7 czerwca 2015

 

Tajemna krucjata - Oliver BowdenAssassin’s Creed stał się jedną z najpopularniejszych gier minionej dekady. Kolejne części produkcji były tylko kwestią czasu i nie chodzi mi tutaj wyłącznie o produkty przeznaczone na konsole i na PC. Studio Ubisoft, we współpracy z Oliverem Bowdenem, wypuściło na rynek trylogię książek o Ezio Auditore Da Firenze. Najnowszy tytuł cyklu nosi nazwę Tajemna krucjata. Nieznana historia mistrza asasynów – Altaira. Jakież zadowolenie wywołała we mnie ta pozycja, bowiem Altair to moja ulubiona postać z całej serii gier.

Podobnie jak w poprzednich książkach, tak i tutaj autor całkowicie pominął wątek science-fiction, gdzie młody mężczyzna, Desmond Miles, przy użyciu nowoczesnej technologii wciela się w rolę swego dawnego przodka i wraz z nim widzi jego życie i czyny, które zmieniły bieg historii. W Tajemnej krucjacie dzieje Altaira czytelnik poznaje dzięki opowieści Nicolla Polo, jaką ten snuje bratu, Maffeowi. Nie jest to jednak wyłącznie subiektywna historyjka o dawnym mistrzu asasynów. Nicollo  ma do dyspozycji osobiste notatki Altaira, które skrywają tajemnice najgłębszych zakątków duszy Ibn La-Ahada.

Powieść  podzielono na cztery główne partie, wśród których lwią część zajmuje opis wydarzeń znanych z pierwszej części gry komputerowej. Z powodu własnej pychy i arogancji, a także przez brak posłuszeństwa wobec swoich przełożonych, Altair zostaje zdegradowany do poziomu nowicjusza zakonu i musi od nowa zdobyć zaufanie mistrza, Al Mualima. Mężczyzna dostaje zadanie zgładzenia dziewięciu asasynów, od pozornie zwykłego kupca Tamira, aż po regenta Jerozolimy, Majda Addina. Altair za każdym razem musi zgłosić się do swego zwierzchnika, by móc otrzymać orle pióro, które zanurzy we krwi ofiary w momencie jej śmierci. Wydawać by się mogło, że owo polecenie nie powinno wzbudzić żadnych podejrzeń, wszak wyznaczeni współpracują z Zakonem Templariuszy chcącym wprowadzić powszechny chaos w ówczesnym, XII-wiecznym świecie. Jednakże z każdą kolejną ofiarą Altair nabiera coraz głębszych przekonań o zdradzie, zaczynając kwestionować polecenia swego mistrza.

Wbrew pozorom, wydarzeń znanych z gry nie opisano w nużący sposób. Schemat zlecenie-morderstwo zostaje niejednokrotnie przerwany przez sceny przedstawiające prywatne życie Altaira, czytelnik dowiaduje się o jego ojcu, rodzącej się przyjaźni z innymi współtowarzyszami (a zwłaszcza z Abbasem) i zawodzie ze strony najbliższych. Autor pominął opis poszukiwania zdrajcy, sprawcy klęski zakonu w walce z Robertem de Sable, jednak w to miejsce zręcznie wplótł rozmowy z Malikiem, ocalałym z jerozolimskiej misji, co w grze zostało słabo przedstawione. Zabrakło mi jedynie przedstawienia podróży do Damaszku czy samej Jerozolimy, której komputerowe sekwencje wersji podbiły moje serce. Może autor trochę za dużo miejsca poświęcił emocjom, jakie kłębiły się w sercu asasyna, a mniej charakterystyce walk czy dialogów z informatorami, ale jestem w stanie przymknąć na to oko. Pierwsza połowa książki wciąga, jest dobrze napisana, przypomina najważniejsze elementy fabuły gry.

