21 kwietnia 2017

Sięgając po Charliego Ciuch Ciuch miałam od samego początku mieszane uczucia – jak taka ciekawa i mądra historyjka może mieć tak źle dobrane ilustracje! Patrząc na postać Charliego wydaje się, iż ciuchcia knuje przynajmniej coś złego, a tymczasem w ten sposób wyraża radość i zadowolenie! Jakże błędny okazał się mój osąd, ponieważ książka została wzbogacona oryginalnymi, pochodzącymi z 1942 roku ilustracjami graficznymi Neda Damerona. Zgłębiając się w autorskie intencje okazuje się, iż nieco przerażające grafiki mają bardzo ważne literackie odniesienie, bo nawiązują do samej prozy Stephana Kinga!

Głównym bohaterem jest Charlie, parowóz Big Boy 402, którego każdy mieszkaniec Kansas zna z charakterystycznego odgłosu gwizdka (uuuu-huuu!). Pociągiem steruje sympatyczny wdowiec Bob, który skrywał pewną tajemnicą – tak naprawdę Charlie żyje, można z nim porozmawiać, pociąg ma własne uczucia, lubi śpiewać, marzy o tym, by do końca życia być szczęśliwą ciuchcią. Przyjaciele we dwoje pokonują setki kilometrów do czasu, aż na stacji w St. Louis pojawia się nowoczesna spalinowa lokomotywa mająca zastąpić starą wersję pociągu. Co stanie się z Charliem? Jak rozwinie się jego relacja z Bobem i czy spełnią się marzenia ciuchci?

Nie ukrywam, iż historyjka o porzuconym pociągu jest naprawdę wzruszająca i chwytająca za serce. Charlie Ciuch Ciuch to niezwykła opowieść poruszająca bardzo ważne tematy: odrzucenie, śmierć, poczucie bezradności i braku sensu w życiu – tak naprawdę Charlie Ciuch Ciuch to nieco melancholijna, ale bardzo wzruszająca opowieść o potrzebie miłości i akceptacji ze strony drugiej osoby. To także historia o tym, co nieuniknione, czyli starość, odrzuceniu, próbie pogodzenia się z własnym losem i tym, że nie zawsze w życiu osiągamy to, o czym marzyliśmy.

Edycja książki opublikowana przez wydawnictwo Prószyński i Media wyróżnia się przede wszystkim oryginalnymi, pochodzącymi z 1942 roku ilustracjami Neda Damerona, autora grafik do powieści fantasy oraz science-fiction. I to właśnie one wzbudzają moją największą ciekawość, ponieważ czytelnicy (a także rodzice) przyzwyczajeni do pięknych, barwnych i idealizowanych ilustracji mogą być nieco zmieszani patrząc na postać Charliego, a dokładnie jego twarz, dzieci siedzące w środku ciuchci krzyczą z przerażenia, zaś wszystkie ilustracje utrzymane się w barwie żółci i brązu.

Okazuje się, że autorem książki jest nie kto inny niż sam Stephen King, który przybrał pseudonim pani Beryl Evans. Tymczasem Charlie Ciuch Ciuch to nic innego jak niewielki fragment z trzeciego tomu serii Mroczna Wieża: Jałowe ziemie – Charlie to alter ego pociągu Blaine Mono, zaś Beryl Evans jest jedną z bohaterek mistrza grozy. Co ciekawe, na okładce widnieje rekomendacja Kinga jakoby „gdyby kiedykolwiek miał napisać książkę dla dzieci, to dokładnie taką jak ta!’ 😉 Całą historię autorskiej mistyfikacji oraz zdjęcia angielskiego wydania książki można znaleźć na stronie http://stephenking.pl/newsy-swiat/charlie-puf-puf-i-beryl-evans-na-sdcc/.

Przy okazji przypomniała mi się jedna z moich ulubionych bajek w dzieciństwie, która podobnie jak Charlie, uczy o potrzebie pomocy, wspierania i troski o swoich bliskich:

Reasumując, Charlie Ciuch Ciuch to naprawdę wzruszająca książka dla dzieci, która mimo szczęśliwego zakończenia, niesie ze sobą ważną lekcję: nie zawsze nasze marzenia się spełniają, trzeba je konfrontować z rzeczywistością, bardzo łatwo jest zranić czyjeś uczucia i jakże niełatwą rzeczą jest wybaczenie i pogodzenia się z upływającym czasem.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł: Charlie Ciuch Ciuch

Autor: Beryl Evans/Stephen King

Tytuł oryginalny: Charlie The Choo-Choo 2016

Tłumaczenie: Maciejka Mazan

Ilustracje: Ned Dameron

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  21/03/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 24

ISBN: 978-83-8097-058-8

Strona wydawnictwa:  Charlie Ciuch Ciuch Wyd. Prószyński i Media

Podsumowanie

Charlie Ciuch Ciuch

Charlie Ciuch Ciuch
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • melancholijna historia z ważną moralną lekcją
  • nawiązania do prozy Kinga
  • bardzo wzruszająca i chwytająca za serce

Wady

  • wzbudzające niepokój ilustracje