30 kwietnia 2021

Polecam kilka dobrych książek na deszczową majówkę, których lektura nie zajmie więcej niż kilka dni, a które wciągają czytelnika już od pierwszych stron!

Tegoroczna majówka nie zapowiada się dobrze pod względem pogody. Kwiecień okazał się dość pochmurny i chłodny, a wszystko wskazuje na to, że nadchodzące dni nie przyniosą zbytniej poprawy. Podejrzewam, że zweryfikuje to wiele majówkowych planów, w tym wyjazdy oraz spotkania przy grillu ze znajomymi. Co wówczas robić? Jak zająć swój wolny czas? Zawsze i każdemu będę polecać lekturę dobrej książki na majówkę! Lista zawiera tytuły z różnych gatunków, zarówno reportaże, powieści, jak i kryminały oraz utwory sc-f. Kolejność alfabetyczna.

21 lekcji na XXI wiek (Yuval Noah Harari)

Harari, z właściwą dla siebie lekkością, omawia w 21 tytułowych lekcjach problemy teraźniejszego świata: porusza się wokół ważnych wydarzeń XXI wieku, takich jak zjawisko fake news, rozwój biotechnologii i sztucznej inteligencji, żywot człowieka w rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości czy też problemy ekologiczne i kryzys uchodźczy oraz terroryzm. Historyk nie ucieka od trudnych tematów, ale to wszystko jest w lekkiej i przystępnej dla czytelnika formie.

Cyberpunk. Odrodzenie (Andrzej Ziemiański)

Okryte mgłą i spowite deszczem wieżowce, wąskie, zatłoczone uliczki, pulsujące neony i wielkoformatowe reklamy dają tło rzeczywistości, w której kwitną przestępczość, nielegalny handel bronią, danymi, a nawet ludzkim ciałem. To świat, w którym jednostka nic nie znaczy, a za los ogółu odpowiadają wielkie korporacje i gangi. To Zakazane Miasto. Shey Scott – były policjant, wydalony ze służby z powodu śmiertelnej choroby oraz partnerujący mu Lou Landon usiłują namierzyć Axel Staller – bliźniaczą siostrę kobiety, która w biały dzień, mimo najwyższych środków bezpieczeństwa i drobiazgowej kontroli, pod okiem kamer, z niewiadomych przyczyn zamordowała kilkanaście osób.

Człowiek, który spadł na Ziemię (Walter Tevis)

Thomas Jerome Newton przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której dramatyczny brak jest przyczyną wymierania życia na jego rodzimej planecie. Korzystając ze swoich nadludzkich możliwości, szybko zaczyna zdobywać fortunę niezbędną do realizacji projektu. Niestety, sprawy się komplikują. Newton coraz bardziej zwleka z wykonaniem zadania. Niezwykle realistyczna opowieść o obcym na Ziemi – realistyczna na tyle, że staje się metaforą naszego własnego egzystencjalnego smutku i samotności.

Klara i Słońce (Kazuo Ishiguro)

Futurystyczna powieść, której fabuła odnosi się bezpośrednio do znanego nam „tu i teraz”: o sztucznej inteligencji i zupełnie ludzkich uczuciach. Klara, sztuczna przyjaciółka o wybitnych zdolnościach obserwacyjnych, ze swojego miejsca w sklepie bacznie śledzi zachowanie tych, którzy mijają jego witrynę, i tych, którzy decydują się wejść do środka. Ma nadzieję, że któryś z klientów wkrótce wybierze właśnie ją. Ale kiedy wydaje się, że jej los nareszcie się odmieni, Klara otrzymuje ostrzeżenie, by nie ufać zbytnio ludzkim obietnicom.

Kwiaty dla Algernona (Daniel Keyes)

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

Na własne oczy (Linwood Barclay)

Cierpiący na schizofrenię Thomas Kilbride uważa swój pokój za bezpieczną twierdzę, której stara się nigdy nie opuszczać. Jego obsesją jest analizowanie map. Za pomocą programu Whirl360.com Thomas może podróżować po całym świecie nie wychodząc z pokoju. Ogląda ulicę po ulicy, zapamiętując najdrobniejsze szczegóły, zapisując w pamięci poszczególne budynki oraz twarze ludzi uchwycone na ekranie komputera. Pewnego dnia, zwiedzając jedną z ulic w centrum Nowego Jorku, Thomas dostrzega w oknie mijanego domu przerażającą scenę. Podejrzewa, że jest świadkiem brutalnego morderstwa.

Nas dwoje (Holly Miller)

To historia o miłości z góry skazanej na niepowodzenie oraz o trudnych wyborach i decyzjach, które zaważają na całym życiu. Callie niedawno straciła najlepszą przyjaciółkę, która zginęła w wypadku. Wciąż jeszcze nie doszła do siebie po tragedii, nadal w jej życiu dominują smutek i przygnębienie. Z powodu śmierci koleżanki porzuciła marzenia o karierze ekologa, by pomóc mężowi Grace w prowadzeniu kawiarni. Ale wystarczy, że spojrzy na wpadającego coraz częściej na kawę i ciastko Joela, by wiedzieć, że właśnie trafiła na miłość swojego życia. Oboje wydają się dla siebie stworzeni. Młodzi, spragnieni ciepła i bliskości, poszukujący sensu życia. Ich historia dopiero się zaczyna, ale Joel już wie, jak się skończy…

Nomadland. W drodze za pracą (Jessica Bruder)

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem.

Szeptacz (Alex North)

Tom Kennedy, pisarz, przeżywa żałobę po śmierci ukochanej żony. Samotnie wychowuje małego Jake’a, ale nie radzi sobie ani z synem, ani ze stratą, jakiej doświadczył. Wspólnie z chłopcem podejmują decyzję o porzuceniu dotychczasowego życia i przeprowadzce do spokojnego, sennego miasteczka Featherbank. Tak Tom poznaje mrożącą krew w żyłach historię „Szeptacza”, czyli seryjnego mordercy, który przed dwudziestoma laty zabił pięciu chłopców. Nadane przez media przezwisko wynikało z tego, że nocą szeptał pod oknami swoich kilkuletnich ofiar. Kiedy w Featherbank dochodzi do zaginięcia małego chłopca, śledczy zauważają niepokojące podobieństwo do sprawy seryjnego mordercy sprzed lat. Czy to możliwe, że „Szeptacz” powrócił?

Śmierć na Nilu (Agatha Christie)

Spokojny rejs po Nilu zamienia się w koszmar, kiedy Linnet Ridgeway zostaje śmiertelnie postrzelona. Była młoda, piękna i bogata, miała wszystko… Poirot przypomina sobie słowa jednej z pasażerek: „Mam ochotę przyłożyć jej do głowy pistolet i pociągnąć za spust”. Rozwiązanie zagadki wydaje się proste, jednak w upalnym klimacie Egiptu niczego nie można być pewnym.

Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu (Anne Applebaum)

Na przykładzie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Węgier, Polski oraz innych państw ukazuje jak rosną w siłę despotyczni przywódcy – korzystając z politycznych sojuszników, biurokratów i medialnych gwiazd, które torują im drogę do władzy. Opisuje także wielu nowych zwolenników nieliberalizmu, którzy, wykorzystując narzędzia takie jak teorie spiskowe, polaryzacja polityczna oraz media społecznościowe, doprowadzają do zmian społecznych. „Zmierzch demokracji” to także wnikliwe i poruszające spojrzenie na drogę i warunki powrotu do wartości demokratycznych.