21 lipca 2015

Posłaniec - Lois LowryNareszcie nadszedł ten moment – chwila, kiedy czytelnik otrzymuje odpowiedź na pytanie, jak zakończyły się losy protagonisty pierwszej części serii Lois Lowry „Dawca”. Zapewne większość z Was zastanawiała się również nad inną kwestią – w jaki sposób dwa tomy cyklu są ze sobą powiązane, pomijając oczywiście kwestię uniwersum i społecznych zmian zachodzących w mieszkańcach poszczególnych krain. W „Posłańcu” Lois Lowry kreśli losy bohaterów, których czytelnik poznał w „Dawcy” oraz „Skrawkach błękitu”. I muszę przyznać, że ten tom to jak dotąd najlepsza część serii.

Mija kilka lat od wydarzeń opisanych w drugim tomie. Matty, młody przyjaciel Kiry, na dobre zadomowił się w znajdującej się za Lasem Wiosce. Zamieszkał w jednym domku z ojcem swojej przyjaciółki, pomagając mu w trudach dnia codziennego. Jako jedyny w Wiosce mógł bez żadnych przeszkód wchodzić do Lasu, dlatego został wyznaczony do specjalnego zadania polegającego na roznoszeniu wiadomości do innych ludzkich osiedli. W pewnym momencie spokój miejsca, w którym żyje Matty, zostaje naruszony, jakaś zła siła sięga do serc mieszkańców społeczeństwa. Jedynie bohater jest w stanie powstrzymać transformację swoich przyjaciół i bliskich.

„Posłaniec”, jak już wspominałam , to najlepsza część cyklu, trzymająca w napięciu, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i do tego to zakończenie… By nie zdradzać za wiele, napiszę tylko, że wprawdzie można było spodziewać się tego, co nastąpiło, odnajdywać pomiędzy wierszami drobne wskazówki, jednak kiedy nadszedł finalny moment i tak pojawiło się niedowierzanie.

Po raz kolejny Lois Lowry stworzyła niezapomnianą historię, która nie tylko wciąga, ale daje również do myślenia. W tym tomie pojawiają się postaci znane z wcześniejszych książek. Czytelnik poznaje dalsze losy Jonasza, który obecnie nosi miano Przywódcy, i dowiaduje się co czekało na niego w krainie śniegu, oraz przygody Matty’ego i Kiry, protagonistów „Skrawków błękitu”. Zmiany, jakie zachodzą w bohaterach, powodują, że czytelnik niejako odkrywa każdego z nich na nowo. Cała trójka posiada dodatkowo magiczne umiejętności, które wiążą ich losy ze sobą.

W powieści Lowry tworzy kolejny obraz społeczeństwa. W pierwszym tomie odbiorca miał do czynienia z miejscem, gdzie nazywa się każde uczucie, w otoczeniu nie występują kolory, a ludzie zachowują się grzecznie, ale z dystansem. To był sztuczny twór bez uczuć. W „Skrawkach błękitu” pojawiło się społeczeństwo, które również miało problemy z emocjonalnością i zachowaniem wobec bliźnich – każdy osobnik niezdolny do dbania o siebie był alienowany, w konsekwencji spychany na margines, a nawet wypędzany. W „Posłańcu” autorka wykreowała wizję idealnego miejsca – Wioska to społeczeństwo ludzi dobrych; każdy troszczy się o każdego, człowiek nie jest człowiekowi wilkiem. Niestety, w pewnym momencie pojawia się rysa na tym sielankowym obrazie.

I właśnie ona nakreśla dalsze wydarzenia przedstawione w książce. Motyw targu dusz to najciekawszy wątek całej historii. Następuje degradacja człowieka – może nie została ona posunięta do ostateczności, jednak już samo wspomnienie o negatywnej zmianie dodaje całej fabule elementu grozy. Wioska, będąca bezpieczną przystanią dla każdej potrzebującej duszy, przestaje odgrywać tę rolę. A wszystko przez targ.

Zapewne motyw paktu z diabłem nie jest Wam obcy – pojawia się w wielu dziełach zarówno literackich (na przykład w „Fauście”), jak i filmowych (choćby „Dziewiąte wrota”). Tutaj prowadzi do konkretnych zmian w społeczeństwie – mimo że cały proces targowania się nie zostaje zdemaskowany jako ingerencja szatana, odbiorca potrafi rozszyfrować zło kryjące się za wydarzeniami.

„Posłaniec” to bardzo dobra powieść o zmianach, jakie zachodzą w ludziach oraz o tym, że wystarczy chwila słabości, by zatracić samego siebie. W ogólnym rozrachunku ten dość pesymistyczny obraz prowadzi jednak do czegoś pięknego, pokazuje, że siła jednostki, jej wiara i moc potrafi odbudować zburzony mur. Wystarczy tylko czegoś mocno pragnąć.

Katriona
Tytuł: Posłaniec
Tytuł oryginalny: Messenger
Autor: Lois Lowry
Tytuł serii: Dawca
Tom serii: III
Wydawnictwo: Galeria Książki
Przekład: Paulina Braiter
Data i miejsce wydania: 18.03.2015
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Format: 126 x 195 mm
Liczba stron: 238
ISBN: 978-83-64297-45-8

Podsumowanie

Posłaniec

Posłaniec
 • 7/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • niesamowity świat
 • niespodziewane zakończenie
 • rewelacyjnie nakreśleni bohaterowie

Wady

 • brak