0
8.3/10
Ktoś z nas kłamie (Karen M. Mcmanus)
Powieść młodzieżowa / 14 marca 2022

Ktoś z nas kłamie autorstwa Karen M. Mcmanus to literackie połączenie książek z serii Pretty Little Liars, kryminałów Agathy Christie oraz serialu Plotkara. I, trzeba uczciwie przyznać, wyszedł z tego naprawdę przyzwoity thriller young adult.

0
5.7/10
Ocalało tylko serce (Klaudia Bianek)
Powieść młodzieżowa / 30 sierpnia 2020

Klaudia Bianek stworzyła obyczajową powieść idealną dla dorastającego czytelnika: jej bohaterami są młodzi ludzie targani wieloma emocjami, przemiennie bólu i smutku, jak i radości oraz miłości. W drugiej książce Ocalało tylko serce poznajemy historię studentki Klary oraz byłego strażaka Aleksandra.

0
7.7/10
Sadie (Courtney Summers)
Powieść młodzieżowa / 7 marca 2020

Powieść Courney Summers Sadie została uhonorowana nagrodą im. Edgara Allana Poe w kategorii powieści kryminalnych oraz ogłoszona bestsellerem na liście książek New York Timesa. Chociaż jest to tytuł dedykowany głównie młodym dorosłym czytelnikom (z gatunku young adult), to i starszy odbiorca nie będzie miał problemu z jej lekturą. Jednak utwór jest bardzo nierówno prowadzony: świetnie skonstruowany wątek dziennikarskiego śledztwa przedstawiony w formie podcastów The Girls psuje pierwszoosobowa narracja ukazująca fabułę z perspektywy głównej bohaterki. Dwa plany czasowe ukazujące kolejne wydarzenia stanowią najmocniejszą stronę omawianej powieści. Już na samym początku czytelnik zostaje wciągnięty w lekturę radiowego podcastu, w którym to dziennikarz śledczy West McCray w kolejnych odcinkach uchyla rąbka tajemnicy w sprawie poszukiwań zaginione nastolatki o imieniu Sadie. Początkowo nie ma zbyt wielu informacji o dziewczynie: wiadomo, że pochodzi z patologicznej rodziny, nie zna swego ojca, matka ma problemy z narkotykami, a ją samą wraz z młodszą siostrą o imieniu Mattie wychowywała babcia. Żyły skromnie, w małym, niczym niewyróżniającym się amerykańskim miasteczku, którym to wstrząsa morderstwo Mattie. Kilka dni po tym wydarzeniu zniknęła Sadie, a za jej stropem postanawia podążyć lokalny dziennikarz niewielkiej stacji radiowej. Z drugiej strony czytelnik ma okazję poznać myśli i uczucia Sadie, bowiem pierwszoosobowa narracja cofa wydarzenia…

0
4.5/10
Łowca czarownic. Szubienica o zmierzchu (William Hussey)
Fantasy , Powieść młodzieżowa / 26 października 2019

Szubienica o zmierzchu to drugi tom serii zatytułowanej Łowca czarownic autorstwa brytyjskiego pisarza fantasy, Williama Hussey’a. Naturalnie, fabuła kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej części pt.: Świt demonów. Powieść reklamowana na okładce jako „pełnokrwisty horror” nie rozczarowała moich czytelniczych oczekiwań. Znalazłam w niej zawrotną akcję, makabryczne sceny, intrygujące rozwiązania zaistniałych problemów i żywe, barwne opisy. Główny bohater, klon słynnego Łowcy Czarownic – Josiaha Hobarrona, Jacob Harker, zostaje wplątany w diabelską intrygę. Pan Demonów uciekł z Piekła i wydaje się, że nic nie może go powstrzymać przed wprowadzeniem w życie szatańskiego planu. Chce zbudować nowe Wrota, by sprowadzić potępioną armię i przejąć władzę nad całą Ziemią. Co prawda Jake z pomocą przyjaciół zamknął magiczne przejście, jednak to tylko chwilowe rozwiązanie, bowiem moce ciemności przybierają na sile, a na drodze sprawiedliwości problemy mnożą się z niespotykaną  wręcz prędkością. Prawny opiekun chłopaka, Adam Harker, zostaje śmiertelnie ranny, a Simon, najlepszy przyjaciel, przeżywa kryzys tożsamości, zaś sam bohater zostaje pozbawiony Staromocy, którą czerpie z przyrody do walki ze złem. Jack zostaje przyparty do przysłowiowego muru i zmuszony do odbycia podróży w czasie, by wśród XVII-wiecznych tawern i dymiących stosów odnaleźć wiedźmową kulę – jedyny przedmiot, który zdoła ocalić jego ojca i powstrzymać Pana Demonów. Czy…

