24 listopada 2014

Dom tajemnic starcie potworówCo za dużo, to niezdrowo. Autorzy książek powinni wziąć sobie do serca tę złotą zasadę i nie stosować miszmaszu pomysłów w swoich utworach. Kiedy do powieści dodadzą zbyt wiele składników, wtedy zamiast ciekawej lektury czytelnik otrzyma kocioł przesłodzonych i przekombinowanych elementów, które nie zawsze łączą się ze sobą w spójną całość. Dobra książka obroni się jednym, dobrym pomysłem, a nie tuzinem dziwnych i pozbawionych większej logiki. Tego błędu nie ustrzegli się niestety autorzy pierwszego tomu „Domu tajemnic”. Książka, zamiast dostarczać godziwej i przyjemnej rozrywki, wywoływała ból głowy od nadmiaru niesamowitości w niej zawartych. Nadal tkwi mi w głowie scena, kiedy bohater zostaje ugodzony w ramię strzałą (nie była zatruta) i zaczyna pluć krwią. Czy druga część serii ustrzegła się takich literackich rarytasów?

Eleanor, Kordelia i Brendan wrócili do domu. Co więcej, dzięki życzeniu stali się niesłychanie bogaci. Myśleli, że to koniec problemów, niestety los zgotował im kolejne niespodzianki. Ich ojciec stał się hazardzistą, a do tego rozwścieczony Król Burz pragnie odnaleźć swoją córkę, którą rodzeństwo zesłało do najgorszego miejsca na świecie. Jakby to nie wystarczyło, Kordelia zaczyna się starzeć i zamarzać. Walkerowie po raz kolejny będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwom, by uratować siebie i swoich bliskich.

Jedno jest pewne, ta część okazała się lepsza niż jej poprzedniczka. Więcej akcji, widać zmianę w postępowaniu bohaterów, do tego należy dodać mniejsze nagromadzenie absurdu.. Oczywiście pojawia się kilkanaście kontrowersyjnych pomysłów, jak choćby sposób powrotu do żywych Wichrowej Wiedźmy lub naziści-cyborgi, jednak czytelnik jest w stanie przełknąć te wizje. Zwłaszcza, że kilka elementów rzeczywiście buduje ciekawy świat – rzymskie Koloseum czy środowisko mnichów.

Należy jednak pamiętać o jednym, „Dom tajemnic. Starcie potworów” nie zalicza się do książek przeznaczonych dla młodego czytelnika. Odbiorcami pozycji powinny być starsze nastolatki, gdyż w powieści pojawia się sporo, choć mniej niż w pierwszym tomie, dość drastycznych scen. W większości to obrazki, które znalazły się w pozycji, bo tak zadecydowali jej twórcy, i nie są niczym uzasadnione.

Zagadka do rozwiązania, mapa skarbów, tajemnicza przepowiednia, spełnienie marzeń – wszystkie te elementy znajdziemy w książce Vizziniego i Columbusa. Do tego bohaterowie przenoszą się do kolejnych trzech powieści. I tutaj znowu pojawia się przeładowanie pomysłami autorów. Mamy starożytny Rzym, który okazuje się najciekawiej skonstruowanym światem. Do tego dochodzą wspomniane wyżej klony nazistów-cyborgów co można uznać za lekką przesadę. Klony, naziści a do tego cyborgi to za dużo jak na przygodową książkę fantasy. Nie wolno zapominać o trzecim świecie, który wywołuje mieszane uczucia. Mnisi władający magią może nie brzmią zbyt szokująco, ale do tego krajobrazu należy dodać zagrożenie w postaci śnieżnych potworów żądnych krwi. Monstra zaspokoi tylko mnisia krew, ewentualnie jaków, ale ta akurat nie na długo. Ten miszmasz horroru, przygody, tajemnicy może do siebie nie pasować, ale i tak broni się lepiej niż niemieckie roboty.

Mamy przygodę, fantastykę i horror. Kompilacja trzech gatunków, która nawet łączy się ze sobą. Twórcom na pewno nie można odmówić jednego – pomysłowości. Szkoda tylko, że całkiem ciekawe innowacje znajdują się obok tych, które nijak do mnie nie przemawiają. Autorzy powinni poskromić wyobraźnie i stworzyć coś mniej szokującego, ale za to spójniejszego. Dzięki temu powieść okazałaby się o wiele ciekawsze, a nie tak groteskowa i przeładowana.

„Dom tajemnic. Starcie potworów” nie jest może najlepszą pozycją, z jaką przyszło mi się zapoznać, ale widać progres autorów. Pierwszy tom wołał o pomstę do nieba, natomiast ten pokazuje, że jest nadzieja na lepszą historię z mniejszą ilością zbyt fantastycznych rozwiązań. Oby pisarze stonowali swoje pomysły, a wtedy na pewno ulepią ciekawą i wciągającą historię.

Katriona

Tytuł: Dom tajemnic. Starcie potworów
Tytuł oryginalny: Battle of the Beasts
Autor: Ned Vizzini , Chris Columbus
Tytuł serii: Dom tajemnic
Tom serii: II
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Data i miejsce wydania: 6 listopad 2014
Tłmaczenie: Katarzyna Janusik
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Format: 150 x 210 mm
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-240-1962-5