27 lutego 2016

Wojciech Siudmak albumDzieła Wojciecha Siudmaka to klasa sama w sobie. Urodzony w 1942 roku w Wieluniu jeden z najsłynniejszych współczesnych malarzy i rzeźbiarzy swoją twórczość opatruje mottem Charlesa Boudleaire’a: „prawdziwa rzeczywistość jest tylko w snach”. Siudmak to, jak sam siebie określa, reprezentant realizmu fantastycznego, obejmującego przestrzeń poza czasem i kontrolą ludzkiego umysłu. To sny, w których unaoczniają się marzenia i fantastyczne projekcie. Autor podkreśla, iż nie jest związany z żadnych ruchem ani konkretnym stylem, lecz z ogólnie pojętą „osią pionową w sztuce zachodniej”, którą reprezentowali między innymi Hieronim Bosch, William Blake, Gustave Moreau, Francisco Goya oraz Salvador Dali.

Jego pracami fascynują się najwięksi twórcy współczesnej kultury oraz sztuki: wyrazy podziwu składa George Lucas, Federico Fellini, Jean Jaques Annaud oraz Michel Nuridsany, który określił Siudmaka jako „Michała Anioła science-fiction”. Jego dzieła są wykorzystywane i rozpowszechniane na całym świecie w formie profesjonalnie przygotowanych wystaw, grafik do sztuk, festiwali filmowych oraz jako okładki do klasycznych książek fantastycznych – w przypadku tych ostatnich jest on znany naszym rodakom z ilustracji do kolekcjonerskich wydań Philipa K. Dicka oraz Diuny Franka Herberta, które zostały wydane dzięki staraniom wydawnictwa Rebis (ponad 20 tomów każdego autora). Obecnie Siudmak pracuje nad ilustracjami do Don Kichota Miquela de Cervantesa.

Album podzielony został na 3 główne części: pierwsza z nich dotyczy kwestii personalnych, zawierając przedmowę autora, krótką biografię oraz zbiór różnych tekstów dotyczących jego twórczości. Lwią część albumu stanowią ilustracje jego prac, które kategoryzuje w trzech grupach: malarstwa, rysunku oraz rzeźby. Na końcu znajduje się opis wykaz prac oraz opis Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość”, który zwraca uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z rozwoju cywilizacji oraz apel o dążenie do tolerancji, spokoju i wzajemnego zrozumienia.

Każdy obraz, grafika lub rysunek został umieszczony na pojedynczej, dużej karcie formatu (album ma wymiary 29x332x254mm): kredowy papier oraz intensywne, mocne barwy pozwalają na bardzo wnikliwe przestudiowanie pojedynczego dzieła. Ogromną zaletą albumu wydanego przez Rebis jest trójjęzyczność – zarówno przedmowa, jak i opis każdego z ponad 200 prac, został umieszczony w języku polskim, angielskim oraz francuskim.

Zwraca uwagę także cena omawianej pozycji – wynosi ona zaledwie 170 złotych! Biorąc pod uwagę zagraniczne ceny tego typu prac (na portalach takich jak Amazon i E-bay potrafią osiągać zawrotną cenę ponad 100 euro), ta kwota jest naprawdę niewielka, biorąc pod uwagę bardzo wysoką jakość wydruku.

Kto powinien zaznajomić się z praca Wojciecha Siudmaka? W pierwszej kolejności polecam je wszystkim fantastom – część obrazów może być znana z ilustracji kolekcjonerskich dzieł Philipa K. Dicka oraz Franka Herberta, które opublikował na przestrzeni ostatnich kilku lat Rebis. Taki album z pewnością okaże się nie lada gratką także dla studentów sztuki oraz miłośników historii sztuki. To prawdziwa wydawnicza perełka na polskim rynku wydawniczym.

4

2

1

3

5

 

Pattyczak

Tytuł: Wojciech Siudmak

Autor:  Wojciech Siudmak

Tytuł oryginalny: Siudmak 2015

Tłumaczenie: Kancelaria Środa, BarbaraPimm-Smith

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

Data i miejsce wydania:  01.12.2015, Poznań

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 240

ISBN: 978-83-7510-764-7

 

Recenzja najpierw ukazała się na stronie Gildii Literatury, z którą aktywnie współpracuję.

Podsumowanie

Wojciech Siudmak

Wojciech Siudmak
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • Duży format
  • Głębia kolorów, kredowy papier
  • Komentarze

Wady

  • brak