21 maja 2015

Cień węża - Rick RiordanCo czeka na czytelnika w trzeciej i zarazem ostatniej odsłonie serii autorstwa Ricka Riordana Kroniki rodu Kane? Sadie i Carter po raz kolejny muszą stawić czoła wielkiemu niebezpieczeństwu w postaci nadchodzącego Apopisa, który pragnie zniszczyć świat ludzi. Jedynym ratunkiem może okazać się cień demona chaosu i ciemności, a dokładniej jego schwytanie. Czy jednak rodzeństwu uda się ta nigdy nie praktykowana sztuka przyzywania i więzienia? Czy będą potrafili stawić czoła swoim największym lękom i żądzom? Czy oprą się bogom?

Ostatnią część trylogii można podsumować jednym słowem – nieprzewidywalna. Jeszcze więcej zawirowań i problemów, jeszcze więcej niebezpiecznych misji i jeszcze więcej zagadek. Rick Riordan wie, jak budować napięcie, robi to w iście mistrzowski sposób, nie pozwalając czytelnikowi na chwilę wytchnienia. Ale czy jest ono konieczne? Zdecydowanie nie.

Autor stworzył świat pełen egipskich bogów, każdemu z nich dając odpowiednią rolę do odegrania. Do tego wszystkiego dodał szczyptę humoru i sporą dawkę przygody. Rick Riordan zyskał popularność dzięki serii o Percym Jacksonie, w której również połączył ze sobą dwa światy, ten ludzki i boski. Wprawdzie cykl Kroniki rodu Kane  nie jest tak dobry jak ten o greckich bóstwach, jednak na pewno warto zapoznać się z tą trylogią, zwłaszcza jeżeli lubujecie się w książkach nawiązujących do starodawnych mitów i wierzeń.

Jedna wielka przygoda – tak w skrócie można podsumować ten tom. Cień węża to ostatnia część serii. Trzeba przyznać, że to bardzo dobre zakończenie ciekawej historii, w której dwójka młodych protagonistów i ich przyjaciele próbują uratować świat przed zagładą. Sadie i Carter, główni bohaterowie, są jak ogień i woda, jak słońce i księżyc. Czytelnik z zachwytem śledzi ich kolejne dokonania.

Rick Riordan potrafi stworzyć ciekawe postaci. I to nie tylko głównych bohaterów, ale też drugoplanowych, co jest rzadkością, jeżeli chodzi o książki skierowane do młodego czytelnika. Zazwyczaj postacie w nich występujące są infantylne, przewidywalne i zbyt idealne. W tej historii sprawa przedstawia się jednak zupełnie inaczej – każdy z protagonistów popełnia błędy, uczy się na nich, dojrzewa i podejmuje trudne decyzje.

Jeżeli chodzi o podsumowanie serii, ten tom okazuje się jej najlepszą częścią. Cała opowieść łączy wątki, prowadzi do ostatecznej walki dobra i zła. Po drodze na bohaterów czeka jednak mnóstwo prób i wyborów. Jedno jest jednak pewne, Rick Riordan nie zawiódł – stworzył doskonałe zakończenie ciekawej i porywającej przygody.

Miłośnicy twórczości pisarza zdecydowanie powinni sięgnąć po tę pozycję – pełną magii, bajecznych, ale i niebezpiecznych miejsc i siły, jaka cechuje głównych bohaterów. Co ciekawsze, książka może się również spodobać starszym odbiorcom, Rick Riordan ma talent do snucia wciągających historii i kreowania oryginalnych bohaterów. To właśnie tym hipnotyzuje czytelników swoich powieści.

Katriona

Autor: Rick Riordan
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 6/2012
Tytuł oryginalny: Kane Chronicles: The Serpent’s Shadow #3
Rok wydania oryginału: 2012
Format: 125×195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie: I
Cena z okładki: 36,90 zł

 

Recenzja ukazała się pierwotnie na portalu Gildii:

https://www.literatura.gildia.pl/tworcy/rick-riordan/cien-weza/recenzja