3 stycznia 2017

jak-to-mozliweNiesamowicie wartościowa zarówno z naukowego, jak i dydaktycznego punktu książka dla dorastających czytelników zatytułowana Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci to przedstawiona w formie pytań i odpowiedzi opowieść o otaczającym nas świecie. Dokładnie 175 zapytań zostaje rozwiązanych dzięki przytoczeniu najnowszych badań naukowych zaprezentowanych w naprawdę przystępny i zrozumiały sposób.

Kathy Wollard to amerykańska dziennikarska i felietonistka Newsday, absolwentka dziennikarstwa i fizyki Uniwersytetu Nowego Jorku, od wielu lat prowadząca rubryczkę How Come? (przetłumaczoną na polski jako Jak to możliwe?), na łamach której odpowiada na pytania zadawane przez dzieciaki na całym świecie. Omawiana pozycja to zbiór owych pytań, jakie nurtują dzieciaki w Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii czy w Kanadzie oraz wyczerpujących, naukowych odpowiedzi.

To właśnie ten element wychowania i edukacji, kiedy to rodzic próbuje w prostu sposób wytłumaczyć dziecku otaczający go świat oraz rządzące nim prawa fizyki, jest niezwykle istotny w rozwoju młodego człowieka. Udzielanie krótkich, niewyczerpujących odpowiedzi lub wręcz uciekanie od jakichkolwiek rozmów na tematy naukowe może sprawić, iż dziecko zacznie kojarzyć to bardzo negatywnie, pytania będą dalej je dręczyć, a odpowiedzi na nie będzie szukać w kreskówkach bądź też buszując po sieci po mało wartościowych portalach. Książka Wollard jest próbą zebrania najpopularniejszych pytań, którym każdego dnia stawiają czoła rodzice na całym świecie.

img_2033

img_2026

175 zagadek i ich rozwiązań zostało zgrupowanych w siedmiu rozdziałach:

  • Sztuczki ze światłem i dźwiękiem skupiają się wokół zagadnień związanych z fizyką światła (jak powstaje tęcza, dlaczego na zdjęciach mamy czerwone oczy, skąd się biorą kolory w kałuży oleju?) oraz dźwięku (skąd w muszli bierze się szum morza, dlaczego wiatr wyje, a dźwięk strażackiej syreny zmienia się w zależności od odległości?), a także wyjaśni dorosłym, dlaczego pod prysznicem ich głos brzmi zdecydowanie lepiej niż podczas rodzinnego kolędowania.
  • Niewidzialne siły, niewidzialne cząstki to niebanalna propozycja zagłębienia się w świat atomów. To bardzo ciekawy rozdział, tłumaczący to, co dzieje się wokół nas każdego dnia: dlaczego bąbelki są okrągłe a napoje gazowane syczą przy otwieraniu, jak działa jojo, dlaczego woda nie miesza się z olejem, a płatki w miseczce z mlekiem tworzą skupiska? A to tylko jedne z nielicznych pytań!
  • Wielki kosmos obraca się wokół astronomii i astrologii: autorka skupia się na zjawiskach zachodzących w naszym Układzie Słonecznym: w jaki sposób księżyc wpływa na ruchy wód i oceanów, dlatego Mars jest czerwony a Wenus przypomina Ziemię, a także w jaki sposób Słońce sprawia, iż wszystkie planety obracają się wokół własnych orbit?
  • Nasza planeta odpowiada na pytania o przeszłość naszej Ziemi, czyli jak powstała, dlaczego obraca się w ciągu 24 godzin, jakim sposobem oceany nie zamarzają i są tak bardzo słone oraz co sprawia, iż rankiem trawa jest niemal całkowicie mokra.
  • Jaka jest pogoda – lektura tej części książki sprawi, iż zarówno przed rodzicem, jak i dzieckiem nie będzie już żadnych sekretów związanych z pogodą za oknem! Wollard w przystępny sposób wyjaśnia jak powstają lodowe sople, w jaki sposób rozpoznać burzowe chmury oraz dlaczego sól jest w stanie rozpuścić nawet najgrubszy lód na ulicach miasta.
  • Świat zwierząt (i roślin) – najciekawszy rozdział książki, bowiem pozwala wytłumaczyć te szczegóły dotyczące życia zwierząt oraz roślin, które na co dzień spotyka się w trakcie drogi do szkoły lub podczas popołudniowego spaceru. Oprócz klasycznych pytań dlaczego zebra ma paski, a żyrafa tak długą szyję, znajdziemy tu odpowiedzi na to, w jaki sposób ptaki siedzące na drutach nie zostają porażone prądem, dlaczego poszczególne rasy dinozaurów mają tak długie nazwy, a ludzie nie posiadają ogonów.
  • Wszystko o mnie (i o tobie) to mały poradnik medyczny w pigułce. Rozwiera wszystkie sekrety na temat fizjologii ludzkiego organizmu: o sensie posiadania brwi, czkawki i marszczeniu się skóry pod wodą – te wszystkie zagadki już dłużej nie będą nurtować młodych czytelników.

