6 maja 2015

Eleonora i Park - Rainbow Rowell Pierwsze dni w szkole bywają trudne, o czym przekonała się główna bohaterka książki autorstwa Rainbow Rowell, Eleonora. Dziewczyna podczas pierwszego spotkania z nowymi kolegami i koleżankami nie wzbudza ich sympatii, co więcej, staje się celem niestosownych żartów i psikusów. A wszystkiemu winne są jej wygląd i nastawienie. Po pewnym czasie bohaterka rozpala jednak w kimś ciekawość ; Park, chłopiec, który ustąpił jej miejsca w szkolnym autobusie, zaczyna dostrzegać w Eleonorze coś więcej niż tylko buntowniczkę mającą w głębokim poważaniu to, co myślą i mówią o niej inni. Dwójka nastolatków odkrywa, że łączy ich więcej, niż mogliby się spodziewać.

„Eleonora i Park” to książka autorstwa amerykańskiej pisarki Rainbow Rowell, dzięki której zdobyła ogromne uznanie wśród zagranicznych BookTuberów. Jej kolejne powieści, „Fangirl” oraz „Landline”, jeszcze przed ujrzeniem światła dziennego wzbudzały spore zainteresowanie. W jaki sposób tak niepozorna pozycja, jak „Eleonora i Park” zyskała taką popularność? Czym ten literacki reprezentant Young Adult różni się od innych przedstawicieli gatunku?

Na pewno stało się tak za sprawą wciągającej i intrygującej historii, której biegu nie da się przewidzieć z chirurgiczną precyzją. Są momenty, kiedy czytelnik dosłownie tonie w fabule, połyka słowo za słowem, bywają jednak i takie, gdy jedynym pragnieniem jest rzucenie tomem o ścianę. I to nie dlatego, że książka sama w sobie jest zła, tylko dlatego, iż wywołuje za dużo sprzecznych emocji, a ciągłe zmiany w mentalności i postępowaniu bohaterów powodują, że rozszyfrowanie zakończenia okazuje się kwestią niebywale trudną. No chyba że ktoś zacznie od przeczytania samego końca. Do tego perypetie bohaterów podlano ciężkim sosem buntu i bólu.

Eleonora nie ma w życiu łatwo – jest ofiarą szkolnego gnębienia, do tego dom to istne piekło na ziemi. Przyjaźń z Parkiem okazuje się jej wybawieniem, światełkiem w tunelu, dzięki któremu dziewczyna może znosić trudy dnia codziennego. W tej historii nic nie jest proste: ani relacje bohaterów z najbliższymi, ani uczucie pomiędzy protagonistami.

W książce, tak jak i w sercach postaci, emocje i wydarzenia zmieniają się jak obrazy w kalejdoskopie. Piękne chwile bardzo szybko zostają stłumione przez te pełne goryczy, pozytywnym uczuciom bez przerwy towarzyszy strach przed utratą kawałka nieba. Całą powieść przepełnia wrażenie ulotności. Wszystkie wydarzenia przedstawione w dziele Rowell spina klamra dźwięków.

Autorka sporo miejsca poświęciła bowiem motywowi muzyki, roli, jaką ta odgrywa w życiu nastoletnich bohaterów. Eleonora i Park przemawiają do siebie poprzez nią oraz poprzez historie rysunkowe, komiksy; te dwie rzeczy stają się pomostem między dwoma światami, zbliżają do siebie protagonistów, budując nowy wymiar, gdzie liczy się tylko ta dwójka, muzyka oraz graficzne opowieści.

Wprawdzie uczucie pomiędzy bohaterami bywa czasami za bardzo cukierkowe, jednak w dobie popularności wszelkich historyjek z miłością w tle takie przedstawienie uczucia na pewno spodoba się młodszym czytelnikom. Ci starsi mogą je uznać za zbyt przerysowane. Pamiętajmy jednak, że Young Adult rządzi się swoimi prawami.

Czy warto sięgnąć po książkę? Tak, choćby po to, by zobaczyć, jak łatwo wykreować ciekawe i niebanalne postaci oraz poznać historię, gdzie nie wszystko zostaje czytelnikowi podane na złotej tacy. Powieść Rainbow Rowell wymaga od odbiorcy skupienia i zrozumienia. A zakończenie… cóż, taki finał daje dużo do myślenia.

Katriona
Tytuł: Eleonora i Park
Tytuł oryginalny: Eleonora i Park
Autor: Rainbow Rowell
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Data i miejsce wydania: 16 marzec 2015
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Format: 126 x 195 mm
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7515-337-8