Nie podobała mi się druga część powieści. Każdy szanujący się gracz Assassin’s Creed wie, jak skończyła się pierwsza seria  – śmiercią Al Mualima. I na tym powinna się zakończyć i ta książka. O ile w poprzednich tomach Bowden współpracował ze studiem Ubisoftu i otrzymywał od nich zarys fabuły, tak w przypadku Tajemnej krucjaty był zdany wyłącznie na swoją wyobraźnię i moim zdaniem zawiódł. Istnieją pewne reguły. Jesteśmy niczym, jeśli nie przestrzegamy Creda Asasynów. Tych trzech prostych zasad, o których najwyraźniej zapomniałeś. Przypomnę ci je. Pierwsza i najważniejsza…( Assassin’s Creed: Tajemna krucjata, str.64)  nie łączymy wątków z kilku części serii (AC1, AC Bloodlines i AC Revelations). Bowden zrobił ten błąd, dostał jedynie bardzo schematyczny zarys fabuły, której szczegóły musiał uzupełnić swoją wyobraźnią. Niestety, moim zdaniem nie poradził sobie z zadaniem. Podobały mi się sceny walki i przekomarzania Altaira z jego przyszłą żoną, Marią, jednak na tym kończę pochwały. Najbardziej rozczarował mnie wielki przeskok narracji w czwartym rozdziale książki. Po ostatecznej walce z Robertem De Sable i wyruszeniem w pogoń za zdrajcą zakonu, narracja nagle zostaje zerwana. Nicollo streszcza kilka najważniejszych lat Altaira na paru stronach! Nagle dowiedziałam się o udanym małżeństwie, dwóch synach mego ulubieńca (Darim i Sef) oraz o odbudowie zakonu i rozważaniach na temat słynnego Jabłka, Fragmentu Edenu, który przywiódł do zguby najbardziej oddanych asasynów. Absurd, aby na dosłownie sześciu stronach przekazać tak wiele ważnych informacji. Później jest tylko gorzej.

Wydanie, jak zwykle, nie stawia jakichkolwiek zarzutów. Również skład i łamanie tekstu są prawidłowo wykonane – dobrze dobrana czcionka i przerwy między kolejnymi liniami tekstu ułatwiają lekturę tekstu.  Okładka przedstawia zakapturzoną postać asasyna na tle podbitego miasta. Na wewnętrznej części znajduje się obraz samotnego Altaira, który konno przejeżdża przez bramę w stronę Damaszku (kojarzy mi się to ze sceną z gry Assassin’s Creed). Tylna okładka zapowiada ostatnią część trylogii o Ezio Auditore pt. Assassin’s Creed: Objawienia. Ciekawa jestem, jak Bowden  ją opisał: zgodnie z grą czy z zakończeniem Tajemnej krucjaty? Mam nadzieję, że szybko przyjdzie mi rozwikłać tę zagadkę.

Jak oceniam całość? Dwie pierwsze części bardzo dobrze, trzecią dobrze, zaś czwarta mogłaby nie istnieć. Uzupełniłam swoją wiedzę na temat Altaira o kilka interesujących szczegółów, zobaczyłam jak z krnąbrnego młodzieńca zmienia się w mężczyznę świadomego swojej misji i życiowego powołania. Assassin’s Creed: Tajemna krucjata nie jest obowiązkowym elementem biblioteczki fana Zakonu Średniowiecznych Mistrzów Skrytobójstwa, jednak stanowi ona lekki dodatek do całości sygnowanej przez studio Ubisoft.

 

Pattyczak

 

Tytuł:  Assassin’s Creed: Tajemna krucjata

Tytuł oryginału: Assassin’s Creed: The secret crusade

Autor: Oliver Bowden

Wydawca: Insignis

Seria: Assassin’s Creed, tom 3

Tłumaczenie: Michał Strąkow

Oprawa graficzna: Opolgraf

Miejsce wydania: Kraków

Data wydania: 09 05 2012

Liczba stron: 499

Wymiary: 140×210

ISBN: 978-83-61428-70-1

 

Podsumowanie

Assassin's Creed: Tajemna krucjata

Assassin's Creed: Tajemna krucjata
 • 6.5/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • Rozszerzenie fabularne gry
 • Lekka rozgrywka dla graczy komputerowych

Wady

 • Nierównomierne rozmieszczenie głównych wątków