15 grudnia 2016

slon-w-autobusie-recenzjaCzy ogromny słoń zmieści się w miejskim autobusie? Dlaczego to zły pomysł, aby małpa jeździła w sklepowym wózku, tygrys bengalski wsiadł do pociągu, a foka prowadziła taksówkę? Czy stonoga może jeździć na rolkach, wielbłąd pływać w łódce wywróconej do góry dnem, a żyrafa latać w samolocie? Nie ulega wątpliwości, iż takie sytuacje wydają się absurdalne, ale jak najbardziej realne, ponieważ występują w dziecięcej książeczce! Słoń w autobusie Patrici Cleveland-Peck to bardzo dobry przykład tego, w jak szybki i przystępny sposób nauczyć dziecko nie tylko nazw kolejnych środków komunikacyjnych, ale także tego, jak powinno się zachować w środkach transportu publicznego i miejscach, gdzie przebywają inni ludzie.

„Uczysz się, śmiejąc. Śmiejesz się, ucząc.”
Dorota Koman

img_1982

tygrys-w-pociagu

Te słowa najlepiej oddają istotę omawianej pozycji. Krótkie, rymowane teksty przedstawiają kolejne przygody zwierzątek. Chwytliwe, szybko zapadają w pamięć, zaś barwne ilustracje znakomicie oddają komizm opisywanych sytuacji. Wybór rymów w układzie AA-BB oraz częste rozpoczynanie rymowanek od pytania retorycznego sprawia, iż maluchy z pewnością nie będą miały trudności w zapamiętaniu wierszyka. Jak chociażby tego o hipopotamie w balonie:

Hipcio balonem w podróż pomyka?

Toż on rozciągnie brzegi koszyka!

A jeśli nawet wzniesie się potem

I tak lądować będzie z łoskotem.

Nie można także powiedzieć złego słowa o walorach edukacyjnych Słonia w autobusie?. Książka została skonstruowana w taki sposób, iż można do nie wielokrotnie wracać, za każdym razem poruszając inne aspekty dydaktyczne. Nauka podstawowych środków transportu, zasad przebywania w tłumie, traktowania rzeczy z szacunkiem… – to tylko nieliczne tematy, jakie przewijają się na kartach utworu. Ogromną zaletę stanowi także indywidualizm opisywanych historii – do każdej z nich można powrócić bez konieczności wgłębiania się w kwestie fabularne. Jedna kartka, jedna opowieść, jeden morał – bardzo często brakuje tego typu rozwiązań w literaturze dla małych dzieci.

img_1991

swinka-na-desce

Warto pochwalić warstwę ilustracyjną wydanej książki. Grafiki wykonane przez Davida Tazzymana doskonale łącza w sobie karykaturalną, nieco przerysowaną rzeczywistość podróżujących zwierząt z dziecięcymi rysunkami. Jest to widoczne zwłaszcza na przykładzie drzew (typowe, okrągłe ruchy wykonywane dłonią) oraz domków mieszkalnych (kwadratowe, bardzo nierówne budynki) oraz w obrysie kolorystycznym (brązowe umaszczenie małpek wykracza linie ich postaci). Zamierzona niedbałość o szczegóły to ukłon w stronę dziecka, które prędzej będzie identyfikować się z tego typu ilustracjami (bo przypominają jego własne „dzieła”) niż z doskonałymi pod każdym względem, często komputerowo tworzonymi bohaterami i niemal idealna scenerią. Dodatkowo stonowane barwy nie rażą wzroku jak ma to miejsce w przypadku wyraźnych, kontrastowych kolorów, pozwalając skupić się na czytanym tekście.

img_1984

img_1985

Reasumując, Słoń w autobusie? to bardzo udana dziecięca pozycja. Pobudza wyobraźnię dziecka oraz prowokuje do stawiania własnych pytań (a czym jeździłyby inne zwierzątka? W jakiej sytuacji one by się znalazły? Jak Ty byś postąpił na jego/jej miejscu?). Dodatkowo wydanie w twardej oprawie chroni książkę przed ciekawskimi rączkami małego czytelnika, które lubią psocić i niszczyć okładki. I chociaż wydawnictwo Prószyński Media rekomenduje ją dla maluchów od czwartego roku życia, to spokojnie można ją kupić i dla mniejszych rozrabiaków, skupiając się tylko na jednej, wybranej historii (tutaj ukłon w stronę pań przedszkolanek, które często mają trudności w doborze w doborze odpowiedniej lektury dla swoich podopiecznych). Słoń w autobusie? to bardzo udana pozycja na rynku literatury dziecięcej, warto ją mieć w swojej domowej biblioteczce.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

proszynski-logo

Pattyczak

Tytuł:  Słoń w autobusie?

Autor: Patricia Cleveland-Peck

Tytuł oryginalny: You can’t take elephant on the bus 2015

Tłumaczenie: Lucyna Wierzbowska

Ilustracje: David Tazzyman

Wydawnictwo: Prószyński Media

Data i miejsce wydania:  20/10/2016 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 32

ISBN: 978-83-8097-003-8

Strona wydawnictwa:  Słoń w autobusie wyd. Prószyński Media

P.S. A mój słonik Dumbo w autobusie akurat się zmieści! 😉

slon-w-autobusie

Podsumowanie

Słoń w autobusie?
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • Krótkie rymowanki
  • Stonowane barwy ilustracji
  • Zabawne puenty

Wady

  • Zbyt mała liczba stron :)