0
8/10
Jednak mnie kochaj (Laura Kneidl)
Powieść młodzieżowa / 30 sierpnia 2019

Opis zapowiadający treść książki Lauri Kneild zatytułowanej Jednak mnie kochaj jest nieco mylący. Główna bohaterka, 19-letnia Sage ucieka z rodzinnego miasta niemal za drugi koniec kraju, aby zerwać ze swoich dotychczasowym życiem i na nowo zacząć odczuwać radość i miłość. Pomóc ma jej w tym nowo poznana przyjaciółka April, która mieszka w apartamencie swojego starszego brata o imieniu Luca. Dla czytelnika obytego w literaturze new adult nie będzie niczym odkrywczym, iż ta dwójka, początkowo sobie niechętna, poczuje do siebie coś więcej niż tylko przyjaźń. I tak, nie trzeba być wróżką by zgadnąć, że przeszłość Sage położy się cieniem na ten związek. Jednak powieść Laury Kneidl to coś więcej niż banalna historia miłosna, bowiem na pierwszy plan wysuwa się trauma dziewczyny, która była molestowana w dzieciństwie przez swego ojczyma. Jednak mnie kochaj to powieść gatunku new adult. To co dokładnie oznacza? Bohaterami tego typu literatury są młode osoby miedzy 18. a 30. rokiem życia, którzy wyprowadzają się z rodzinnego domu i zaczynają samodzielne życie. Pojawiają się tematy rozwoju seksualności, wyboru studiów i pierwszej pracy, a także walki z problemami ludzi dorosłych. Czym się różni ten gatunek od young adult? Tamtejsze postacie jeszcze nie ukończyły szkolnej edukacji, a napotkane przez nich problemy…

0
5.2/10
Bling Ring (Nancy Jo Sales)
Powieść młodzieżowa / 24 lutego 2019

Poznajcie Bling Ring: Rachel Lee (19), Dianę Tamayo (19), Courtney Ames (18), Alexis Neiers (18), Nicholasa Prugo (18), Roy’a Lope’a (27) oraz ich przyjaciół. Amerykańskich nastolatków, którzy pozazdrościli sławy i postanowili ją zdobyć za wszelką cenę. Po zaledwie dwunastu miesiącach spełnili swój american dream – są sławni, pisze się o nich w internetowych portalach, redaguje kolejne książki  i kręci filmy. Pozostaje tylko jedno pytanie – jaką cenę byli w stanie zapłacić, aby zrealizować swój hollywoodzki sen? Nancy Jo Sales jest reporterką zajmującą się branżą celebrytów (Paris Hilton, Lindsay Lohan, Hugh Hefner) i filmowych gwiazd (Angelina Jolie, Russell Simmons): przeprowadza z nimi wywiady, pisze o nich książki oraz zajmuje się ich szeroko pojętą młodzieżową kulturą, tzw. bananowych nastolatków. Tym razem na swój warsztat wzięła opisanie o zmiennym składzie grupy młodocianych przestępców, których pasją jest kradzież luksusowych rzeczy należących do osób z pierwszych stron gazet. Los Angeles Times ochrzcił ich mianem Bling Ring. Pozbawieni jakiejkolwiek moralności i skrupułów, okradali największe sławy „młodego Hollywood” z ubrań, butów, torebek i kosztowności. Następnie imprezach przechwalali się swoimi zdobyczami, zamieszczali fotografie na Facebooku oraz wpisy na Twitterze, tym samym chwaląc się nowymi rzeczami. A to wszystko bez żadnego profesjonalnego sprzętu czy też przygotowań – wystarczyło obserwować…

