zgodnie z wymaganiami gatunku, każda z nich zawiera morał: jedne bardziej, a inne mniej rozbudowane. Łączą w sobie pierwiastek magii i mądrości.

Warto mieć na względzie, iż mimo faktu, że Baśnie osobliwe stanowią przynależną część uniwersum Pani Peregrine, to jednak można je czytać jako samodzielne opowiadania, jednak należy pamiętać, iż wiele się traci (kluczowa okazała się opowieść o stworzeniu pierwszej ymbrynki, która dla czytelnika pierwszy raz sięgającego po prozę Amerykanina będzie po prostu fantastyczną opowiastką, zaś dla miłośnika cyklu bardzo ważną historią uzupełniającą fabułę). Magiczna rzeczywistość jest silnie sprzężona z trylogią Riggsa, to przyjemny dodatek na wzór Baśni Barda Beedle’a czy Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć J.K.  Rowling do jej cyklu o Harrym Potterze.

 

Najważniejszym motywem przewodnim łączącym wszystkie opowiadania jest motyw akceptowania inności. Przejawia się ona w różnorodny sposób: fizycznie, biorąc pod uwagę charakter lub nietypowe zdolności. Każdy bohater wyróżniający się na tle pozostałych osób walczy nie tylko o szacunek, ale przede wszystkim o własne szczęście i miłość. Baśnie piętnują ludzkie wady (złość, chciwość, pychę, żądze władzy), nagradzają dobrych i karzą tych złych. Już same tytuły opowiadań są bardzo wymowne: O kobiecie, która przyjaźniła się z duchamiO księżniczce, co miała wężowy językGołębie świętego Pawła – uwypuklają te cechy, które powinny być piętnowane lub nagradzane (odpowiednio: przyjaźń z innymi istotami, potępienie obłudy i hipokryzji oraz potrzebę współpracy i okazywania miłości innym).

Na uwagę zasługuje samo wydanie książki: twarda oprawa, złoty tusz wykorzystany przy przypisach, zachwycające grafiki Andrew Davidsona, ozdobne ornamenty i inicjały, a także pełne graficznych detali zdobienia na stronie przykuwają czytelnicze oko. Wysokiej jakości papier oraz stylizacja na starodawne księgi sprawiają, iż Baśnie osobliwe powinny znaleźć się w księgozbiorze każdego bibliofila. Jedynym minusem jest zbyt mała liczba stron. Szkoda, bo książka stanowi prawdziwą perełkę dla miłośnika trylogii pani Peregrine i jej fantastycznych podopiecznych.

Pattyczak

Tytuł: Baśnie osobliwe

Autor: Millard Nullings/ Ransom Riggs

Tytuł oryginalny: Tales of the Peculiar 2016

Tłumaczenie: Piotr Szymczak

Ilustracje: Andrew Davidson

Wydawnictwo: Media Rodzina

Data i miejsce wydania:  16/06/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 185

ISBN: 978-83-8008-348-6

Recenzja ukazała się pierwotnie na stronie Ostatniej Tawerny pod adresem: https://ostatniatawerna.pl/perelka-dla-bibliofila-basnie-osobliwe-recenzja-ksiazki/.

Zdjęcia wnętrza pobrane ze strony Empik.com.

Podsumowanie

Baśnie osobliwe

Baśnie osobliwe
  • 8.5/10
    Fabuła
  • 8.5/10
    Stylistyka
  • 8.5/10
    Wydanie

Zalety

  • Bardzo ładna oprawa graficzna
  • Oniryczno-fantastyczne grafiki w odcieniach szarości
  • Intrygująca postać narratora

Wady

  • Zbyt mała liczba stron