21 września 2015

Pewnej nocy we Włoszech - Lucy DiamondNie ma chyba nic bardziej denerwującego niż mylący blurb. Tym razem ten nieszczęśliwy zabieg redaktorski trafił się w powieści Lucy Diamond Pewnej nocy we Włoszech. I chociaż opis książki głosi, że to historia trzech kobiet, które poznały się na kursie językowym i w chwili życiowego kryzysu postanowiły wyjechać do Włoch, by odmienić swoje życie, to w gruncie rzeczy dostajemy książkę o zbliżającym się nieszczęściu, sposobach radzenia sobie z kryzysami oraz o umiejętności znalezienia bliskiego sercu pocieszyciela.

Anna, pierwsza z bohaterek, to młoda, pełna energii dziennikarka, która dowiaduje się, że jej ojciec to rodowity Włoch. Dziewczyna postanawia zacząć uczyć się języka włoskiego, by wraz z chłopakiem wyjechać do pięknej Italii i tam odnaleźć swego rodzica. Niestety, partner nie jest tak entuzjastycznie nastawiony do wyjazdu, podobnie jak i jej matka Sophie, pracująca jako kelnerka we włoskim Sorrento około 30-letnia kobieta, od razu po ukończeniu szkoły postanowiła porzucić rodzimą Wielką Brytanię i podróżować do najsłynniejszych zakątków świata. Niestety, jej plany zostały pokrzyżowane przez chorobę ojca, stąd też musi się zmierzyć z bolesnym powrotem do domu i konfrontacją z rodzicami, z którymi od dawna ma na pieńku. Trzecią postacią jest Catherina. Całe swoje życie poświęciła rodzinie, wychowywaniu dzieci i opiece nad domem. Po odwiezienia bliźniąt do college’u nakrywa męża z kochanką. Mężczyzna chce się z nią rozwieść i na dodatek sprzedać jej ukochany dom. Wszystkie trzy kobiety połączy… kurs włoskiego.

Powieść Lucy Diamond porusza ważny problem związków bez głębszych uczuć, rezygnowania z własnego dobra na rzecz innych, a także trudnych rodzinnych relacji i szansy stopniowego ich naprawienia. Tutaj Włochy są zaledwie symbolem pewnym przemian, które następują w życiu bohaterek. Każda z nich przygotowuje się na wyprawę do Italii, lecz w rzeczywistości przechodzi proces powolnego budzenia się z wieloletniego letargu i dojrzewania do zmian w życiu. Tytułowa jedna noc we Włoszech to wisienka na torcie i zarazem finałowa scena powieści, znak dogłębnych metamorfoz w życiu Anny, Sophie i Catheriny.

Z jednej strony Pewnej nocy we Włoszech może rozczarowywać. Same Włochy nie zostały w żaden sposób opisane. Kraj makaronów i pizzy poznaje się poprzez kulinarne przygody Anny, włoskie słówka oraz kolejne rozdziały powieści zatytułowane w języku Dantego. Główny trzon historii stanowi niezwykła relacja, jaka nawiązała się między trzema diametralnie różnymi od siebie kobietami. Można przyrównać to opisu kobiecej przyjaźni, jaka występuje w Zupełnie niespodziewanym zniknięciu Atticusa Craftsmana: to zadziorne kobiety, które wspólnie potrafią sobie poradzić z każdym problemem.

Pewnej nocy we Włoszech to dowód, iż wakacyjna lektura wcale nie musi być lekka, przyjemna i w gruncie rzeczy nic nie znacząca. Autorce udało się zgrabnie połączyć włoskie klimaty z niejednoznacznymi, kobiecymi problemami, które z pewnością są znane każdej czytelniczce (chociażby z własnego doświadczenia lub ze słyszenia). I chociaż to powieść skierowana do płci żeńskiej, to ze względu na poruszenie uniwersalnych wątków tematycznych oraz lekkiego, przyjemnego w odbiorze stylu pisarki, po powieść może sięgnąć kobieta w każdym wieku i z różnymi upodobaniami gatunkowymi. To odprężająca lektura na upalne popołudnia. Na końcu książki znajduje się ciekawostka w postaci dwóch przepisów kucharskich, z jakich zasłynęła jedna z bohaterek, Anna. Pierwszy z nich to foccacia, włoski placek podawany jako dodatek do serów i oliwek, zaś drugi to jeden z najsłynniejszych deserów świata, pyszne tiramisu.

Pattyczak

Tytuł: Pewnej nocy we Włoszech

Autor: Lucy Diamond

Tytuł oryginalny: One Night In Italy 2014

Tłumaczenie: Barbara Sieradz

Wydawnictwo: Black Publishing

Data i miejsce wydania:  24.06.2015, Wołowiec

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 408

ISBN: 978-83-8049-106-9

Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie Gildii.

Podsumowanie

Pewnej nocy we Włoszech

Pewnej nocy we Włoszech
 • 6.5/10
  Fabuła
 • 7.5/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • Opowieść o kobiecej przyjaźni
 • Równomiernie poprowadzone wątki
 • Dodatek w postaci 3 przepisów

Wady

 • Mylący blurb
 • Złe dopasowanie gatunkowe: to nie romans!