20 listopada 2017

„Moje baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza” zwykł mawiać twórca jednych z najpiękniejszych baśni Hans Christian Andersen. Duński pisarz bardzo nie lubił, kiedy uznawano jego utwory za literaturę dziecięcą, ponieważ miało to pozbawiać jej głębi i większego sensu. A jednak to właśnie dzięki baśniom przeszedł do historii światowej literatury jako ten, którego proza chwyta za serce zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Księga Baśni Andersena wydawnictwa Wilga skrywa w sobie 29 baśni duńskiego literata: zarówno te bardziej znane jak Calineczkę, Nowe szaty króla, Brzydkie kaczątko, Dzikie łabędzie oraz Królową śniegu, jak i te zapomniane: Głupiego Jasia, Krzesiwo, Ostatni sen starego dębu, Zupę z kołka od kiełbasy lub Figury z kart. Zabrakło jedynie najsłynniejszej Dziewczynki z zapałkami.

To, co cechuje twórczość Andersena, jest zauważalne niemal w każdej baśni. Pisarz w bardzo przejmujący sposób opowiada swoje historie, których bohaterowie często muszą się zmagać z biedą, niesprawiedliwością i fałszywym osądem. Tak naprawdę dla wielu z nich nie ma tu szczęśliwego zakończenia, finałowe losy protagonistów są często realistyczne, odwzorowując prawdziwą rzeczywistość. I właśnie dzięki takiego racjonalistyczno-pragmatycznego podejściu pisarza lektura baśni Andersena jest bardzo rzeczowa. Każda historia uczy, iż w życiu nie zawsze będzie triumfować dobro i miłość, czasami trzeba o nie zawalczyć, coś poświęcić lub też stracić. Świat baśni duńskiego pisarza to świat zapomniany – trwa i żyje dopóty dopóki ktoś zwraca uwagę na otaczające nas rzeczy (o czym świadczy chociażby baśń Imbryk i Dyrektor teatru marionetek).

Niewątpliwie uwagę zwracają ilustracje towarzyszące każdej baśni: wyróżniają się prostotą, stonowaniem barw. Wykonane plastyczną, miękką kreską sprawiają, iż nawet Zła Królowa Śniegu czy próżny Cesarz bez szat nie wydają się przerażający lecz groteskowi. Jednocześnie grafiki oddają klimat XIX-wieku: stylu życia, ubioru oraz ulubionych rozrywek ludu.

Warto sięgnąć do źródeł i zapoznać malucha z pierwowzorem wielu dziecięcych bajek. Wiele z nich zostało dość mocno zmodyfikowanych, przez co odbiegają od oryginału, jak chociażby Mała Syrenka lub Świniopas. Księga Baśni Andersena to świetny pomysł na prezent: dla przedszkolaków, aby wspólnie z rodzicami spędzać czas na czytaniu oraz dla starszych dzieci z klas 1-3, które mogą ćwiczyć czytanie na głos (czemu sprzyja stosunkowo duża czcionka).

Ponadczasowe przesłanie baśni uczą, iż można być dobrym człowiekiem nawet w najtrudniejszej sytuacji. Poeta stawia wiele trudnych pytań o naturę człowieka i sens jego istnienia i udziela zaskakująco łatwych odpowiedzi. Według Hanny Wadzyńskiej-Nowosad „Baśnie mogą być pewnego rodzaju „schematem porządkującym”. Ponadto kontakt z baśnią i ilustracją aktywizuje myślenie, procesy porównywania, analizowania, szukania przyczyn i skutków, wyciągania wniosków i tworzenia elementarnych pojęć. Literatura ta wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczno-moralny dziecka. Świadectwem wpływu na emocje, jest między innymi – niezmiernie żywa reakcja młodego czytelnika. Kiedy dziecko słucha baśni, śmieje się, płacze i nieruchomieje w momentach napięcia. Oddziałując tak silnie na uczucia, ukazując postacie bohaterów, z którymi dzieci chętnie się identyfikują, przykłady konfliktów i wyborów, pozwalają lepiej zrozumieć innych ludzi.” (źródło: http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=5079).

Księga Baśni Andersena to świetny prezent na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł: Księga Baśni Andersena

Autor grafik: Andrzej Fonfara, Grażyna Motylewska, Marek Szyszko i Iwona Walaszek

Wiek: 3+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 11/10/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 120

Numer ISBN: 978-83-280-4708-2

Strona wydawnictwa: Księga Baśni Andersena wyd. Wilga

 

Podsumowanie

Księga Baśni Andersena

Księga Baśni Andersena
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • Solidna twarda oprawa i bardzo ładne grafiki
  • Zbiór nieznanych i mało popularnych baśni
  • Wartościowe, moralne przesłanie każdej historii

Wady

  • Zbiór mógłby liczyć więcej baśni