3 września 2021

Oto moim zdaniem najlepsze filmy i seriale na podstawie książek Stephana Kinga, z jakimi warto się zapoznać (oczywiście tuż po lekturze powieści, nie wcześniej!).

Ponad 100 różnych produkcji, filmów i seriali na podstawie książek Stephena Kinga, powstało od 1976 roku. Miłośnicy powieści króla grozy mają do wyboru blisko 40 filmów przeniesionych na srebrny ekran.Niektóre z nich dostały bardzo docenione, zarówno przez krytyków filmowych, jak i widzów, zaś o niektórych lepiej nie wspominać. Część tytułów doczekała się kilkukrotnych rebootów (np. Carrie czy Lśnienie), zaś inne odcinają kupony popularności z pierwszej części cyklu (jak na przykład Dzieci kukurydzy).

Kolejność alfabetyczna.

1408 (2007)

Pisarz Mike Enslin jest autorem dwóch książek dotyczących zjawisk paranormalnych. Aby zdobyć materiały do nowej książki, Mike jest zdecydowany zbadać cieszący się złą sławą pokój 1408 w nowojorskim hotelu. Jest on jednak przekonany, że opowieści dotyczące owego pokoju to tylko mit. Dyrektor hotelu Mr. Olin nie podziela podejścia pisarza i ostrzega go o możliwym niebezpieczeństwie. Enslin zamierza udowodnić, że przerażające wydarzenia, które miały tam miejsce w przeszłości to tylko zwykłe zbiegi okoliczności i bajki.

Bastion (1994) – serial

Z tajnego wojskowego laboratorium wydostaje się wirus choroby podobnej do grypy, który zabija niemal całą ludność. Władzę nad ocalałymi przejmuje „Szatan”. Garstka sprawiedliwych podejmuje walkę.

Carrie (1976)

Margaret White, ortodoksyjna chrześcijanka, po stracie męża samotnie wychowuje siedemnastoletnią córkę Carrie. Matka uważa Carrie za przekleństwo boże, a wszelkie jej wady tłumaczy jako kary boskie, całkowicie negując jakiekolwiek wyjaśnienia naukowe. Kobieta jednak nie wie, że jej córka posiada psychokinetyczną moc zdolną spowodować okrutną tragedię, którą mieszkańcy miasteczka Chamberlain mogą popamiętać do końca życia.

Castle Rock (2018-2019) – serial

Utrzymany w konwencji horroru psychologicznego serial Castle Rock jest thrillerem, który w oryginalny sposób łączy znane tematy i motywy z powieści Kinga oraz wątki pojawiające się w najbardziej kultowych i popularnych powieściach tego pisarza.

Lśnienie (1980)

Jack Torrance pracuje jako dozorca hotelu Panorama w górach stanu Kolorado. Pensjonat jest zamknięty na zimę, więc Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku. Kiedy burze śnieżne blokują familię Torrance’ów w hotelu, Danny, syn Jacka, który ma nadprzyrodzone, telepatyczne zdolności odkrywa, że pensjonat jest nawiedzony i duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu.

Martwa strefa (1983)

Pewnej nocy Johnny Smith ma wypadek. W wyniku obrażeń zapada w śpiączkę, w której przebywa pięć lat. Gdy cudem udaje mu się obudzić, okazuje się, że stracił wszystko: młodość, możliwość rozwoju zawodowego i narzeczoną. Jednakże w zamian bohater dostaje od losu bardzo niecodzienny prezent – dar przewidywania zdarzeń, które jawią mu się jako kolejne wizje.

Miasteczko Salem (1979)

Tytułowe Salem na pierwszy rzut oka jest zwykłym, prowincjonalnym miasteczkiem, w którym życie toczy się utartą drogą. Jest jednak coś, co odróżnia je od innych, podobnych miejsc – tajemniczy, położony na wzgórzu dom. Po powrocie do rodzinnego Salem młody i utalentowany pisarz Ben Mears dowiaduje się, że dom został kupiony, a mieszkańcy zaczęli znikać w dziwnych okolicznościach. Postanawia więc wyjaśnić zagadkę.

