25 października 2017

Recenzenci “Entertainment Weekly” i “New York Times Book Review” zgodnie ogłosili, iż Stracona Amy Gentry to nie tylko godny następca Zaginionej dziewczyny Giulian Flynn, ale także jeden z najbardziej wyczekiwanych thrillerów ubiegłego roku. Jednocześnie jest to literacki debiut autorki, która na co dzień zajmuje się recenzowaniem książek.  Czym wyróżnia się spośród innych tytułów na rynku? Przede wszystkim Stracona to bardzo dobrze skonstruowane literackie studium katastrofy po stracie bliskiej osoby.

Czy istnieje mroczna, zła i podstępna moc, będąca w stanie zawładnąć sercem i umysłem człowieka? Czy ciemność może przybrać postać anioła światłości, który stopniowo kradnie serce małej dziewczynki, by po kilku latach w pełni kontrolować jej życie? To bardzo możliwe i o tym jest właśnie thriller Amy Gentry zatytułowany Stracona.

Trzynastoletnia Julie Whitaker znika z domu. Świadkiem porwania dziewczyny, jak twierdzą jej rodzice, jest jej młodsza siostra Jane. Zostaje powiadomiona policja i rozpoczynają się intensywne poszukiwania nastolatki. Policjanci nie znajdują w domu śladów włamania i nie dają wiary zeznaniom młodszej siostry Jane. Ojciec nie ustaje w poszukiwaniach dziecka, nawet zakłada fundację jej imienia. Po upływie czasu wszyscy nabierają przekonania, iż Julie nie żyje. I tak mija osiem lat od tragicznej nocy, gdy do domu Whitakerów dzwoni dzwonek. Drzwi otwiera Anna (matka dziewczynki) i na progu zastaje swoją zaginioną córkę. Od tego momentu życie rodziny po raz drugi staje na głowie, a radość z odnalezionej córki przesłania racjonalne myślenie. Julie opowiada swoją historię uprowadzenia i dalszych tragicznych zdarzeń. Wszyscy jej wierzą, ale ile jest prawdy a ile kłamstwa w tej opowieści, wie tylko sama narratorka. Ale czy na pewno jest to zaginiona córka i siostra? Kim jest Ruth, Charlotta, Karen, Violet, Estery czy Gretchen? Jaką rolę odegrały w życiu Julie i gdzie podziały się pieniądze z założonej przez Toma fundacji? Anna próbuje rozwikłać zagadkę odzyskanej córki, ale czy jej się to uda?

Jak już wspomniałam, Stracona to literackie studium katastrofy po stracie bliskiej osoby, ale i opis tego, co dzieje się po pozornym szczęśliwym zakończeniu: wszak Julie się odnalazła i mimo traumatycznych wydarzeń (podaje, iż była seksualną niewolnicą) wydaje się panować nad swoich zachowaniem i życiem. Jednak to już nie niewinna trzynastolatka, lecz dwudziestojednoletnia kobieta. Aby książka nie była zbyt przewidywalna, autorka zastosowała tak zwaną odwróconą chronologię: kolejne wydarzenia dotyczące Julie poznajemy z perspektywy kilku różnych kobiet, których losy przypominają mozaikę, bowiem dopiero dalsza fabuła pozwala poznać, kim są i skąd się wzięły w konkretnym miejscu. Bardzo duży nacisk położono na relacje łączące Toma, Annę, Julie i Jane – na ich relacje rodzinne, stosunek do wiary, walkę z depresją i utratą, a także z traumatycznymi wydarzeniami, jakie ich dotknęły.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że historia nie jest zaskakująca: ot, zaginęła dziewczyna, po latach wróciła i teraz pozostaje tylko wyjaśnić, co się stało i przepracować owe fatalne doświadczenie. Na szczęście wraz z rozwojem fabuły, ta cała teza traci na znaczeniu. Rozpada się wersja odnalezionej Julie, niebanalną rolę odkrywają tajemnicze kobiety. Każda z nich przemyca swoją wersję wydarzeń, niektóre wątki ubarwiając, a niektóre całkowicie zmyślając. Tworzy to jeden wielki mętlik w głowie odbiorcy, przez co nie jest się w stanie przewidzieć zakończenia powieści i w tym tkwi właśnie największa zaleta thrillera. Bo Stracona to historia dająca do myślenia.

Amy Gentry w Straconej opisała historię rodziny, która mogłaby mieszkać po sąsiedzku. Wszystko na pozór wydaje się w porządku: rodzice pną się po szczeblach zawodowej kariery, dzieci są dobrze wychowane, tylko czegoś brak. Tragedia zmienia wszystko i obnaża to, co było w ukryciu przez lata i dowodzi, jak trudno jest wszystko skleić z powrotem. Thriller Gentry to opowieść o potędze i sile miłości, która daje siłę do walki o wszystkich, których się kocha. Uczy też, ze nigdy nie należy odpuszczać, jeśli komuś na kimś bardzo zależy.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł: Stracona

Autor: Amy Gentry

Tytuł oryginalny: Good As Gone 2016

Tłumaczenie: Maciejka Mazan

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  10/10/2017 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 288

ISBN: 978-83-8123-037-7

Strona wydawnictwa:  Stracona wyd.Prószyński

 

Podsumowanie

Stracona

Stracona
  • 8/10
    Fabuła
  • 8/10
    Stylistyka
  • 8.5/10
    Wydanie

Zalety

  • fabuła w postaci mozaiki
  • odwrócona chronologia
  • nieprzewidywalne zakończenie

Wady