5 grudnia 2014
Kubuś Puchatek A A MilneProszę pókadź jeźlikto niehceporady

Można pokusić się o tezę, iż w Polsce nie ma ani jednej osoby, która nie znałaby najsłynniejszego misia na świecie – Kubusia Puchatka. Napisana w 1926 roku powieść o przygodach „głupiutkiego” niedźwiadka i jego najlepszych przyjaciół zamieszkujących Stumilowy Las podbiła serce czytelników, dając również początek filmowym przygodom i telewizyjnym bajkom, przeznaczonym dla najmłodszych widzów. Jednakże to literacka wersja jest jedną z najsłynniejszych książek dla dzieci, nie tracąc na swej popularności od dziesiątek lat historią, na której wychowują się kolejne pokolenia przedszkolaków.

Kubuś Puchatek to miś o małym rozumku i zarazem najlepszy przyjaciel kilkuletniego Krzysia. Mieszka w Stumilowym Lesie ze swymi towarzyszami: Prosiaczkiem, Królikiem, Kłapouchym, Sową oraz Kangurzycą z Maleństwem. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów; każdy opowiada odrębną historię, między innymi o tym, jak osiołek gubi ogon i prosi Puchatka o pomoc, Prosiaczek udaje Maleństwo i zażywa bąbelkowej kąpieli, jak Kubuś odwiedza Królika i utyka w drzwiach, a także o wielkiej wyprawie na Biegun Północny zorganizowanej przez Krzysia.

Kubuś Puchatek to niedościgniony wzór powieści dla dzieci. Ze świecą szukać podobnej książki: pozbawionej przemocy, tak ciepłej i uczącej dzieci dobrych zasad współżycia. Kubuś  z każdym problemem zwraca się do Krzysia, nie tylko jako do przyjaciela, ale przede wszystkim jako do wzoru do naśladowania. To dzięki tej wspaniałej, pełnej ufności i miłości relacji między tą dwójką, Puchatek uczy się odwagi, a także odpowiedzialności za własne czyny i troski o innych mieszkańców.

Wszystkie postacie występujące w książce posiadają pewne określone cechy, które zostały uwypuklone w celu przedstawienia młodemu czytelnikowi różnych typów ludzkich charakterów. Pani Sowa jest przemądrzała i wywyższa się nad inne zwierzątka, osiołek Kłapouchy zawsze marudzi i nie sposób go zadowolić, Królik jest przezorny i zawsze dba o swój interes, Prosiaczek  wyolbrzymia własne lęki, zaś Kangurzyca jest aż nadto troskliwa o swoje Maleństwo. Wszystkie postacie łączy jeden element – każde z nich postępuje jak dziecko: spędza beztrosko czas i od czasu do czasu napotka na swej drodze jakoś przeszkodę, którą będzie musiał pokonać.

Nie sposób nie odnieść się do ilustracji autorstwa Ernesta H. Shepharda (ilustrował też słynną książkę O czym szumią wierzby). Kolorowa grafika przyciąga oko i doskonale współgra z treścią opowiadań. Również samo wydanie książki zadowoli nawet najbardziej wybrednego bibliofila: pozycja posiada twardą oprawę, gruby i solidny papier, a także dość sporą czcionkę, ułatwiającą samodzielną lekturę najmłodszym czytelnikom. Doskonały przekład Ireny Tuwim znakomicie oddaje klimat rymowanek i puchatkowych mruczanek (jak chociażby w wierszyku o chmurce).

Kubuś Puchatek to klasyka, którą każdy powinien posiadać w domowej biblioteczce. Ciepła, pouczająca historia małego misia i jego przyjaciół. Obdarzone ludzkimi cechami zwierzątka bawią i uczą każdego: dzieciaki od razu pokochają niesfornego niedźwiadka, zaś dorośli dostrzegą ciekawe spostrzeżenia filozoficzne małych bohaterów dotyczące otaczającego ich świata. Coś wspaniałego!

 Pattyczak

Autor: A. A. Milne
Tłumaczenie: Irena Tuwim
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2014
Liczba stron: 144
Format: 200×270 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Wydanie: 30
Cena z okładki: 49,90 zł

 

Recenzja pierwotnie ukazała się na portalu Gildii Literatury pod adresem: https://www.literatura.gildia.pl/tworcy/a-a-milne/kubus-puchatek-w2014/recenzja