2 lutego 2019

Oto lista najlepszych książek na Walentynki o spełnionej, jak i nieszczęśliwej miłości. Nietypowa, bo na próżno szukać tu dzieł Nicholasa Sparka czy Cecylii Ahern, nie ma tu też klasyków literatury takich jak Goethe czy Szekspir. Znajdziecie za to same perełki literatury XIX i XX-wiecznej. Moje propozycje to tytuły zarówno z wyższej literackiej półki, jak i popularne książki, znane głownie z filmowych adaptacji. W każdej coś mnie tak głęboko urzekło, że ją zapamiętałam i chętnie do niej wracam. Kolejność losowa, za wyjątkiem ostatniej pozycji na liście, czyli moim zdaniem najlepszego romansu wszech czasów, jaki powinien przeczytać każdy zakochany!

Błękitny Zamek – Lucy Maud Montgomery

Dama uciekła spod klosza! Dlaczego, skoro każde uniesienie może zagrażać jej życiu lub zdrowiu? Panna Joanna Striling właśnie skończyła 29 lat. Do tej pory wegetowała pod okiem nadopiekuńczej rodziny w ciasnym gorsecie dobrego wychowania. Gdy dowiaduje się, że wkrótce umrze, postanawia wziąć życie we własne ręce… i zepsuć sobie reputację. Gnana marzeniami opuszcza dom i idzie żyć pełną piersią. Dokąd zaprowadzi ją poszukiwanie szczęścia? Co zrobi, gdy stanie oko w oko z podejrzanym mężczyzną? Czy starczy jej odwagi, żeby być szczęśliwą?

Jako nastolatka przeczytałam tę książkę z przynajmniej 10 razy. Po dziś dzień nie jestem w stanie zrozumieć, co mnie w niej tak bardzo urzekło. Ani z Zielonego Wzgórza nie lubiłam, to za Błękitny Zamek uwielbiałam.

Tulipanowa gorączka – Deborah Moggach

Historia zaczyna się niewinnie – oto zamożny kupiec pragnie zyskać nieśmiertelność dzięki utrwalonemu na płótnie portretowi, na którym znajdzie się wraz ze swą młodą żoną. Zadanie powierza wziętemu malarzowi, nawet przez chwilę nie podejrzewając, jaki ciąg zdarzeń uruchomi.

Pięknie opisana historia burzliwej i trudnej miłości na tle pierwszego na świecie kryzysu ekonomicznego wywołanego przez jedną kwiatową cebulkę.

Śniadanie u Tiffany’ego – Truman Capote

Holly Golightly to odważna, łamiąca reguły młoda kobieta, pracująca jako dama do towarzystwa. Kontakty z mafijnym półświatkiem nie chronią jej jednak przed zakochaniem się w brazylijskim dyplomacie. Czy wieczna podróżniczka, jak sama siebie nazywa, będzie miała szansę zatrzymać się gdzieś na dłużej i odnaleźć szczęście i miłość?

No dobra, przyznaję, że zdecydowanie bardziej podobała mi się ekranizacja. Finał z wyrzuconym na deszcz kotem przeszyła moje serce, ale co się działo dalej… ach, idealne zakończenie!

Doktor Żywago –  Borys Pasternak

Tytułowego bohatera – lekarza, poetę, człowieka o wielkim sercu – porywa fala przetaczająca się przez Rosję: pierwsza wojna światowa, rewolucja lutowa i październikowa, wojna domowa. Jurij Żywago, w pełni świadomy upadku ładu społecznego i moralnego, zachowuje jednak wewnętrzną wolność.

Może to nie jest stricte powieść miłosna, jednak to książka kompletna, wymagająca, której lektura daje wiele osobistej satysfakcji. Jurij Żywago, rewolucjonista i przeciwnik caratu, zmuszony przez wojnę, zmuszony jest porzucić ukochaną zonę i dziecko, by walczyć w rosyjskiej armii. Z idealisty i człowieka kierującego się twardymi zasadami moralnymi, pod wpływem chaosu i wszechobecnego zła, przeobraża się w zgorzkniałego i nieszczęśliwego człowieka, ludzki wrak.

Anna Karenina – Lew Tołstoj

Anna Karenina wiedzie dostatnie, ale nudne życie u boku męża. Piękna kobieta spełnia się jako matka, jednak nie stroni od przyjęć na petersburskich salonach. Aleksy Wroński to przystojny, wykształcony i bogaty hrabia. Elegancki oficer, przed którym rysuje się obiecująca kariera wojskowa. Połączy ich ognisty romans, który całkowicie odmieni życie kochanków. Choć Anna straci wszystko, ani przez chwilę nie będzie żałowała swojej dramatycznej decyzji.

