6 listopada 2017

Miałam okazję zapoznać się z Brulionem zabaw podwórkowych , a teraz przyszedł czas na pierwszą odsłonę, czyli Brulion zabaw dla każdego. Największą zaletę książeczki stanowi jej podręczny format: można ją zabrać zarówno do plecaka, jak i damskiej torebki i w chwili nudy wyciągnąć, by dać się ponieść nieco już staromodnym zabawom.

Jakie gry skrywają karty Brulionu zabaw? Prawdziwa klasykę: kółko i krzyżyk, szubienicę, kropki, państwa-miasta, boisko, kartofel, statki, smok i piekło-niebo. Niewątpliwą zaletą jest wielokrotne występowanie tej samej karty w całym brulionie, dzięki czemu do konkretnej gry można wracać parę razy, nawet po dwukrotnym wyrwaniu i wykorzystaniu tej samej strony.

A jakie są wady tej publikacji? W przypadku osób dorosłych nie ma żadnej, ponieważ reguły poszczególnych gier będą kojarzyć we swego dzieciństwa, jednak jeśli po Brulion sięgnie dzieciak, to może mieć problem. Kto mu wytłumaczy, jak gra się w statki lub kartofla? Brakuje zatem krótkie, nawet dwustronicowego opisania zasad kartkowych gier.

 

Nie ulega wątpliwości, iż tego typu publikacja powstała w konkretnym celu: po pierwsze ma odciągnąć dzieciaki od wszelkich elektronicznych nowinek i zachęcić do wspólnej gry z przyjacielem lub rodzicem, a po drugie ma na celu przywrócenie rodzicielskich wspomnień. Wszak gry takie jak statki lub państwa-miasta były prawdziwym hitem wśród uczniów podstawówki jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy nie było tabletów, komórek, mp3 i innego rodzaju gadżetów. Ta nie tylko sentymentalny powrót do dzieciństwa, ale także próba reanimowania i przywrócenia dawnej polskiej kultury zabaw podwórkowych. Już samo wydanie, podobnie jak wspomniany Brulion zabaw podwórkowych, nawiązuje do epoki PRL: ekologiczny papier i szarobura okładka z czerwonymi elementami wyróżnia się na tle innych książek.

Podsumowując: świetna publikacja dla pierwszoklasistów. Przywraca pamięć o dawnych grach towarzyskich i jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie. Aż szkoda nie kupić!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł:  Brulion zabaw  dla każdego

Autor tekstu i rysopisów: Joanna Liszewska

Opracowanie graficzne: Tomasz Majewski

Korekta: Magdalena Marciniak

Seria: Brulion zabaw, część I

Wiek: 5+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  13/01/2016 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Numer ISBN: 978-83-280-3112-8

Strona wydawnictwa: Brulion zabaw dla każdego

Podsumowanie

Brulion zabaw dla każdego

Brulion zabaw dla każdego
 • 6/10
  Fabuła
 • 6/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • perforowane kartki
 • duplikaty zabaw do powtórzenia lub odtworzenia
 • atrakcyjna cena

Wady