10 lipca 2016

Drugie kuszenie płomienia - Jeaniene FrostLeila zakochała się po uszy w Księciu Ciemności i swoje szczęście okazuje na każdym kroku. Dużo rozmawia z Vladem, spędzają czas na gorących dyskusjach na temat wampirzej natury, romantycznych kolacjach i namiętnych wieczorach. Dziewczyna na każdym kroku ma do dyspozycji liczną służbę gotową spełnić jej każde życzenie. Ojciec i siostra mieszkają razem z nią w ogromnym zamku w Rumunii, nie zagraża im już żadne niebezpieczeństwo ze strony Mihaila Szilagyi, którego Vlad pokonał w uczciwej walce (czym zakończył się Pierwszy dotyk ognia).

Jednak mimo tego wszystkiego czegoś Leili brakuje – marzy o pierścionku, dzięki któremu stałaby się panią Tepesh. W wyniku niefortunnej pomyłki podczas jednej z kolacji postanawia opuścić posiadłość i wrócić do rodzinnego kraju. W podróż udaje się razem z zakochanym w niej Maximusem. Po przybyciu do Stanów Leila pada ofiara ataku, który z całą pewnością miał na celu pozbawienie jej życia. Kto za tym wszystkim stoi? Czyżby to zemsta Vlada za publiczne upokorzenie, jak podpowiada jej Maximus? Wszak wampirzy władca nie raz udowodnił, iż jego serce nie zna litości i zemści się na każdym, kto rzuci cień na jego wizerunek. Czy jednak byłby skłonny posunąć się do tak strasznego czynu wobec kobiety, która tak bardzo zawróciła mu w głowie?

Nie jest niczym zaskakującym, iż w prawie idealnym związku Leili i Vlada nastąpił kryzys. Według Józefa Bachórza to typowe posunięcie w budowaniu fabuły romansu: po etapie spotkania, przysługi (uratowanie życia dziewczyny) i zobowiązaniu (deklaracja miłości ze strony Leili oraz troski ze strony wampira) musi nastąpić rozstanie (powrót do USA), a następnie na drodze kochanków pojawia się przeszkoda (w Drugim kuszeniu płomienia będzie to niespodziewany antagonista). Nietrudno się domyślić, że finalnie zakochani znowu się zejdą, niemniej doświadczenie wyniesione z powstałej sytuacji sprawi, iż oboje całkowicie zmienią swoje podejście do związku oraz wysokich oczekiwań wobec partnera.

Zachowanie głównej bohaterki momentami bywa naprawdę irytujące – czy Leila naprawdę myśli, że po kilku tygodniach związku mężczyzna się jej oświadczy? Gdyby czytelnik miał do czynienia z nastolatką, to może byłby w stanie uwierzyć w jej dziewczęce pragnienia, jednak ukochana Vlada to 25-letnia panna! Na szczęście protagonistka bardzo szybko poszła po rozum do głowy i przestała zachowywać się jak rozkapryszona pannica, powoli stając się dojrzałą kobietą. Bardzo spodobał mi się rozwój postaci Vlada. Jest zimnokrwistym, męskim, odważnym i dumnym wampirem, przed którym drżą wszyscy poddani. Nie ma miejsca na wybaczenie przewinienia lub drobnego kłamstwa: podejrzany od razu trafia do sali tortur i w boleściach spowiada się ze swych czynów. I chociaż w drugiej części powieści autorka dała czytelnikowi sposobność do poznania tej romantycznej strony zakochanego krwiopijcy (miejscami jest aż nazbyt słodko i ckliwie), to Vlad nadal pozostaje jednym z ciekawszych wampirów w literaturze fantastycznej. Nauczył się kompromisu przy jednoczesnym zachowaniu swego władczego i nieco barbarzyńskiego charakteru. W tym właśnie tkwi siła powieści Frost: mężczyzna nie zmienia się w miękką kluchę pod wpływem kobiecego uczucia, zaś protagonistka odkrywa w sobie odwagę i siłę do przezwyciężenia własnych słabości.

Drugi tom serii Nocny Książę jest o wiele dynamiczniejszy niż pierwsza część. Bijatyki, ostre kłótnie, porwanie, zastraszanie, szantaże i próby morderstwa – te wszystkie elementy przewijają się na stronach powieści. Drugie kuszenie płomienia czyta się lekko i przyjemnie, jego poziom dorównuje Pierwszemu dotykowi ognia, a nawet lekko go przewyższa. Na drugi plan zeszła kwestia trudności w okazywaniu uczuć, czego bezpośrednią konsekwencją było zmniejszenie liczby scen erotycznych. Na szczęście autorka nie stawia bohaterów (a właściwie Vlada) przed dylematem: lepsza jest wieczność bez miłości czy miłość bez wieczności.

Jeśli tylko spodobała Wam się pierwsza część serii, to drugi tom z pewnością także przypadnie do gustu. Odpowiednie wyważenie partii miłosnych, dramatycznych i kryminalnych sprawia, iż książka jest idealną odskocznią na deszczowe popołudnia. Związek Leili i Vlada można przyrównać do burzy z piorunami przy której nie sposób się nudzić, bowiem dostarcza nieustannych emocji i nagłych zwrotów akcji. To lekka powieść w sam raz dla wszystkich fanów paranormal romance. Drugie kuszenie płomienia rozpoczyna się niepewnością i lekkim rozczarowaniem czytelnika (jego przyczyną są bohaterowie), natomiast kończy ekscytującym, świetnym zawiązaniem nowego wątku kryminalno-śledczego, który wymaga od zakochanych zjednoczenia sił i stawienia czoła upiorom przeszłości. Teraz pozostaje tylko czekać, aż Papierowy Księżyc opublikuje trzecią część zatytułowaną w oryginale Bound by Flames wydaną w styczniu ubiegłego roku i zapowiedziany przez autorkę czwarty tom, Into the Fire.

Pattyczak

Tytuł: Drugie kuszenie płomienia
Autor: Jeaniene Frost
Seria: Nocny Książę, tom II
Tytułoryginalny: Twice Tempted 2013
Tłumaczenie: Gabriela Jakubowska
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data i miejsce wydania: 18.11.2015,Słupsk
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Liczba stron: 355
ISBN: 978-83-61386-70-4

Podsumowanie

Drugie kuszenie płomienia

Drugie kuszenie płomienia
  • 4/10
    Fabuła
  • 5/10
    Stylistyka
  • 7/10
    Wydanie

Zalety

  • postawa Vlada
  • ciekawe wykorzystanie wampirzych podań i legend
  • ciekawsza akcja niż w I tomie

Wady

  • głupie zachowanie Leili