19 marca 2014

3Ot jużnych moriej do polarnogo kraja

Kreml, matrioszka, samowar czy biało-niebiesko-czerwona flaga – większości osób wymienione rzeczy kojarzą się z jednym krajem, z Rosją. To największe państwo świata (pod względem powierzchni) znane jest również ze swojej kuchni – wystarczy wspomnieć potrawy takie jak solanka, piel mieni czy boeuf strogonoff. A zabytki? Wspomniany wcześniej Kreml, Plac Czerwony albo Mauzoleum Lenina. To właśnie państwo białych nocy i pieriestrojki stało się – co ciekawe – jednym z głównych bohaterów piątej części serii 39 wskazówek, którego autorem jest Patrick Carman.

Wyścig wciąż trwa. Rodzeństwo Cahillów otrzymuje tajemniczą wiadomość od tajemniczego NRR. Wskazówki w niej zawarte prowadzą młodych podróżników do państwa Romanowów – Rosji. Reszta rodziny nie spoczęła jednak na laurach, wszyscy bacznie się przyglądają postępom Amy i Dana, co rusz wymyślając, jak przeszkodzić dzieciom w odnalezieniu kolejnej wskazówki. Jednak w Rosji na rodzeństwo czeka nie tylko następna przygoda, ale i tajemniczy NRR. Kim okaże się osoba pomagająca Amy i Danowi: wrogiem czy przyjacielem?

Wielkim atutem serii 39 wskazówek jest uczynienie miasta jednym z bohaterów książek; do niego wędrują poszukiwacze zagadek. W tej części takim cichym protagonistą stała się właśnie Rosja jako państwo. Dzięki książce Czarny krąg czytelnicy są w stanie poznać trochę historii tego kraju, dowiedzieć się kilku informacji o Rasputinie albo księżniczce Anastazji czy bliżej przyjrzeć kilku zabytkom. Powieści tego typu spełniają nie tylko zadanie polegające na dostarczeniu rozrywki, ale również uczą. Rozbudzają w młodym czytelniku chęć lepszego poznania historii kraju, w którym rozgrywa się fabuła, zabierają go w podróż do miejsc odległych o setki czy nawet tysiące kilometrów.

Czarny krąg, tak jak i reszta książek tego cyklu, to powieść skierowana do młodszego czytelnika. Świadczyć o tym może choćby fakt uczynienia głównymi bohaterami dwójki dzieciaków, które dopiero uczą się życia. Amy i Dan z książki na książkę są coraz bardziej pewni siebie, odważniejsi i sprytniejsi. Zmieniają się, a czytelnik śledzący ich zmagania od samego początku, wraz z nimi. Wprawdzie Dan nadal najpierw działa, a dopiero potem myśli, a Amy często stara się pokazać bratu swoją wyższość, jednak kiedy jednemu z nich grozi jakieś niebezpieczeństwo, drugie nie waha się ani sekundy – jest gotowe podjąć ryzyko w celu uratowania bliskiej mu osoby. I właśnie o tym opowiada ta seria: o sile miłości rodzeństwa.

Patrick Carman w swojej części skupił się głównie na opowiedzeniu historii, mniejszy nacisk położył na ukazanie emocji targających bohaterami. Akcja mknie z zawrotną prędkością, bohaterowie przemieszczają się z miejsca na miejsce. Czwarta część, Sekret grobowca, była zbytnio skupiona na emocjach, fabuła została zepchnięta niejako na boczny tor. Okazało się to sporym błędem. Na szczęście Carman sprawił, iż historia wróciła na swój pierwotny tor.

Seria 39 wskazówek to ciekawy i wciągający cykl, który powinien się spodobać miłośnikom powieści przygodowych – element podróży stanowi bowiem jeden z głównych wątków pojawiających się w tej serii. Ciekawi bohaterowie, zagadki czekające na rozwiązanie i historia kryjąca się w zakamarkach stron – to niewątpliwe walory dzieła. Do tego wszystkiego dochodzi ciekawość – co się stanie, gdy wszystkie wskazówki zostaną w końcu zebrane?

Katriona

Autor: Patrick Carman
Tłumaczenie: Grażyna Smosna
Wydawnictwo: Initium
Wydanie polskie: 12/2013
Tytuł oryginalny: 39 Clues: The Black Circle
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 176
Format: 130×190 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788362577385
Wydanie: I