30 września 2018

Zapowiedzi książek na październik aż przytłaczają! Tyle książek i książeczek już dawno nie widziałam. Widać, że wydawnictwa po wakacyjnym odpoczynku ostro wzięły się do pracy i publikują ile się tylko da! A pamiętajcie, że ta poniższa lista to tylko subiektywny wybór pozycji do kupienia w październiku. Mój portfel powoli przestaje nadążać, zarówno za nowościami, jak i wznowieniami kultowych już pozycji. Najlepsze książki na październik? Niżej na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Hańba – Coetzee John Maxwell

David Lurie, europejski intelektualista, nie zamierza trzymać na wodzy swoich namiętności, gdy na jego drodze staje kolejna atrakcyjna kobieta. Tym razem za romans ze studentką przyjdzie mu jednak słono zapłacić. Wykluczony z dystyngowanego uniwersyteckiego świata, szuka schronienia u córki na afrykańskiej prowincji. Erupcja brutalnego biologizmu, której ofiarami staną się David i Lucy, zweryfikuje ich pogląd na świat i wyobrażenie o samych sobie. Oboje zhańbieni, na różny sposób spróbują poradzić sobie z traumą.

Królik Franek: dobre zwyczaje oraz bójka w przedszkolu – Krzemińska Marta

Frankowi niekiedy z trudem przychodzi dzielenie się swoimi rzeczami: zabawkami, kredkami, książeczkami. Gdy widzi, jak mama pomaga nieznanej osobie, jest zdumiony, jak można się tak zachować. Czy Franek zrozumie, że dzielenie się to bardzo dobry zwyczaj?

Wrota Abaddona – Corey James S.A.

Od pokoleń Układ Słoneczny – Mars, Księżyc, pas asteroid – był pograniczem ludzkości. Aż do teraz. Obcy artefakt, wykonujący swój program pod pokrywą chmur Wenus, wyłonił się stamtąd, tworząc olbrzymią strukturę poza orbitą Urana: wrota prowadzące w bezgwiezdny mrok. Jim Holden i załoga Rosynanta są elementem wielkiej flotylli statków naukowych i okrętów wojennych wysłanych do zbadania artefaktu. Jednak w ukryciu rozgrywa się skomplikowana intryga, której celem jest zniszczenie Holdena. Podczas gdy emisariusze ludzkości starają się odkryć, czy wrota stanowią okazję czy zagrożenie okazuje się, że największe niebezpieczeństwo przywieźli ze sobą.

Dzieci północy – Rushdie Salman

„Dzieci północy” to obszerna epicka opowieść o powojennej historii Indii. Jak zwykle u Rushdiego prawdzie historycznej towarzyszy tu fikcja, a postacie autentyczne spotykają się z wytworami imaginacji pisarza. Jak zwykle też książka wywołała skandal oraz ostre protesty niepochlebnie sportretowanej w niej Indiry Gandhi. W ramach znanych z historii najnowszej wydarzeń Rushdie osadził opowiedzianą przez Salima Sinaiego sagę rodzinną o „dzieciach północy“ urodzonych w chwili uzyskania niepodległości przez Indie.

Holokaust. Nowa historia – Rees Laurence

Po setkach rozmów z ocalałymi z Zagłady, z jej sprawcami i naocznymi świadkami, przeprowadzonych w ciągu dwudziestu pięciu lat, Laurence Rees łączy w książce ich świadectwa, w większości nigdy niepublikowane, z najnowszymi ustaleniami historyków, tworząc chronologiczną opowieść o największej zbrodni popełnionej w XX wieku w Europie.

Pamięci, przemów! – Nabokov Vladimir

Autobiografia Vladimira Nabokova stanowi klucz do całej jego twórczości. Jedynie dzięki niej czytelnik ma szanse dostrzec w doświadczeniach bohaterów powieści i opowiadań echa wydarzeń z życia pisarza. Ma też szanse zetknąć się z jego refleksjami wyrażanymi już nie w imieniu fikcyjnych postaci, tylko we własnym, a więc mogącymi pomóc w interpretacji dzieł literackiej fikcji. Zarazem autobiografia ta nie jest czymś gatunkowo odmiennym od Nabokovowskich powieści i opowiadań. Jest to memuarystyka wyjątkowo literacka, napisana wysmakowanym, eleganckim stylem, pełna efektownych chwytów, fałszywych tropów i chytrze zastawionych na czytelnika pułapek.

Z każdym oddechem – Sparks Nicholas

Hope jest w rozterce. Skończyła 36 lat, od sześciu lat ma chłopaka, ale na ślub raczej się nie zanosi. Tymczasem u jej ojca właśnie zdiagnozowano poważną chorobę. Hope postanawia więc odciąć się od wszystkiego, spędzić tydzień w wakacyjnym domku w Sunset Beach i zastanowić się nad swoją przyszłością. Tru, urodzony w Zimbabwe przewodnik safari, pojawia się w Sunset Beach, by poznać ojca i dowiedzieć się więcej o młodości matki.

Cuda za rogiem – Higashino Keigo

Yūji Namiya przez wiele lat prowadził mały sklep osiedlowy. Ludzie przychodzili do niego nie tylko po to, żeby zrobić zakupy, ale też po radę w trudnych sytuacjach życiowych. Odbywało się to w dość nietypowy sposób. Listy z pytaniami wrzucali do sklepu przez otwór w rolecie, a odpowiedzi odbierali z pojemnika na mleko. Po śmierci właściciela budynek opustoszał, a o panu Namiya zapomniano. Kilkadziesiąt lat później troje złodziei – Shōta, Atsuya i Kōhei  – trafia do dawnego sklepu, szukając kryjówki. Kiedy zmęczeni i głodni przeszukują stare półki sklepowe, wydarza się coś niespodziewanego: ktoś wrzuca do sklepu list. Okazuje się, że młoda kobieta prosi w nim o poradę. Kiedy zaskoczeni rabusie próbują zrozumieć sytuację, odkrywają, że list przyszedł do nich z przeszłości.

