9 grudnia 2018

Królik Franek i bójka w przedszkolu

Królik Franek ewidentnie nie jest w humorze. Już od samego rana prosiaczek Alf ciągle mu dokuczał i przeszkadzał. Przedszkolak dzielnie próbował go ignorować, lecz w końcu nie wytrzymał i doszło do bójki między maluchami w obecności dwóch mam. Franek przestraszył się i uciekł do łazienki, a Alfik bardzo rozpłakał. Czy rozmowa na osobności z mamą pomoże załagodzić tę okropną sytuację?

Problem pojawiającej się agresji i niemożności poradzenia sobie w trudnych sytuacjach dotyka każdego z nas. Skoro dorośli nie są w stanie często pohamować swoich emocji i są w stanie posunąć się do słownej agresji, to co dopiero można mówić o kilkuletnim dziecku, które zupełnie nie potrafi sobie poradzić z brakiem akceptacji i wyśmiewaniem. Zresztą Królik Franek i bójka w przedszkolu nie skupia uwagi wyłącznie na poszkodowanym maluchu, ale także na prosiaczku, który prowokuje naszego bohatera. Moim zdaniem to najlepsza pod względem edukacyjnym historia, jaką powinien znać każdy przedszkolak.

Królik Franek i bójka w przedszkolu

*-*-*-*-*-*-*-*-*

Królik Franek i dobre zwyczaje

O tym, jak trudno się dzielić, wie każdy z nas. Skoro dorośli nie są w stanie przekonać się do tego, by bezinteresownie komuś pomóc, dzieląc się swymi ulubionymi rzeczami, to co dopiero mają powiedzieć maluchy, które muszą się zmierzyć z tym problemem. Franek to przykład przedszkolaka, który ewidentnie nie lubi, jak ktoś bawi się jego ulubionymi zabawkami. Króliczek tym bardziej nie rozumie sytuacji, kiedy jego Mama pożyczyła towarzyszącemu im w podróży pociągiem panu niedźwiadkowi książkę. Nie chciał nawet podzielić się ulubionymi suszonymi morelami ze swoją siostra Felą. Czy maluch zrozumie, że dobrym zwyczajem jest dzielenie się z innymi?

Królik Franek i dobre zwyczaje stawia ważne pytanie: czy warto się dzielić? Jakie towarzyszy temu uczucie? Co daje dzielenie i czy zawsze powinniśmy okazywać ku temu chęci? Bardzo ważna lekcja wytłumaczona w kilku prostych, ale jednocześnie zapadających w pamięć przykładach.

mde

Królik Franek i dobre zwyczaje

*-*-*-*-*-*-*-*-*

Królik Franek i bójka w przedszkolu oraz Królik Franek i dobre zwyczaje to obowiązkowe pozycje w biblioteczce dorastającego malucha. Seria książeczek wydanych dzięki staraniom wydawnictwa Wilga posiadają wysoki edukacyjny walor, ponieważ zostały stworzone w konsultacji merytorycznej z dziecięcą psycholog Martą Żysko-Pałubą. Dodatkowo przepiękne, pastelowe i bajkowe grafiki w wykonaniu Eweliny Jaślan-Klisik przyciągają czytelnicze oko. Gorąco polecam historyjki o Króliku Franku, to doskonały prezent dla dzieciaków z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

WILGA/ GW Foksal

Pattyczak

Tytuł: Królik Franek i bójka w przedszkolu oraz Królik Franek i dobre zwyczaje

Autor tekstu: Marta Krzemińska

Ilustracje: Ewelina Jaślan-Klisik

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  03/10/2018 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: po 32 stron każda książeczka

 

Podsumowanie

Królik Franek

Królik Franek
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • wysoki walor edukacyjny
 • wspaniałe, pastelowe grafiki
 • atrakcyjna cena - 6zł za książeczkę

Wady

 • brakuje bardziej miękkiej okładki, bo strony się lekko rozklejają