img_2025

img_2029

Jak to możliwe? to pozycja dla nieco starszych czytelników (dzieci w wieku do 4 lat nie zadają tego typu pytań), ponieważ wymaga pewnej wiedzy na temat otaczającego nas świata i pewnych zjawisk przyrody, o których dzieciaki uczą się codziennie w szkolnych ławach. Wszystkie odpowiedz bazują na osiągnięciach nauki, autorka przytacza nazwiska osób odpowiedzialnych za odkrycie określonych praw natury, porównuje niektóre sytuacje do filmów i znanych bajek (jak chociażby lizanie lodowatego, metalowego masztu). To kompendium wiedzy nie tylko dla dzieci – także dorosłym lektura przysienie wiele rozrywki. Teoretycznie każdy rodzic zadawał kiedyś niemal identyczne pytania, lecz po czasie po prostu zapomniał o tym, dlaczego pewne rzeczy dzieją się w taki, a nie inny sposób, a ta książka pomoże na nowo odkryć owe sekrety.

Jak to możliwe? posiada jeszcze jeden atut – są nim ilustracje Debry Solomon w formie króciutkich, bardzo często zabawnych obrazków i komiksów. Wiele z nich zostało okraszonych krótkimi sentencjami, z jednej strony zabawnymi (Z dala od wody – to nie jest coś, co ryby lubią najbardziej), a z drugiej poważnymi, o charakterze nieco naukowym (Cząsteczki szkła przyciągają h2o bardzo mocno).

img_2027

Połączenie prostoty odpowiedzi z jednoczesnym obrazowym, naukowym wyjaśnieniem, solidne wydanie omawianej pozycji (klejone kartki, nieszablonowy, większy format książki) oraz kolorowe ilustracje – to najważniejsze zalety Jak to możliwe?, po którą powinni sięgnąć zarówno rodzice nieco starszych przedszkolaków (5 i 6-latków), jak i uczniów gimnazjów. To jedna z nielicznych na polskim rynku pozycja, która bezwzględnie powinna znaleźć się w domowej biblioteczce.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

proszynski-logo

Pattyczak

Tytuł: Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci

Autor: Kathy Wollard

Tytuł oryginalny: How Come? Every kid’s Science Questions Explained 2014

Tłumaczenie: Joanna i Adam Skalscy

Ilustracje: Debra Solomon

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  15/11/2016 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 415

ISBN: 978-83-8096-457-6

Strona wydawnictwa:  Jak to możliwe? Odpowiedz na pytania ciekawskich dzieci wyd. Prószyński i S-ka.

 

Podsumowanie

Jak to możliwe?

Jak to możliwe?
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • naukowa baza źródłowa
  • pytania zgrupowane w odpowiednich kategoriach
  • krótkie i zabawne ilustracje

Wady

  • zabrakło twardej okładki