Misery (1990)

Paul Sheldon jest autorem cyklu powieści o Misery Chastein. Po kilku wydanych książkach postanawia zakończyć serię i uśmiercić główną bohaterkę. Wracając do Nowego Jorku z gotowym maszynopisem, natrafia na śnieżycę i jego samochód spada z drogi. Ratuje go Annie Wilkes, była pielęgniarka. Kobieta jest wielką fanką Paula i w zamian za troskliwą opiekę prosi go o możliwość przeczytania jego najnowszej książki. Niestety, po zakończeniu lektury Annie wpada we wściekłość. Nie zgadza się na to, aby Misery umarła i postanawia zmusić Paula do napisania nowej wersji książki.

Mr. Mercedes (2017) – serial

Emerytowany detektyw stara się zatrzymać psychopatycznego mordercę, który wjeżdża mercedesem w tłum ludzi.

Outsider (2020) – serial

Sprawę prowadzi detektyw Ralph Anderson, który dokonuje oględzin zmasakrowanego ciała 11-letniego Frankiego Petersona odnalezionego w lasach stanu Georgia. Tajemnicze okoliczności przerażającej zbrodni sprawiają, że Ralph, który jest nadal pogrążony w żałobie po śmierci swojego syna, postanawia włączyć do sprawy znaną z nietypowych metod pracy prywatną detektywkę Holly Gibney, bo ma nadzieję, że dzięki jej zdolnościom uda im się wytłumaczyć to, co wydaje się być niewytłumaczalne.

Skazani na Shawshank (1994)

Andy Dufresne, dobrze zarabiający bankier z Nowej Anglii, zostaje oskarżony o podwójne zabójstwo – swojej żony i jej kochanka. Uparcie twierdzi, że jest niewinny, ale dzięki niezbitym dowodom zostaje skazany na podwójne dożywocie w więzieniu Shawshank. W więzieniu rządzi hipokryta i fanatyk biblijny, naczelnik Norton, a wraz z nim sadystyczni strażnicy. Andy już po kilku dniach poznaje brutalną, więzienną rzeczywistość, ale dzięki wrodzonej inteligencji, sprytowi oraz pomocy przyjaciela Ellisa Boyda „Reda” Reddinga udaje mu się zachować nadzieję, która pozwoli dokonać zemsty.

Uciekinier (1987)

Jest rok 2019. Policjant Ben Richards, zostaje skazany na długoletnie więzienie. Jest niesłusznie oskarżony o masakrę ludzi na ulicach Los Angeles. Świat przyszłości jest zupełnie inny od naszego. Umysły ludzi opanowała telewizyjna rozrywka – show „Uciekinier”, w którym ludzie, niczym łowna zwierzyna, muszą uciekać przed ścigającymi ich myśliwymi. Kto zostanie schwytany, ten po prostu ginie. Twórca programu, Damon Killian, wpada na genialny pomysł, by program jeszcze bardziej uatrakcyjnić. Przekonuje władze, by oddały mu do dyspozycji Bena Richardsa.

Zielona mila (1999)

Rok 1935. Paul Edgecombe jest jednym ze strażników bloku śmierci w więzieniu Cold Mountain. Do jego obowiązków należy odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem, wyłożonym zieloną wykładziną, zwaną „Zieloną milą”. Pewnego dnia do więzienia przybywa olbrzymi czarnoskóry skazaniec, John Coffey. Ma oczekiwać na karę śmierci za zamordowanie dwóch białych dziewczynek. Jego wizyta na zawsze zmieni życie Paula i pozostałych pracowników więzienia.

 

Polecam także recenzje książek:

Doktor Sen (Stephen King)

Smętarz dla zwierzaków (Stephen King)

Uniesienie (Stephen King)

Outsider (Stephen King)