11 lipca 2014

masterton - śpiączkaBłędem wydawnictwa okazało się zamieszczanie tak obszernego blurbu zdradzającego fabułę (ostatnie trzy zdania nawiązują aż do wydarzeń z połowy książki!), niemniej nie pozbawia to odbiorcy radości czerpanej z samej lektury tekstu. Śpiączka to najnowsze dzieło Grahama Mastertona, warto nadmienić, że zostało ono bardzo dobrze przyjęte przez zagranicznych czytelników.

Michael i Tasha ulegają tragicznemu w skutkach wypadkowi samochodowemu, z którego jedynie mężczyzna wychodzi cało. Budzi się on po kilku tygodniach śpiączki w klinice u podnóża kalifornijskiej góry Shasta. Nie może sobie niczego przypomnieć, dlatego za namową lekarzy decyduje się poddać kilkumiesięcznej terapii rekonwalescencyjnej. W ramach leczenia ma zamieszkać w domu ponętnej Isobel. Wszystko wydaje się układać do czasu, aż do kliniki trafia tajemnicza dziewczyna, którą bohater kojarzy ze swojej przeszłości. Na dodatek zaczyna zauważać wokół siebie niepokojące zjawiska, jakich nie można wytłumaczyć w żaden logiczny sposób.

Polski tytuł powieści zdecydowanie nie oddaje poruszanych zagadnień i klimatu książki. W oryginale brzmi onCommunity, oznacza natomiast wspólnotę małego miasteczka, w której wszyscy się znają i nawzajem sobie ufają. I właśnie do takiego miejsca trafia Michael, obcy nie potrafiący odnaleźć się w społeczeństwie. Błąka się w labiryncie samotności, podważając podstawowe zasady panujące pośród członków Trinity. Nawet jeśli polski czytelnik metaforycznie odczyta tytuł, to nadal ma on niewielki związek z treścią zawartą w pozycji, ponieważ autor porusza problematykę młodego człowieka dotkniętego wielką tragedią, który znalazł się w nowym miejscu i nie jest w stanie powrócić do normalnego stylu życia.

Masterton prezentuje kafkowski impas w fantastycznej odsłonie. Protagonista jest odosobniony, nikomu nie może zaufać, wydaje się być w sytuacji bez wyjścia. Michael nie może liczyć na czyjeś wsparcie, wydaje się, że znajduje się na granicy załamania nerwowego. Nie pomagają mu nawet pozornie sympatyczni i przyjaźni mieszkańcy Trinity, za dnia zapraszający go na obiad i miłe pogawędki, zaś w nocy pilnie obserwujący jego dom. Każdy z nich coś ukrywa i zaczyna plątać się we własnych kłamstwach. Śpiączka to opowieść typughost story, której akcję napisano w spokojnym i wyważonym tempie. Bohater stopniowo odkrywa prawdę o swojej przeszłości, jednakże jest to okupione wysokim kosztem.

Przede wszystkim nie powinno się odbierać dzieła Mastertona jako horror. To zdecydowanie nostalgiczna, przepełniona refleksją powieść na temat wielkiej miłości i straty ukochanej osoby oraz czynów, do jakich można się posunąć, byle tylko zatrzymać kogoś u swego boku. I właśnie ze względu na poruszaną problematykę wszystkie erotyczne sceny wydają się być nie na miejscu. O ile w poprzednich dziełach Mastertona częstokroć mają one swoje uzasadnienie (jak chociażby w Niemym strachu) tak tutaj, w histori pozbawionej brutalności i krwi, są po prostu niesmaczne.

Nie mogę stwierdzić, że akcja powieści trzymała mnie w napięciu aż do ostatniej strony, ponieważ wielu faktów się po prostu domyśliłam w trakcie lektury, niemniej książka mnie nie zawiodła. Fabuła została dopracowana pod każdym względem i doskonale pasowała do finału. Ponadnaturalne elementy stanowią jedynie tło dla ukazania skomplikowanej psychiki bohatera. Jak stwierdził sam autor w jednym z wywiadów: W tej książce, jednym z kluczowych pytań jest: Dlaczego tracimy całe życie ucząc się i rozwijając nasz umysł w momencie, kiedy to wszystko umknie wraz z naszą śmiercią?

Bez przemocy, brutalności, wulgaryzmów, za to z niepokojącym klimatem i melancholijną zadumą o miłości, stracie i poświęceniu. Masterton jako autor zdecydowanie zyskał w moich oczach i dlatego z chęcią sięgnę po jego kolejne tytuły. Śpiączka to powieść z ukrytym przesłaniem, która wciąga czytelnika. Nie wywołuje dreszczyku na plecach, lecz zmusza do głębszej refleksji i to właśnie dzięki temu dzieło ma szansę zostać zapamiętane.

Pattyczak

Tytuł: Śpiączka

Autor: Graham Masterton

Tytuł oryginalny: Community
Tłumaczenie:Małgorzata Rybarczyk
Wydawnictwo: Albatros
Data i miejsce wydania: 14.02.2014, Opole
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Format: 125x195mm
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-7885-712-9