0
6.3/10
Jedno z nas kłamie (Karen M. McManus)
Powieść młodzieżowa / 23 kwietnia 2018

Pięć postaci: kujonka Bronwyn, ślicznotka Addy, diler Nate, sportowiec Cooper i outsider Simon – jedna śmierć –jeden kłamca. Jedno z nas kłamie, debiutancka powieść Karem McManus, z pewnością jest adresowana do młodego czytelnika, który zaczyna swoją przygodę z kryminałem. I to nie dlatego, że akcja powieści toczy się w środowisku licealistów ze szkoły w Bayview niedaleko Sandiego i nie dlatego, iż nietrudno wyrobionemu miłośnikowi kryminałów rozwikłać główną zagadkę. Problem tkwi zupełnie gdzie indziej. Być może jest to świadomy trik autorki, która w swojej narracji posługuje się językiem i tokiem myślenia 17-laktów. Być może to taka grupa wiekowa jest adresatem opowiedzianej historii i wtedy cały przekaz staje się zrozumiały. Bo czymże innym można wytłumaczyć historię tajemniczej śmierci jednego z bohaterów i próbie wykrycia sprawcy owej tragedii? Simon Kelleher (twórca kontrowersyjnej i budzącej ogromne emocje aplikacji About that), Cooper Clay (leworęczna sportowa gwiazda szkolnej drużyny baseballu, którą są zainteresowani łowcy talentów), Bronwyn Rojas (kujonka przygotowująca się do studiów na uniwersytecie), Adelaide Prentiss (szkolna piękność i królowa licealnego balu) oraz Nathaniel Macaulej (miejscowy diler znajdujący się pod opieką kuratora) w pewne poniedziałkowe popołudnie zostają zatrzymani przez nauczyciela za karę po lekcjach w jednej z klas. Cała piątka miała w szkolnych plecakach ukryte telefony,…

Assassin’s Creed: Ostatni potomkowie. Grobowiec Chana” (Matthew J. Kirby)
Fantasy , Gry , Powieść młodzieżowa / 22 grudnia 2017

Wieść głosi, iż wnuk Czyngis-chana (Mongke-chan) został pochowany w grobowcu wraz z fragmentem Trójzębu z Edenu, którego poszukują zarówno członkowie Bractwa Asasynów, jak i Zakonu Templariuszy. W wyścig o artefakt wyrusza Owen i Javier, zaś naprzeciw im stoją pozostali bohaterowie znani z pierwszej odsłony cyklu Ostatni Potomkowie. Czy nastolatkowie z powrotem się pojednają, czy jednak zdecydują już do końca trwać w dwóch zwalczających się grupach? Uda im się zdobyć jeden z odłamków trójzęba, a może znowu jedynie otrą się o wygraną? Aby móc sięgnąć po Ostatnich potomków. Grobowiec Chana należy znać pierwszą część cyklu, a także jego postacie oraz cel całej wyprawy i przenoszenia w czasie. Tym razem akcja dzieje się w średniowiecznych Chinach, a bohaterowie pokonują kolejne przeszkody, chcąc jak najszybciej wejść w posiadanie magicznego artefaktu. Główne wydarzenia historyczne koncentrują się wokół oblężenia twierdzy Song przez mongolskie wojska pod dowództwem Mongke-chana. Jednak nie należy się nastawiać na interesujące detale historyczne, całość skupia się zaledwie wokół bardzo pobieżnego zarysowania konfliktu i kilku głównych starć militarnych. Problem Grobowca Chana jednak polega na tym, iż jego protagoniści są niezwykle sztampowi i przewidywalni w swoim zachowaniu. W drugiej części na pierwszy plan wysuwają się dziewczyny, co oznacza, iż ich decyzje są często podejmowane…

