18 lipca 2015

Drzwi do szczęścia - Paul Richard EvansCzy istnieje przepis na szczęście? Niektórzy zapewne stwierdzą, że nie ma czegoś takiego jak metoda gwarantująca sukces w życiu, obojętnie na jakim polu, inni z kolei odpowiedzą, że owszem, każdy jest w stanie odnaleźć spełnienie. Jeżeli tak, w jaki sposób można to osiągnąć? Richard Paul Evans w swoim przewodniku stara się przedstawić czytelnikowi cztery drogi wiodące do wspomnianego szczęścia.

Jak pisze sam autor: „Niniejsza książka mówi o tym, jak poczuć radość, osiągnąć wolność, korzystać z własnej mocy i nadać życiu sens”. Utwór został podzielony na cztery części – w każdej z nich pisarz opowiada o kolejnych z czworga drzwi, dzięki którym człowiek może zaznać w życiu szczęścia. Te proste zasady mogą, według Evansa, doprowadzić do wielkich zmian, a co za tym idzie, powieść człowieka nową, lepszą drogą.

Prawdziwe na świecie są tylko: wolna wola, rozwój duchowy oraz możliwość zmiany i to właśnie te elementy odgrywają kluczową rolę w otwieraniu kolejnych drzwi. Pierwsze z nich dotyczą uwierzenia w to, że istnieje jakiś powód, dla którego pojawiliśmy się na tym świecie. W rozdziale poświęconym temu zagadnieniu autor skupia się na pokazaniu odbiorcy, że trzeba wierzyć, iż posiada on jakąś misję do spełnienia: „Wielcy ludzie, którzy zapisali się w historii świata, byli głęboko przekonani, że mają do spełnienia ważną misję. Niemal każdy z nich wierzył, że jego życiu przyświeca cel – że musi dokonać czegoś ważnego dla świata.”

Drugie drzwi to uwolnienie się od ograniczających klatek, jakimi są: paradygmat, mentalność ofiary i lęk. Pisarz traktuje te elementy niczym zniewalające człowieka kajdany i wyjaśnia, na czym dokładnie polega ślepa wiara w nie i ich stosowanie. Kolejny rozdział, i zarazem kolejne drzwi, dotyczą powiększania swojego życia. By coś osiągnąć, należy pracować – szczęście nie zapuka samo do naszych drzwi, trzeba wyjść mu naprzeciw. A jak można je zaprosić do siebie? Pora na drzwi czwarte, czyli budowanie swojej mapy wokół miłości.

Drzwi do szczęścia to swego rodzaju mini-przewodnik duchowy, w którym autor zawiera prawdy życiowe, jakie pojawiają się we wszystkich jego książkach. Trzeba przyznać, że w tym dziele można znaleźć bardzo dużo przepięknych i prostych sentencji ku pokrzepieniu serc. Czy jednak rzeczywiście rady zawarte w książce są w stanie zmienić życie człowieka? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie już sami.

Jedno jest pewne – pozycja na pewno przypadnie do gustu miłośnikom prozy i prawd życiowych autora. Zwłaszcza, że w tej książce Evans podaje przykłady wzięte ze swojego życia. Jeżeli jednak nie lubujecie się w przewodnikach życiowych, ta książka nie zachwyci was niczym poza bardzo ładnym i starannym wydaniem. Większość tez w niej zawartych można znaleźć w wielu innych tego rodzaju poradnikach.

Katriona

Autor: Richard Paul Evans
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 4/2015
Tytuł oryginalny: The Four Doors
Liczba stron: 176
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788324026296

Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie Gildii.

Podsumowanie

Drzwi do szczęścia

Drzwi do szczęścia
 • 2/10
  Fabuła
 • 4/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • ładne wydanie
 • dobra korekta
 • złote myśli

Wady

 • styl autora
 • zbyt duża ilość duchowych wynaturzeń