17 września 2015

Przeznaczenie bohaterów - Morgan RicePrzeznaczenie bohaterów, otwierające sagę Krąg czarnoksiężnika autorstwa amerykańskiej pisarki Morgan Rice, to zaledwie pierwszy z siedemnastu tomów poświęconych problemom dojrzewania i mierzenia się z przeciwnościami losu nastoletnich bohaterów. Do kogo skierowana jest książka i czy warto po nią sięgnąć?

Thorgrin McLeod, w skrócie Thor (nie mylić z bohaterem komiksów Marvela), dorasta w opuszczonej przez ludzi niewielkiej wiosce na skraju Królestwa Kręgu wraz ze swoimi trzema starszymi braćmi i ojcem. Chłopak nie ma w życiu lekko, najbliżsi nie darzą go zaufaniem, traktują jak odszczepieńca, mającego za zadanie wykonywać najgorsze prace domowe (między innymi pasanie owiec). Pewnego dnia spotyka w lesie tajemniczego druida Argona, który namawia go do realizacji marzenia, jakim jest przyłączenie się do elitarnego oddziału królewskiej armii zwanej Srebrnymi. Thor postanawia wyruszyć w podróż i tym samym odmienić swoje życie.

Kreacja głównego bohatera składa się z kilku znanych z elementów wywodzących się z klasycznych bajek i legend: Thorgrin to nastoletni chłopak, pełen samozaparcia, odwagi i pogody ducha, jakich nie są w stanie stłamsić przeciwności losu, lecz w momencie kontaktu z nieco starszą dziewczyną o imieniu Gwen cała jego pewność gdzieś ulatuje. To typowy protagonista, któremu wyznaczona jest ścieżka honoru, sprawiedliwości i mądrości. Przeznaczenie bohaterów to książka skierowana do młodszych odbiorców, dlatego też występujące w niej postacie zostały sklasyfikowane na te dobre i złe, mające określone role do spełnienia.

O świecie fantasy nie można zbyt wiele napisać, bowiem fabuła skupia się na dojrzewaniu protagonisty i informacje na temat otaczającej go rzeczywistości są stosunkowo skąpo podawane, czytelnik dowiaduje się o niej dopiero wtedy, kiedy zachodzi konkretna sytuacja wymagająca wyjaśnienia danych wydarzeń. Z całą pewnością obcujemy tutaj z klasycznym low fantasy w realiach quasi średniowiecza, gdzie rządy sprawuje możny władca MacGill, na jego królewskim dworze knuje się intrygi i tuszuje kolejne tajemnice, zaś magia zostaje ukazana w postaci mocy posiadanej przez druidów (lub czarnoksiężników – obie nazwy występują zamiennie). Wiele na temat typu literatury, z jaką mamy do czynienia, może podpowiedzieć oryginalny tytuł: A Quest for Heroes.

Przeznaczenie bohaterów nawiązuje do legend arturiańskich (Miecz Przeznaczenia, może go nieść jedynie Wybraniec) oraz baśni braci Grimm (zwłaszcza do Kopciuszka, który ze społecznych nizin trafia wprost na królewski dwór). Tak zręczne połączenie znanych elementów kultury europejskiej z realistyczną kreacją głównego bohatera sprawia, iż całą książkę można przeczytać w przeciągu kilku wieczorów. To lekka i przyjemna pozycja wprowadzająca odbiorcę do magicznego świata, która tak naprawdę dopiero zarysowuje i otwiera mnóstwo motywów fabularnych, jakie zostaną zapewne rozwinięte w kolejnych tomach, jak na przykład wątek odkrycia prawdziwej tożsamości Thora.

Stylistyka Rice nie pozostawia nic do zarzutu. Jak wspominałam, książkę czyta się lekko i przyjemnie, autorka oszczędnie posługuje się neologizmami, dzięki czemu odbiorca nie ma trudności z zapamiętaniem nazw krain i kolejnych bohaterów. Trzecioosobowa narracja pozwala przedstawić nie tylko dzieje Thora, lecz także króla i jego potomków, dzięki czemu nie sposób się znudzić podczas lektury. Brak rozbudowanych deskrypcji walk i samej podróży poczytuję za plus, zaś porządna korekta wydawnicza sprawia, iż książka stoi naprawdę na wysokim poziomie.

Przeznaczenie bohaterów to powieść przygodowa z dynamiczną akcją pod przebraniem płaszczyka fantasy, po którą powinien sięgnąć młodszy czytelnik (w wieku 12-16 lat).

 

Pattyczak

Tytuł: Przeznaczenie bohaterów
Tytuł oryginalny: A Quest For Heroes 2015
Autor: Morgan Rice
Seria: Saga Krąg Czarnoksiężnika, tom I
Tłumaczenie: Michał Głuszak
Wydawnictwo: Feeria
Data i miejsce wydania: 18.03.2015, Łódź
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Liczba stron: 350
ISBN: 978-83-7229-451-7

Podsumowanie

Przeznaczenie bohaterów

Przeznaczenie bohaterów
 • 3/10
  Fabuła
 • 3/10
  Stylistyka
 • 4/10
  Wydanie

Zalety

 • Powieść drogi
 • Dojrzewanie bohatera
 • Prosty, banalny język

Wady

 • 1 z 17 (sic!) tomów
 • Powielanie znanych motywów fantasy
 • Bardzo wolna akcja