15 maja 2015

Ognisty tron - Rick RiordanMit, według definicji: wypowiedź, zazwyczaj narracyjna, wyrażająca i organizująca wierzenia danej społeczności, przede wszystkim – archaicznej. Dotyczyła ona zwłaszcza tego, co było na początku, opowiadała o powstawianiu bogów, ludzi, światów, jej bohaterami były istoty boskie lub co najmniej wyposażone w ponadludzkie właściwości. Wielu współczesnych pisarzy sięga po motywy mitologiczne różnych zbiorowości: greckiej, rzymskiej, nordyckiej. Amerykańscy bogowie Gaimana, cykl Kłamca Ćwieka czy seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy Riordana to tylko kilka przykładów powieści, w których pojawiają się mniejsze lub większe nawiązania do mitologii. Ostatni z wymienionych autorów, Rick Riordan, poszedł jednak o krok dalej, postanowił stworzyć kilka cykli, w których pojawią się starożytni bogowie i gdzie przybliży młodym czytelnikom dawne rytuały i wierzenia. Na początku pobawił się w unowocześnianie przygód greckich bóstw – tak powstała seria o Percym Jacksonie. Niedługo światło dzienne ujrzą zmagania Magnusa Chase’a i wszechmocnych z Asgardu. Nie można jednak zapominać o egipskim cyklu – Kronikach rodu Kane, w którym to autor wykłada odbiorcom mitologię bóstw faraonów.

Sadie i Carter muszą stawić czoła kolejnemu zagrożeniu. Po walce z Setem i jego wyznawcami okazuje się, że na bohaterów czeka jeszcze gorszy przeciwnik – Apopis, który pragnie powrócić z Duat i przejąć władanie nad światem śmiertelników. Jedynym bóstwem mogącym go powstrzymać jest Ra, jednak ten opuścił boski panteon, zmuszony przez Izydę do oddania swoich insygniów innemu władcy. Czy rodzeństwu uda się odnaleźć boga Słońca i powstrzymać apokalipsę?

Jeżeli wydawało wam się, że w Czerwonej Piramidzie akcja płynęła z zawrotną prędkością i czytelnik nie miał czasu na złapanie oddechu, wiedzcie, że kontynuacja przygód Sadie i Cartera Kaneów, Ognisty tron, dostarcza jeszcze więcej wrażeń. Rick Riordan już na pierwszych stronach serwuje swoim czytelnikom wybuchową mieszankę, pełną nieoczekiwanych zwrotów i niebezpiecznych zmagań. Później jest coraz bardziej intensywnie. Autor potrafi budować napięcie, które wzmacnia wprowadzaniem suspensu. Wprawdzie daleko mu do hitchcockowskiego kunsztu, jednak nie można odmówić Riordanowi umiejętności we wzmaganiu owego napięcia u odbiorcy.

Jednak tym, co najbardziej hipnotyzuje i urzeka, zarówno w tej serii, jak i w cyklu o Percym Jacksonie, są bohaterowie oraz świat przedstawiony. Jak wiadomo, autor sięga po postaci znane z mitologii starożytnych cywilizacji – w przypadku Ognistego tronu ożywia egipską. Przeszłość zestawia z teraźniejszością i robi to w naprawdę doskonały sposób – łączenie ″starego″ z ″nowym″, zestawianie tych dwóch odrębnych światów, dodanie do tego jeszcze sfery magii i boskości oraz zwykłej, niemagicznej powoduje, że odbiorca nie tylko poznaje losy rodzeństwa i ich przyjaciół, ale również starożytne obyczaje. Nauka przez zabawę w przypadku książek Riordana zdaje egzamin.

Co do samych protagonistów, jak zawsze są to silne osobowości. Starszego odbiorcy nie denerwuje fakt, że bohaterami, którzy muszą stawić czoło ″wielkiej zagładzie″, okazują się dzieci; literatura młodzieżowa rządzi się w końcu własnymi prawami.  Widać, że autor dokładnie przemyślał każdą stworzoną przez siebie postać – zarówno protagonistów, jak i antagonistów. Sadie i Carter przechodzą wewnętrzną przemianę: dorastają, stają się pewniejsi siebie i, co najważniejsze, łączą ich, jako rodzinę, coraz silniejsze więzi.

Ognisty tron to interesująca i wciągająca lektura, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom twórczości Ricka Riordana. Jeżeli urzekły was przygody Percy’ego, również ta trylogia zapewni wam godziwą rozrywkę. Pisarz po mistrzowsku splata ze sobą poszczególne wątki, do tego doprawiając je jeszcze sporą dawką motywów zaczerpniętych z egipskiej mitologii.

Katriona

Autor: Rick Riordan
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: Kane Chronicles: The Throne of Fire #2
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 480
Format: 125×195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie: I
Cena z okładki: 36,90 zł

Recenzja ukazała się pierwotnie na portalu Gildii:

https://www.literatura.gildia.pl/tworcy/rick-riordan/ognisty-tron/recenzja2