27 czerwca 2015

Bóg jeszcze nie umarł - Amit GoswamiNietzsche opisał śmierć Boga, jednak profesor Amit Goswami stwierdza, że absolut jeszcze nie umarł. To kolejna książka Goswamiego, w której ten próbuje łączyć duchowość ze światem nauki. Autor stawia tezę, że Bóg jest siłą i wyższą świadomością, i próbuje to udowodnić za pomocą aksjomatów fizyki kwantowej. Warto wspomnieć o Amicie jako pionierze w dziedzinie „nauki w obrębie świadomości”; sam siebie określa mianem „aktywisty kwantowego”, jego prace koncentrują się w obrębie fizyki kwantowej i ludzkiego umysłu.

Książka rozpoczyna się dialogiem autora z naukowcem, filozofem i osobą religijną. Żaden z rozmówców nie zgadza się z jego dowodami na istnienie Boga. Pomimo tych sprzeciwów, Goswami podejmuje się udowodnienia swojej tezy. Treść podzielił na pięć części, w których kolejno stara się wyjaśnić istotę stworzenia Wszechświata i ludzi, przyczynowości ogólnej oraz zmiany w sposobie postrzegania Boga przez wiele wieków.

Goswami definiuje życie i stworzenie człowieka jako nieustannie oddziałujące na siebie kwanty atomów. Posługując się znanymi prawami fizyki kwantowej autor stara się udowodnić, że żyjemy w „świadomości Boga”. Jednocześnie pokazuje, że nie da się Go określić jako konkretnej istoty. Obserwując Wszechświat, dochodzi do wniosku, iż Absolutu nie można w żaden sposób ogarnąć przy pomocy ludzkiego umysłu. Goswami przyznaje, że osoby posiadające wiedzę z dziedziny fizyki o wiele łatwiej pojmują boską istotę, a konkretnie moc.

W zawoalowany sposób polemizuje z dogmatami wiary trzech największych religii: judaizmu, islamu oraz chrześcijaństwa, niemniej między wierszami gloryfikuje tezy panteizmu i buddyzmu. Odnosi się do snów, reinkarnacji, odmiennych stanów świadomości, łącząc je z takimi elementami jak transformacja, kreatywność oraz uzdrawianie. Goswami nie próbuje nikogo odgórnie przekonać do swoich racji, przedstawia ciekawe hipotezy, które pobudzają do myślenia i weryfikacji swoich dotychczasowych poglądów każdego czytelnika. Argumenty naukowe nie mają większego znaczenia dla ludzi wierzących, zaś dla naukowców są dowodami lub nie, w zależności od ich światopoglądu.

Głównym zastrzeżeniem dotyczącym tej publikacji  jest język, jakim została napisana. Użycie dużej liczby terminów ze świata nauki sprawia, że mimo prób ich wyjaśnienia książka nie jest klarowna w odbiorze. Skupiony na polemice z dyskutantami, autor posługuje się specyficznymi zwrotami (jak chociażby „kwantowa sygnatura Boga”), rysunkami i tabelkami, które często robią zamieszanie i gmatwają przyjęty raz tok rozumowania. Można z pewnością powiedzieć, że jest ona przeznaczona głównie dla miłośników przedmiotów ścisłych, a zwłaszcza fizyki kwantowej.

Bóg jeszcze nie umarł najlepiej spuentować cytatem, jakim posługuje się sam Goswami na początku lektury: „Nikt nie rozumie mechaniki kwantowej” (laureat nagrody Nobla, Richard Feyman).

Pattyczak

 

Tytuł: Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu

Autor: Amit Goswami

Tytuł oryginalny: God is not dead. What Quantum Physics tells about our origins and how we should live 2008

Tłumaczenie: Bartłomiej Kotarski

Wydawnictwo: Illuminatio

Data i miejsce wydania:  03.03.2015, Białystok

Oprawa: miękka z obwolutą

Wydanie: I

Liczba stron: 340

ISBN: 978-83-63965-64-8

Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie Gildii.

Podsumowanie

Bóg jeszcze nie umarł

Bóg jeszcze nie umarł
  • 6.5/10
    Treść
  • 3/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • Ciekawe spojrzenie naukowca na kwestie wiary

Wady

  • Niejasne pojęcia
  • Mieszanie różnych wątków i brak ich wyjaśnienia
  • Naginanie faktów do wcześniej założonej tezy