1 maja 2017

Wędrowne ptaki Michaela Rohera to niezwykła opowieść o tolerancji, potrzebie dzielenia się z drugim człowiekiem i potrzebie wyciągania pomocnej dłoni do tych, którzy są odrzuceni przez społeczeństwo. To także przypowieść o tym, jak wiele trzeba w życiu poświęcić, by móc dostrzec w nim to, co najpiękniejsze – dobro i szczęście otaczających nas osób.

Chociaż sama książeczka posiada niewiele stron – raptem 32 – to jednak na jej kartach poruszono wiele ważnych tematów – kwestię codziennej komunikacji, ludzkiego miłosierdzia, wsparcia i niesienia pomocy dla potrzebujących. Tak naprawdę tytułowe wędrowne ptaki to wcale nie ptaki lecz ludzie, przybysze z dalekich stron. Ptaki zawitały w rodzinne strony Łukasza na początku kwietnia, jednak dopiero na jesień chłopiec nauczył się ich języka i potrafił porozumieć. Zaprzyjaźnił się też z Paulinką, rezolutną dziewczynką z którą spędzał całe dnie. Jednak kiedy pojawiły się pierwsze oznaki zimy, ptaki podjęły decyzję o dalszej migracji. Wszak nie mogą tu dalej zostać, nie mają ani zapasów jedzenia ani schronu na noc… Co stanie się z przyjaźnią Łukasza i Paulinki? Czy w mieście znajdzie się ktoś, kto przełamie swój strach i wyciągnie pomocną dłoń do opuszczonych wędrownych ptaków?

Tak naprawdę książkę Michaela Rohera można intepretować na kilka sposobów: jako przypowieść-aluzję do obecnej sytuacji imigrantów w Unii Europejskiej przybyłych z północnej Afryki i terenów Bliskiego Wschodu; jako metaforę ogólnie pojętego wykluczenia społecznego, gdzie wędrownym może być zarówno człowiek poszukujący pracy w innych kraju jak i osoba o innym światopoglądzie; wreszcie jako opowieść o tym, co stanowi o istocie człowieka, czyli dzieleniu się miłością, współczuciem i chęcią niesienia pomocy tym, którzy ją potrzebują bez względu na kolor skóry, wyznanie lub pochodzenie. Wykazując troskę o innych, wzbogacamy także samych siebie. Otwierając się na potrzeby innych dostrzegamy, jak wiele dobrego nas otacza i jak szybko o tym zapominamy. Wędrowne ptaki to tak naprawdę książka zachęcająca do podjęcia rozmowy z dzieckiem na temat tolerancji, troski, współczucia i umiejętności przełamania własnych lęków i obaw. Warto jednak mieć na uwadze, że książka podarowana jako prezent i pozostawiona maluchowi bez słowa komentarza okaże się dla nieco nic nie warta, ponieważ wymaga od odbiorcy abstrakcyjnego myślenia.

Podczas lektury czytelniczą uwagę zwraca strona wizualna książki: ilustracje są stosunkowo surowe, ostre skontrastowane barwy, wyrazista kreski oraz mocno zarysowane granice sprawiają, że trudno określić Wędrowne ptaki mianem książki dla dzieci. To grafiki bardzo wymowne, zwłaszcza w kwestii przedstawienia tytułowych wędrowców – ich twarze są schowane za maskami ptasich dziobów, jednak ich oczy, podobnie jak oczy zwykłych mieszkańców miasteczka, wyrażają te same troski, lęki i obawy. Pozornie obcy, ale jednak swoi.

Wędrowne ptaki teoretycznie są przeznaczone dla dzieci, które ukończyły piąty rok życia, jednak do czytania można siąść także z nieco młodszymi maluchami. To jedna z tych literackich perełek, których lektura niesie ze sobą nie tylko naukę moralną dla pociechy, ale także i dla dorosłych.  Książka zmusza do refleksji i zachęca do tego, by pielęgnować w sobie ziarenko dobroci i miłosierdzia skierowanego ku drugiemu człowiekowi.

Czy warto sięgnąć po Wędrowne ptaki? Zdecydowanie tak, ponieważ mnogość interpretacyjna pozwala na wielokrotną lekturę zarówno z 4-letnim maluchem, jak i z zadającym trudne pytania 11-latkiem. Uniwersalne przesłanie o mądrej tolerancji uczy pokory, troskliwości i otwarcia na potrzeby innych ludzi. Jednym słowem książka Michaela Rohera uczy tego, jak być dobrym człowiekiem, a wszak to jest najważniejsze w życiu każdego z nas.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł: Wędrowne ptaki

Autor: Michael Roher

Tytuł oryginalny: ZugVogel 2012

Tłumaczenie: Krystyna Bratowska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  28/03/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 32

ISBN: 978-83-8097-099-1

Strona wydawnictwa:  Wędrowne ptaki  Wyd. Prószyński i Media

Podsumowanie

Wędrowne ptaki

Wędrowne ptaki
  • 9.5/10
    Fabuła
  • 9.5/10
    Stylistyka
  • 9.5/10
    Wydanie

Zalety

  • mnogość interpretacyjna
  • moralne przesłanie o mądrej i rozsądnej tolerancji
  • przełamywanie barier i stereotypów

Wady