25 października 2015

Musso - Central ParkBlurb jednoznacznie wskazuje, że czytelnik ma do czynienia z thrillerem, jednak wielkim zaskoczeniem okazuje się fakt, iż w trakcie lektury pisarz płynnie przechodzi do zupełnie innego gatunku literackiego! Świetny pomysł i genialne wykonanie – Central Park Musso całkowicie zaskoczył mnie rozwojem fabuły i licznymi zwrotami akcji, których nie powstydziłby się najlepszy dreszczowiec!

Zarys głównej osi dramaturgii brzmi wyjątkowo skąpo: rankiem, w nowojorskim Central Parku, dwójka młodych ludzi budzi się skuta ze sobą kajdankami. Alice, bawiąca się wieczór wcześniej w Paryżu, ma na sobie zakrwawioną koszulkę i glocka z brakującym nabojem, zaś Gabriel twierdzi, że jeszcze kilka godzin temu grał koncert w irlandzkim klubie. Pozbawieni pieniędzy, dokumentów i telefonów komórkowych bohaterowie zaczynają ukrywać się przed policją i próbują wyjaśnić krok po kroku, co zaszło ostatniej nocy i jakim cudem znaleźli się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Główną bohaterką powieści jest Alice, stosunkowo młoda (przed czterdziestką), która doświadczyła w swoim życiu ogromnej tragedii: straciła męża i dziecko, a na dodatek sprzed jej nosa zbiegł groźny morderca Vaughn, tropem którego podążała od wielu miesięcy. To bardzo uparta policjantka, która bezpieczna czuje się jedynie z załadowanym glockiem u boku i w towarzystwie swego partnera, Seymoura. Z kolei o Gabrielu nie można zbyt wiele powiedzieć: to muzyk jazzowy, podróżujący po świecie, który żyje z dnia na dzień. Ta dwójka, pełna wzajemnych wrogich podejrzeń, bardzo szybko będzie musiała zacząć ze sobą współpracować, by umknąć miejscowym władzom (ścigana za drobną kradzież telefonu) i zorientować się dlaczego w kieszeniach znajduje hotelowe kwitki, a w recepcji czeka tajemnicza walizka pod napięciem elektrycznym.

Central Park to połączenie powieści sensacyjnej, obyczajowej i porządnego thrillera. Lwia część książki traktuje o dochodzeniu prowadzonym przez bohaterów, do którego zostaje wplątana postać Vaughna, niemniej pod koniec powieści następuje tak gwałtowny zwrot akcji, iż burzy on dotychczasową oś fabularną. Wszystko zostaje dosłownie wywrócone do góry nogami, a wcześniejsze niejasne wydarzenia zaczynają nabierać sensu i klarowności. Powieść zaskoczy nawet największego wyjadacza gatunku, ponieważ czytelnik, podobnie jak i główna bohaterka, zapewne da zwieść się swoim przeczuciom i intuicji.

Czy tak gwałtowne i niespodziewane zwroty fabularne wyszły książce na dobre? Cóż, z jednej strony można mieć autorowi za złe, iż nie trzymał się ściśle wyznaczników gatunku, zmieniając literackie reguły gry w trakcie pisania. W efekcie czytelnik rozpoczyna lekturę thrillera, a kończy obyczajówkę. Od książki jednak trudno się oderwać, każdy kolejny rozdział przyspiesza bicie serca, a finał sprawia, że szczęka opada. Czy nie taką rolę ma odegrać utwór – pobudzić intelektualnie i dostarczyć niezapomnianych wrażeń?

Sama stylistyka autora nie budzi kontrowersji: krótkie, kilkustronicowe rozdziały z przeważającą ilością dialogów czyta się szybko. Dwutorowa narracja obejmuje bieżące wydarzenia fabularne i najważniejsze zdarzenia z przeszłości Alice, które ukształtowały jej osobowość i sposób życia. Musso podsuwa kilka realistycznych hipotez i wodzi czytelnika za nos. Prawdziwy majstersztyk, pozostający na długo w pamięci. Stopniowo budowane napięcie dopełnia całości.

Nieprzewidywalność fabuły, liczne gry i zaczepki słowne, nagłe zwroty akcji i zaskakujący finał – to główne zalety Central Parku. Jeśli mam doszukiwać się wad pozycji, to z pewnością zaliczyłabym tu zbyt ogólne deskrypcje popełnianych przez Vaughna zbrodni: jego umysł przywołuje na myśl Buffalo Billa z Milczenia owiec i po prostu szkoda, że autor nie pokusił się o pełniejszą charakterystykę. Najnowszy utwór Guillaume Musso to doskonała propozycja dla osób poszukujących dreszczyku emocji – książkę pochłania się w ciągu jednego wieczoru, a sam autor zalicza się do grona najbardziej poczytnych francuskich pisarzy XXI wieku.

Pattyczak

Tytuł: Central Park

Autor: Guillaume Musso

Tytuł oryginalny: Central Park 2014

Tłumaczenie: Joanna Prądzyńska

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania:  12.08.2015, Poznań

Oprawa: miękka z bocznymi skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 350

ISBN: 978-83-7885-384-8

Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie gildii.

Podsumowanie

Central Park

Central Park
  • 8.5/10
    Fabuła
  • 8.5/10
    Stylistyka
  • 9.5/10
    Wydanie

Zalety

  • totalnie zaskakujący finał
  • szybkie i nagłe zwroty akcji
  • ciekawe ujęcie tematu

Wady

  • zbyt krótkie rozdziały