W samym sercu morza (2016)
Dramat / 4 sierpnia 2016

W 1851 roku została wydana jedna z najciekawszych książek należących do literatury amerykańskiej. Dzieło Hermana Melville’a nie od razu zostało uznane za takowe – potrzeba było czasu, by krytycy i czytelnicy dostrzegli jej oczywiste walory. Kiedy w końcu poznano się na tej powieści, zachwytom nad jej złożonością, synkretyzmem i dramatem bohaterów nie było końca. Skąd wziął się pomysł na historię Izmaela? Tego można się dowiedzieć z filmu pod tytułem W samym sercu morza Rona Howarda, twórcy takich obrazów, jak Wyścig, Anioły i demony czy Piękny umysł. Produkcja ta zabiera widza w niezapomnianą morską przygodę, która dla większości bohaterów kończy się tragicznie. To miał być kolejny zwykły rejs, pierwszy, w którym Owen Chase j pełniłby obowiązki kapitana statku. Niestety, mimo obietnic właścicieli łajby, bohater nadal nie otrzymał zasłużonego awansu, co gorsze, w kolejnej wyprawie miał słuchać rozkazów żółtodzioba, który swój tytuł zawdzięcza pozycji ojca. George Pollard, bo o nim mowa, może i ma jakieś pojęcie o żegludze, ale nie jest ono odpowiednie, by móc dowodzić takim statkiem, o czym bohaterowie przekonują się bardzo szybko. Chwile spokoju trwają krótko, nadpływa bowiem wróg, którego trudno będzie pokonać. W samym sercu morza to dobrze zrealizowany obraz, pokazujący ludzką bezsilność, determinację i szaloną odwagę. Widz…

Dla Ciebie wszystko (DVD) – recenzja
Dramat / 28 kwietnia 2015

Nicholas Sparks łączy w swoich historiach wyidealizowany obraz miłości z bólem i cierpieniem. Jego książki są piękną wizją zakochania łączącego dwie osoby, jednak bardzo rzadko jest to uczucie, któremu nie towarzyszą silne emocje. Sięgnięcie po utwory Sparksa okazuje się idealnym sposobem na zafundowanie sobie terapii szokowej; jego książki nie stanowią panaceum na zły humor, wręcz przeciwnie – większość powieści autora tylko pogłębia ten stan. Oczywiście nie wszystkie, o czym może świadczyć popularność Pamiętnika. Nicholas Sparks należy również do kategorii artystów literackich, których książki często zostają zekranizowane – wystarczy wspomnieć wymieniony wyżej Pamiętnik czy Najdłuższą podróż, Bezpieczną przystań,Szczęściarza, Szkołę uczuć. A to nie cała lista. Kolejną pozycją, która trafiła na ekrany, jest Dla ciebie wszystko. Amandę i Dawsona łączy wspólna przeszłość. Para była kiedyś razem, jednak wskutek splotu wydarzeń ich ścieżki się rozeszły. Mija kilkanaście lat, Dawson pracuje na platformie wiertniczej, Amanda zajmuje się domem. Nic nie wskazuje na to, że ich drogi się jeszcze połączą. Kiedy jednak umiera ich wspólny znajomy, oboje muszą zapomnieć o bólach przeszłości. Dla ciebie wszystko to kolejna miłosno-łzawa historyjka, która ma za zadanie pokazać widzowi, że najsilniejszym uczuciem okazuje się pierwsza miłość. Bohaterowie przez lata pamiętają o sobie, tęsknią za sobą, wspominają minione chwile. Ich uczucie…