Śmierć Komandora. Tom 1. Pojawia się idea – Murakami Haruki

Żona malarza w średnim wieku porzuca go – z dnia na dzień. Podobnie, z dnia na dzień, on sam podejmuje decyzję, by wyprowadzić się z domu. Rezygnuje ze zleceń, wsiada w samochód i przez parę miesięcy włóczy się po północno-wschodniej części wyspy Honsiu. Gdy zmęczony tułaczką wraca do Tokio i prosi przyjaciela o nocleg, ten ma mu do zaoferowania coś znacznie lepszego: opuszczony dom w górach należący do jego ojca, sławnego malarza. W nowym, inspirującym otoczeniu bohater zamierza wieść spokojne życie poświęcone twórczości – korzysta z pracowni mistrza, zaczyna prowadzić lekcje malarstwa w pobliskiej Odawarze i wdaje się w niewiele znaczące romanse. Dom ten dla bohatera powieści stanie się epicentrum przemiany i szczególnej formy odrodzenia – i w sztuce, i w życiu. Pierwszym epizodem tej przemiany będzie odnalezienie na strychu nieznanego obrazu starego mistrza: niemal wiernego odtworzenia sceny zabójstwa Komandora z „Don Giovanniego”.

W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP – Śledziński Kacper

Historia wywiadu II RP w zmaganiach ze służbami III Rzeszy i Związku Radzieckiego obfituje w przykłady spektakularnych sukcesów i bolesnych porażek . To także opowieść o niezwykłych ludziach, oficerach polskiego wywiadu, szpiegach, podwójnych agentach, specjalistach od łamania szyfrów.

Najnudniejsza książka świata – McCoy K., Dr Hardwick

Znajdziesz w niej unikalny zbiór tekstów i grafik, których czytanie wprowadza mózg w hipnotyczny stan i ułatwia zaśnięcie. Gdzie jeszcze przeczytasz o kryzysie politycznym w Belgii w latach 2007-2011 lub o ostatnich zmianach w klasyfikacji mięczaków? Gdzie indziej znajdziesz światowy almanach kiszonych ogórków lub relację z najdłuższej partii szachowej? Podejmij wyzwanie i sprawdź, przy której stronie zaśniesz!

Patykot. Opowieść o dwóch kotach – Watson Tom

Oto w mieście pojawia się nowy kot. Patykot. To wielki dzień dla niego i jego najlepszej przyjaciółki, Edith. Tyle skarbów do odkrycia, piosenek do zaśpiewania, gołębi do złapania i drzemek do ucięcia! Trzeba też będzie uratować pewnego zdesperowanego mężczyznę. Patykot i Edith mają na to całe mnóstwo pomysłów.

Dzieci Hurina – Tolkien John Ronald Reuel

Prawie sześć i pół tysiąca lat przed wydarzeniami opisanymi we „Władcy Pierścieni” Śródziemie leży w cieniu Czarnego Władcy. Najwięksi wojownicy wśród elfów i ludzi zginęli. Wszystko pogrąża się w ciemności i rozpaczy. Nowy, śmiertelnie niebezpieczny przywódca, Túrin, syn Húrina, razem z bandą banitów przeciwstawia się Czarnemu Władcy i zmaga się z nałożoną  przez niego klątwą.

Uniesienie – King Stephen

Scott Carey wciąż traci na wadze. Świetna wiadomość dla kogoś, kto zawsze miał lekki problem z otyłością! Tylko że on wygląda wciąż tak samo. Nikt z jego otoczenia nie uwierzyłby, że waga, na którą codziennie wchodzi, za każdym razem pokazuje mniej kilogramów. Niezależnie od tego, ile Scott zje i co na siebie włoży. Nawet hantle, które w momencie ważenia trzyma w rękach, nie mają żadnego wpływu na jego wagę. Jak gdyby otaczał go kokon nieważkości. Scott podchodzi do całej sprawy ze stoickim spokojem, bo, o dziwo, czuje się wspaniale, jakby jego przedziwna przypadłość wyzwalała w nim wszystko co najlepsze. Nawet kiedy zdaje sobie sprawę, że tajemniczy proces przyśpiesza i Godzina Zero być może nadejdzie znacznie szybciej, niż przewidywał.

Dekadencja. Życie i śmierć judeochrześcijaństwa – Onfray Michel

Znajdziemy tu: szalonych mnichów pustyni, krwawych chrześcijańskich cesarzy, muzułmanów budujących  swój „raj w cieniu mieczy”, wielkich inkwizytorów, czarownice latające na miotle, procesy zwierząt, Indian przystrojonych piórami, którzy z Montaigne’em  przechadzają się po ulicach Bordeaux, zmartwychwstanie Lukrecjusza, ateistycznego księdza, który zapowiedział śmierć Boga, jakobińską rewolucję, która zabiła dwóch królów, dyktatury lewicowe potem prawicowe, brunatne i czerwone obozy śmierci, artystę, który sprzedawał ekskrementy, pisarza skazanego na śmierć za to, że napisał książkę, dwóch młodych chłopców, którzy  powołując się na islam, podcinają gardło księdzu w trakcie nabożeństwa – nie wspominając o tysiącu innych rzeczy

Źródło zdjęć: Empik.com