Błagam, tylko nie sięgajcie po żadne ekranizacje ani tez adaptacje. To jest tak piękna i wzruszająca opowieść, że każdy seans przyniesie szkodę. Tołstoj to jeden z największych pisarzy, z którego dziełami należy obcować i się nimi rozkoszować.

Lolita – Władimir Nabokow

Lolita to najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Opis seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores.

Polecam ze względu na kontrowersyjną fabułę.

Love story – Erich Segal

Oliver Barrett IV jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavillieri uczy się w konserwatorium muzycznym na Uniwersytecie Radcliffe. On ma bogatych rodziców, którzy chcą, by syn poślubił dziewczynę o tym samym statusie społecznym. Ona pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej. On lubi sport, ona kocha muzykę. Dzieli ich wszystko, a łączy miłość, dla której nie ma barier. Ale ich szczęście zakończy się zbyt szybko…

Banalna opowieść, niemniej wywołująca gromki płacz.

/a>

Ptaki ciernistych krzewów – Colleen McCullough

Meggie, jedyna dziewczynka w wielodzietnej rodzinie Clearych, wychowuje się na farmie. Jej powiernikiem i opiekunem jest Ralph de Bricassart, z którym łączy ją głęboka przyjaźń. Poznajemy dzieciństwo Meggie, dorastanie, małżeństwo, wreszcie największą, najbardziej dramatyczną tajemnice jej życia – miłość, której obiektem jest ambitny i pociągający Ralph. Czy to uczucie ma szansę się rozwinąć, skoro Ralph jest księdzem?

W Ptakach ciernistych krzewów zachwyciła mnie opowieść o miłości między katolickim księdzem a protestancką dziewczyną, którym przyszło żyć w surowym i gorącym klimacie wcale nie takiej bajecznej Australii.

Pokuta – Ian McEwan

W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej pomiędzy młodym Robbinem a swoją starszą siostrą. Wyobraźnia dziewczynki podsuwa jej różne interpretacje tego wydarzenia, co prowadzi do tragedii. Następuje rozkład rodziny, a niewinny człowiek trafia do więzienia. Wybucha wojna. Briony zostaje pielęgniarką, stawia pierwsze kroki jako pisarka. Zdaje sobie sprawę z wyrządzonego przez siebie zła. Pisarstwo staje się jej pokutą, a kolejne wersje opowieści coraz bardziej przybliżają ją do prawdy owych kilku upalnych dni. Ale czy w tym wypadku pokuta może oznaczać odkupienie?

Bardzo wzruszająca historia o tym, jak podjęte pod wpływem impulsu decyzje małej dziewczynki mogą odmienić życie dwojga zakochanych w sobie ludzi.

Dama kameliowa –  Aleksander Dumas

Akcja rozgrywa się w Paryżu. Małgorzata Gautier, paryska kurtyzana, ma licznych wielbicieli. Jej klientami są panowie z wyższych sfer. Pewnego dnia poznaje młodego i przystojnego Armanda Duvala. Oboje zakochują się w sobie. Młody mężczyzna, który nie ma jeszcze zapewnionej przyszłości, żyje na koszt ojca. Jednak związek z kobietą lekkich obyczajów może zaszkodzić mężczyźnie w karierze. Małgorzata na prośbę ojca Duvala porzuca ukochanego, kłamiąc, że już go nie kocha. Bohaterowie ponownie spotykają się po dwóch latach i wtedy miłość ogarnia oboje kochanków. Mogłoby być pięknie, gdyby na przeszkodzie nie stały problemy finansowe kurtyzany i stanowisko społeczne rodziny młodzieńca. Życie jest okrutne dla młodej dziewczyny. Zapada ona na gruźlicę, a jej dni są policzone. Zrozpaczony Armand w dniu śmierci ukochanej dowiaduje się, co było przyczyną ich rozstania.

Klasyk. Czy fabuła nie przypomina Wam nieco musicalu Moulin Rouge?

Romans wszech czasów: Przeminęło z wiatrem (Margaret Mitchell)

Fabuła jest osadzona w czasach wojny secesyjnej i jest przedstawiana z pozycji pięknej Scarlett O’Hary, córki plantatora z Południa, Geralda O’Hary. Przegrana wojna wystawia na ciężką próbę przyzwyczajoną do wygód Scarlett. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej miłości Rhetta Butlera do pięknej Scarlett.

Rhett Butler to ideał mężczyzny <3  Książkę przeczytałam w gimnazjum i do tej pory marzę, by mężczyźni pokroju Rhetta powrócili. Z ta zadziornością, pewnością siebie, miłujący Scarlett do szaleństwa, rozumiejący ludzką naturę….. ach! Zakochałam się w nim ponownie!