Zrodzony w ogniu (DVD) – recenzja
Dramat / 1 sierpnia 2014

Dzieło Scotta Coopera przeszło bez echa w polskich kinach (pojawiło się jedynie na DVD), za to zagranicą zyskało opinię świetnego filmu o amerykańskiej prowincji. To solidne, mocne kino z rewelacyjną ścieżką dźwiękową i aktorstwem najwyższej klasy. Pośród setek tytułów warto zwrócić uwagę na Zrodzonego w ogniu, ponieważ jest to film zmuszający do refleksji, ze świetnie zarysowaną stagnacją mieszkańców amerykańskiej prowincji. Niemniej jego największa zaleta również jest w stanie się okazać największą wadą, bowiem drobiazgowo ukazana przemiana głównego bohatera może być odebrana jako przydługa i rozwleczona historia o braterskiej wendetcie. Russell Baze (Bale) zarabia na chleb ciężką pracą w miejscowej hucie. Wolny czas poświęca ukochanej Lenie (Saldana) i schorowanemu ojcu. Stara się także otoczyć opieką młodszego brata (Affleck), którego marzeniem jest za wszelką cenę wyrwać się z serca otaczającej ich bezkresnej puszczy. Pech sprawia, że za spowodowanie wypadku Russell trafia do więzienia. Gdy wyjdzie, zmuszony będzie zrobić wszystko, by wyciągnąć brata z rąk lokalnych przestępców zajmujących się handlem narkotykami i organizacją nielegalnych walk bokserskich (tyle głosi blurbowa informacja na temat historii). Tak zarysowana fabuła nie oddaje jednak wyjątkowego klimatu samego obrazu. Położone na odludziu miasteczko, gdzie panuje marazm i obojętność wobec jakichkolwiek spraw są na porządku dziennym i wydaje się, iż nikt i…

Medicus (2014) – recenzja
Dramat , Historyczny / 1 maja 2014

Medicus to historia życia Roba Cole’a, który we wczesnym dzieciństwie stracił matkę (z powodu „choroby prawego boku”, czyli prawdopodobnie ataku wyrostka robaczkowego) i został odseparowany od młodszego rodzeństwa. Chłopak dzięki własnemu uporowi trafił pod opiekę wędrownego cyrulika, mającego znacznie więcej umiejętności mamienia prostych chłopów i wyciągania od nich ostatniego grosza niż talentu lekarskiego. Kiedy nadarza się okazja, młodzieniec samotnie wyrusza w drogę do dalekiego miasta Isfahanu, aby tam pobierać nauki u najsłynniejszego medyka IX wieku, Ibna Siny. Na drodze do spełniania marzeń stoi tylko jedna przeszkoda – na Bliskim Wschodzie żaden chrześcijanin nie ma prawa przebywać wśród pobożnych żydów i muzułman, a tym bardziej zdobywać medyczne wykształcenie.

Noe: Wybrany przez Boga (2014) – recenzja
Dramat , Fantastyka , Filmy / 9 kwietnia 2014

Błądzi ten, kto sądzi, iż Noe: Wybrany przez Boga to wierne przedstawienie historii znanej ze Słowa Bożego. Najnowsze dzieło Darrena Aronofsky’ego to w rzeczywistości ekranizacja opowieści opartej nie na Biblii, lecz na czterech autorskich komiksach reżysera (które stworzył we współpracy z Arim Handelem). Za niegodziwość ludzi,Wszystko, co pełza po ziemi, I wody spadły na ziemię oraz Kto przeleje krew stanowią podstawę filmowej historii o dziejach Noego i jego rodziny. Jeden z najbardziej popularnych tematów ostatnich lat – apokalipsa i zagłada całej ludzkości – stał się motywem przewodnim i tego obrazu, jednakże w tym przypadku to nie błahe i prymitywne ukazanie końca ówczesnej cywilizacji. Obraz przedpotopowej rzeczywistości jest niebezpiecznie bliski poatomowym krajobrazom zniszczenia, pustki i jałowości, gdzie na próżno szukać jakiegokolwiek życia. Biblijny (judeochrześcijański) Bóg w świecie Noego nie istnieje, mieszkańcy przekazują sobie historię kreacji i rolę Stwórcy, który opuścił swoje dzieło. Ludzkość stoi na skraju przepaści tylko i wyłącznie z własnej winy: grzechy pychy, próżności i zachłanności doprowadziły do nieustannych wojen o nieliczne żyzne ziemie. Mężczyzna wraz z rodziną (żoną Naameh, trzema synami: Semem, Chamem, Jafetem) błąkają się po ziemi, kiedy pewnego razu głowę rodu nawiedza proroczy sen: wszelkie istnienie zostanie unicestwione przez wodę, bohater ma za zadanie wybudować arkę i ocalić niewinne istoty, czyli zwierzęta. Noe…