16 września 2016

Pinokio - Carlo CollodiCzy jakieś dziecko nie słyszało o najsłynniejszym kłamczuszku na świecie, któremu rośnie długi, drewniany nos, jeśli minie się chociaż odrobinę z prawdą? Pinokio uczy, wzrusza i bawi kolejne pokolenia już od przeszło stu lat. Powstało mnóstwo adaptacji i ekranizacji na podstawie książki włoskiego pisarza Carla Collodiego, którego powieść ukazywała się w odcinkach w latach 1881-1883. Bodajże najsłynniejszą animowaną wersją jest ta od studia Disney z 1940 roku, a stworzona na jej potrzeby figurka drewnianego chłopca to najbardziej rozpoznawalna postać Pinokia na całym świecie.

Samotny lalkarz Dżepetto bardzo marzył o tym, aby zostać ojcem. O jego pragnieniu dowiedziała się Wróżka o Błękitnych Włosach i zaczarowała kawałek drewna, z którego mężczyzna wyrzeźbił postać kilkuletniego chłopca. Za sprawą magii Pinokio ożył, jednak już od samego początku był bardzo nieposłusznym, leniwym i krnąbrnym dzieckiem. Ojcowskie starania Dżepetta nie przynosiły żadnego rezultatu, drewniana kukiełka za nic nie chciała słuchać jego porad i stać się grzecznym i dobrym synem. Na domiar złego maluch ciągle kłamał do tego stopnia, iż Wróżka zaczarowała jego nos w ten sposób, iż rósł za każdym razem , kiedy Pinokio zaczął mijać się z prawdą. Najbliższym przyjacielem żywej lalki jest Mówiący Świerszcz, który niejednokrotnie ostrzega ją przed tarapatami, pociesza w trudnych chwilach i uczy, jak właściwie postępować nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Jednak na swojej drodze chłopak spotyka także niegodziwe osoby, które namawiają go do złych rzeczy. Wśród nich znajduje się chociażby kolega ze szkoły Knot, a także Lis oraz Kot. Zwodzą oni kukiełkę, która wraz z nimi wyrusza w świat pełen niebezpieczeństw i kłopotów. Pinokio odwiedza wspaniałe miejsca (takie jak chociażby Kraina Głupków, Kraina Zabaw oraz Wyspa Pracowitych Pszczół), ale poznaje też, co znaczy bieda, głód i samotność. Traci złote monety, zostaje przemieniony w osła, wielokrotnie musi też zmagać się z cierpieniem i porzuceniem. Na szczęście pod wpływem trudnych doświadczeń zrozumiał, jak wielkim był egoistą. Postanawia naprawić dotychczasowe błędy i powrócić do ojcowskiego domu. To właśnie tam czeka go ostateczna próba, która ma potwierdzić, czy jego serce jest na tyle szczere, by mógł stać się prawdziwym chłopcem.

Dlaczego warto sięgnąć po edycję od wydawnictwa Vesper? Z dwóch powodów: pierwszym z nich jest prosty i zarazem bardzo łatwo przyswajalny język tłumaczenia. Czytając kolejne strony powieści, odniosłam wrażenie, jakby tę historię ktoś mi opowiadał tak z głębi serca – w klarowny, komunikatywny i jednocześnie piękny sposób . Nie lada gratką okazały się czarno-białe (a właściwie czarne, białe oraz szare) ilustracje autorstwa Carla Chiostriego – to oryginalne grafiki, które można było spotkać w pierwszych edycjach powieści. Te ryciny dodają niesamowitego klimatu podczas czytania książki, znacznie lepiej współgrając z treścią utworu niż ma to miejsce w przypadku kolorowych, współczesnych ilustracji. Ponadto, wielkie, białe karty oraz szyte strony sprawiają, że to prawdziwa perełka wydawnicza wśród dziecięcej literatury.

Lektura Pinokia przynosi także wiele pożytku: autor odwołuje się do klasycznych w literaturze postaci zwierząt, których zachowanie odzwierciedla konkretne ludzkie cechy. Pozwala to nie tylko pobudzić wyobraźnię małego czytelnika, ale także ułatwia mu przyswajanie pewnych życiowych mądrości. Zresztą sama historia powstania powieści miała taki właśnie cel – Collodi (a właściwie Lorenzini, jak brzmiało prawdziwe nazwisko pisarza) pragnął od samego początku nadać utworowi ton moralizatorski, chcąc w ten sposób oświecać nowe pokolenia już od najmłodszych lat.

Reasumując ¬ Pinokio wydawnictwa Vesper to jedyne w swoim rodzaju wydanie klasycznej powieści z przepięknymi grafikami. Fabuła utworu zawiera moralizatorstwo i dobrą rozrywkę oraz dreszczyk emocji. Dodatkowo finałowe posłowie dr Katarzyny Foremniak przybliża nie tylko sylwetkę autora, ale także nakreśla obraz czasów, w jakich przyszło mu żyć i tworzyć. Piękne wydanie, uniwersalne przesłanie – nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić Was do sięgnięcia po Pinokia!

Pattyczak

Tytuł: Pinokio
Autor: Carlo Collodi
Ilustracje: Carlo Chiostri
Tłumaczenie: Eugeniusz i Krystyna Kabatcow
Wydawnictwo: Vesper
Data i miejsce wydania: 18.05.2016,Warszawa
Oprawa: twarda z ilustracjami
Wydanie: I
Liczba stron: 256

Podsumowanie

Pinokio

Pinokio
  • 9/10
    Fabuła
  • 9/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • Piękne grafiki z oryginalnego wydania
  • Przesłanie moralne powieści
  • Wiele ciekawych przygód

Wady