0
8/10
Miłość, która przełamała świat (Emily Henry)
Powieść młodzieżowa / 16 lipca 2017

Cóż za zaskakująca książka! Miłość, która przełamała świat pióra Emily Henry z pozoru wydaje się zwykłą powieścią young adult, czyli historią o dorastającej nastolatce z miłosnymi rozterkami oraz problemami dotyczącymi ogólnie pojętej wolności oraz przeżywaniu pierwszych, także tych seksualnych, doświadczeń. Mało tego, sam opis wydawniczej nowości od W.A.B. sugeruje, iż czytelnik ma do czynienia z romansem w fantastycznej otoczce. Jakże zwodniczy okazał się blurb, bowiem Miłość, która przełamała świat jest czymś więcej niż kolejnym tytułem dla „młodych dorosłych”. To opowieść o poświęceniu i wyborze dobra oraz szczęścia drugiej osoby ponad swoje własne egoistyczne pragnienia. Krótko o fabule, chociaż i tak kilka zdań wprowadzających nie jest w stanie oddać tego, jak klimatyczna i wciągająca, jest to książka, na dodatek z nietuzinkowo rozwiniętą fabułą. Natalie to uczennica ostatniej klasy liceum, która lada moment ma opuścić rodzinne Kentucky, by udać się na studia. Jednak nie w głowie jej zbliżająca się wyprowadzka. Dziewczyna zmaga się nie tylko z trudnymi emocjami po rozstaniu ze swoim chłopakiem, Mattem, ale także z uczuciem pustki i przygnębienia, bowiem opuściła ją Babcia. I nie, to nie jest zwykła babcia, lecz bliżej niezidentyfikowana mistyczna istota, którą widzi tylko Natalie i która codziennie od kilku lat przybliża jej dziwne, indiańskie legendy….

0
7.5/10
Trzynasta rzeczywistość. Dziennik osobliwych listów (James Dashner)

Nie ulega wątpliwości, iż James Dashner to naprawdę poczytny pisarz, którego lektura książek nie pozwala łatwo oderwać się od czytania –jego prozę się po prostu pochłania. Charakterystycznym wyznacznikiem pióra Dashnera jest bardzo szybko i dynamicznie prowadzona akcja oraz nagłe zwroty fabularne. Nieco gorzej wychodzi Amerykaninowi kreowanie głównych charakterów, często brakuje im swoistego pazura, razi także brak rozwoju psychologicznego postaci. Jego cykl Więzień labiryntu okazał się prawdziwym hitem, zarówno literackim, jak i kinowym (obecnie trwają pracę nad finałowym Lekiem na śmierć, którego premierę zapowiedziano w styczniu 2018 roku). Autor „popełnił” także nieco mniej udaną trylogię zatytułowaną Doktryna nieśmiertelności, chronologicznie powstała ona wcześniej niż wspomniany Więzień labiryntu, zaś omawiana seria Trzynasta rzeczywistość powstała zaledwie kilka miesięcy wcześniej niż najpoczytniejszy cykl Jamesa Dashnera. Fabuła powieści koncentruje się wokół 13-letniego Atticusa Ticka Higginbottoma, który 15 listopada otrzymuje tajemniczy list podpisany przez MG mieszkającego na Alasce. Dzięki temu dowiaduje się, iż sekretne coś jest śmiertelnie chore, przez co zagraża egzystencji wszystkich istniejących światów. Tak, w Trzynastej rzeczywistości ten ziemski świat nie jest jedynym, jaki istnieje. Tick otrzymuje kolejne listy zawierające 12 wskazówek, jakie mają go z jednej strony naprowadzić na trop, zaś z drugiej ostrzec przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie ratowania fantastycznych uniwersów. Jak…