6 lipca 2016

Perska zazdrość - Laila ShukriPerska miłość, chociaż na pierwszy rzut oka wydawała się pełną uprzedzeń i stereotypów powieścią, okazała się niebanalną książką o różnych obliczach życia kobiet na Bliskim Wschodzie. Twórczość Laili Shakri, Polki mieszkającej w arabskich krajach, skupiała się za zarysowaniu losów dwóch rodaczek: młodej Lidki, która padła ofiarą okrucieństwa teściowej i męża pragnącego jej śmierci oraz Joanny, żyjącej w luksusie byłej stewardessy, szczęśliwej żony i matki u boku niebotycznie bogatego Aliego. W niejakiej kontynuacji, Perskiej zazdrości (która tak naprawdę stanowi samodzielną powieść), autorka skupia się na życiu Polki, która o mały włos nie utraciła tego, co najcenniejsze.

Przepych, luksus, bogactwo i dobrobyt – mąż Joanny jest w stanie zrobić/kupić/zdobyć wszystko, by spełnić zachcianki ukochanej kobiety. I tak mija rok za rokiem. Polka lata prywatnym samolotem do Londynu na wakacje, na Fashion Week do Paryża, jada kolacje wraz ze swoja przyjaciółką Angeliką w najdroższym hotelu świata oraz wydaje po kilkadziesiąt tysięcy dolarów w trakcie jednego wyjścia na zakupy. Jakby tego było mało, Aśka całkowicie straciła z oczu to, co najcenniejsze. Zapomniała kim jest i skąd pochodzi. Potrafi zrobić awanturę kelnerce za to, że nie przyniosła jej wystarczająco zimnego soku z kiwi lub truskawek, wykrzyczeć mężowi, iż jest skąpy, bo nie chce jej kupić podwodnej willi za kilka milionów dolarów i mieć pretensje do hotelowej służby, że nie podnosi rozrzuconych przez nią ubrań i sprząta zaledwie dwa razy w ciągu doby. Szczytem hipokryzji okazuje się wybrzydzanie na temat poduszek: wszak Joanna zamawiała te z trawą cytrynową a nie model zawierający najczystszą bawełnę. Sprawa zaczyna się komplikować w momencie, kiedy kobieta nie wie, gdzie spędza całe dnie jej najstarszy syn Nadir, córka Sara zaczyna zadawać się z niewłaściwymi osobami, a najmłodsza pociecha (Fatma) zaczyna interesować się ideologią Państwa Islamskiego. Na dodatek okazuje się, że ukochany Ali zaczyna wyjeżdżać na coraz dłuższe podróże biznesowe, małżeńskie pożycie powoli przesłania mgła zapomnienia, a kolejny drink nie przynosi ukojenia w trudnej sytuacji.

Niestety, największą wadą Perskiej zazdrości jest jej przewidywalna fabuła. Już sam opis treści pośrednio zdradza, iż Joanna będzie musiała stawić czoła młodszej rywalce, drugiej żonie swego męża. Tak naprawdę finalnym pytaniem pozostaje sprawa, czy Polce uda się przezwyciężyć małżeński kryzys, czy wyjdzie z alkoholizmu i czy odzyska dobry kontakt z dziećmi. W przeciwieństwie do Perskiej miłości, tutaj autorka poskąpiła opisów codziennego życia na Bliskim Wschodzie. Wyjątek stanowi kilkanaście deskrypcji poświęconym życiu w przepychu – jednak i w tym przypadku są to dość ogólne przedstawienia scenerii lub opis architektury, jakie można znaleźć w sieci.

Całkowicie inaczej wygląda sprawa w przypadku głównej bohaterki. Jest ona po prostu fałszywa. Niby troszczy się o dzieci a nie wie, co tak naprawdę przeżywają, niby poszukuje kontaktu z Lidką (bohaterką Perskiej miłości), jednak bardzo szybko o niej zapomina. Wydaje się być w szoku, kiedy słyszy o wybuchach w Kuwejcie i współczuje ofiarom i ich rodzinom, lecz na drugi dzień oddaje się błogim masażom, zapominając o całym świecie. Joanna jest przy tym zaskakująco naiwna. Nie dostrzega tak wielu rzeczy, jakie się wokół niej dzieją, iż pod znakiem zapytania można postawić wiarygodność psychologiczną jej osoby.

Podobnie jak w Perskiej miłości, tak i tutaj autorka posłużyła się lekka i przystępną stylistyką. Lektura nie wymaga szczególnej uwagi, doskonale nadaje się do czytania w trakcie podróży do pracy lub po męczącym dniu. To trzecia książka Leili Shukri, niemniej nie widać po jej stylu pisania, by w jakiś sposób się rozwinęła pod względem literackim. Tekst posiada wyważone partie opisowo-narracyjne, pisarka kreśli średniej długości, niezbyt skomplikowanie zdania.

Jednakże jeśli spojrzeć na Perską zazdrość jako na dobry przykład tego, jak złudną pociechę daje kolejny kieliszek alkoholu i jak niewiele, a praktycznie nic nie wnosi do życia obracanie się w blistrze luksusu i przepychu. Nie wolno tracić z oczu tego, co najważniejsze: miłości ukochanego mężczyzny, dobra i troski o własne dzieci, a także dbania o prawdziwe przyjaźnie (właśnie taką okazała się znajomość z Angeliką, bogatą Amerykanką i piękną żoną wpływowego Kuwejczyka). To dobra pozycja dla zwolenników niewymagających powieści obyczajowych, fanów arabskich krajów oraz miłośników powieści „z życia wziętych”. Jeśli tylko ktoś ten typ literatury, to Perska zazdrość powinna przypaść do gustu.

Pattyczak

Tytuł:  Perska zazdrość

Autor: Laila Shukri

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  17/03/2016, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 463

ISBN: 978-83-8069-268-8

Recenzja ukazała się najpierw na stronie Gildii Literatury.

Podsumowanie

Perska zazdrość

Perska zazdrość
  • 4/10
    Fabuła
  • 6/10
    Stylistyka
  • 6/10
    Wydanie

Zalety

  • opis życia bogaczy
  • problem alkoholizmu

Wady

  • mało opisów kultury Bliskiego Wschodu
  • irytujące zachowanie głównej bohaterki