Poznajcie Bling Ring: Rachel Lee (19), Dianę Tamayo (19), Courtney Ames (18), Alexis Neiers (18), Nicholasa Prugo (18), Roy’a Lope’a (27) oraz ich przyjaciół. Amerykańskich nastolatków, którzy pozazdrościli sławy i postanowili ją zdobyć za wszelką cenę. Po zaledwie dwunastu miesiącach spełnili swój american dream – są sławni, pisze się o nich w internetowych portalach, redaguje kolejne książki i kręci filmy. Pozostaje tylko jedno pytanie – jaką cenę byli w stanie zapłacić, aby zrealizować swój hollywoodzki sen?
Nancy Jo Sales jest reporterką zajmującą się branżą celebrytów (Paris Hilton, Lindsay Lohan, Hugh Hefner) i filmowych gwiazd (Angelina Jolie, Russell Simmons): przeprowadza z nimi wywiady, pisze o nich książki oraz zajmuje się ich szeroko pojętą młodzieżową kulturą, tzw. bananowych nastolatków. Tym razem na swój warsztat wzięła opisanie o zmiennym składzie grupy młodocianych przestępców, których pasją jest kradzież luksusowych rzeczy należących do osób z pierwszych stron gazet. Los Angeles Times ochrzcił ich mianem Bling Ring. Pozbawieni jakiejkolwiek moralności i skrupułów, okradali największe sławy „młodego Hollywood” z ubrań, butów, torebek i kosztowności. Następnie imprezach przechwalali się swoimi zdobyczami, zamieszczali fotografie na Facebooku oraz wpisy na Twitterze, tym samym chwaląc się nowymi rzeczami. A to wszystko bez żadnego profesjonalnego sprzętu czy też przygotowań – wystarczyło obserwować najnowsze wpisu amerykańskiego odpowiednika Pudelka oraz wyszukać adres w Google Maps, a reszta przyszła z łatwością.
W przypadku Bling Ringu sprawdza się przekonanie, że bogactwo ponad miarę powoduje wzmożony rozwój pewnych społecznych dysfunkcji. Żadnemu dzieciakowi nie brakowało niczego do prowadzenia przyzwoitego życia: chodzili do prywatnych szkół, posiadali własne samochody, urządzali kilkudniowe imprezy. Jedyne, czego nie mieli to sławy, którą traktowali jako bożka XXI wieku. Byli gotowi zrobić wszystko, byle tylko znaleźć się na ustach mediów. Trzeba przyznać, że udało im się zdobyć upragniony cel. Dzięki artykułowi Sales w Vanity Fair i współpracy z Sofią Coppoli, na ekrany kin wszedł Bling Ring, który dorosłych zapewne przerazi, a młodszych zachęci do podobnych działań. Dlaczego? Pragnienie sławy jest nieugaszone, nieustannie podsycane przez media i otoczenie, młodzi zrobią wszystko, by mieć swoje pięć minut. Z pewnością przysporzy to jeszcze większej popularności zepsutej młodzieży, która nie przejawia najmniejszych śladów skrupułów za swoje zachowanie. Wręcz przeciwnie, z kart dokumentalizowanej opowieści bije duma z dokonanych czynów. Jeszcze większe zdziwienie mogą zbudzać wypowiedzi, wedle których to celebryci zawinili swojemu nieszczęściu: nie zamknęli domu, nie zatrudnili ochroniarzy, mieli wyłączone kamery.
Autorka rozmawiała z kalifornijskimi nastolatkami oskarżonymi o kradzież i próbowała wydobyć z nich motywy ich poczynań. Odpowiedzi członków Bling Ringu nie były satysfakcjonujące, bowiem w ich mniemaniu gwiazdy i tak nie zauważą ubytku kilku rzeczy, a co najważniejsze – dlaczego mieliby nie próbować czegoś ukraść? Nikomu nie robią krzywdy, nie zabijają ani też nie niszczą mienia publicznego. Bling Ring jest książkowym rozszerzeniem artykułu i jednocześnie próbą wyjaśnienia obsesji nastolatków na punkcie sławy. Autorka wskazuje wiele czynników, które do tego doprowadziły, jednak nie potrafi wskazać głównej przyczyny tego typu zachowań. Sales dokładnie opisuje proces przygotowań, samo włamanie i dalsze losy skradzionych rzeczy; przytacza fragmenty rozmów z nastolatkami, gwiazdami, prawnikami, sędziami, rodzinami i ich najbliższymi, jednak nie potrafi tego wszystkiego zamknąć w jednej, zgrabnej puencie.
Autorce nie można zarzucić dobrego przygotowania merytorycznego, jednak cała historia jest opisana w sposób dość ociężały. Podczas lektury na próżno szukać odpowiedzi na podstawowe pytania i refleksje dotyczące młodzieży: gdzie byli ich rodzice, dlaczego ich nie ukarali odcinając finanse, jak zareagowali na to przedstawiciele elitarnych szkół? Jednocześnie na kartach Bling Ringu przeplatają się wątki szersze, traktujące o nieugaszonym pragnieniu sławy i jej konsekwencji, zwłaszcza w życiu młodych osób. Spośród wielu wypowiedzi to sam czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam, co jest przyczyną niemoralnych zachowań u nastolatków i stawiania ich za wzór do naśladowania.
Pattyczak
Tytuł: Bling Ring
Tytuł oryginalny: Bling Ring: The Teenaged Burglary Gang That Took Hollywood
Autor: Nancy Jo Sales
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan- Małkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S- ka
Data i miejsce wydania: 11/06/2013, Warszawa
Oprawa: miękka
Liczba stron: 312
Wydanie: I
ISBN: 978- 83- 7839- 544- 7
Recenzja pierwotnie ukazała się na stronie Gildii Literatury