23 czerwca 2019

Na drugi wolumin cyklu Córki Księżyca składają się dwa oddzielne opowiadania: Nocny cień, którego główną bohaterką jest była członkini gangu – Jimena oraz Tajemniczy zwój z pierwszoplanową rolą Catty.

Jimena, podobnie jak jej najlepsze przyjaciółki – Serena, Catty i Vanessa – jest tytułową córką bogini Księżyca, Selene, na której spoczywa zadanie ochrony ludzkości przed Atroxem, wcielonym złem. W Nocnym cieniu dziewczyna postanowiła zerwać ze swoim poprzednim życiem i dzięki Maggie, mentorce młodych bogiń, ze wszystkich sił stara się sprostać roli dobrej wojowniczki. Wszystko układa się dobrze do momentu, gdy pojawia się Veto, tragicznie zmarły ukochany Jimeny. Chłopak nagle powraca z krainy umarłych twierdząc, że fortelem przechytrzył Atroxa i znalazł sposób na równoczesne dotrzymanie swojej obietnicy, iż nawet śmierć nie rozdzieli go z miłością jego życia. Dziewczyna odkrywa, że to pułapka zastawiona przez wroga i desperacko próbuje odnaleźć sposób na zatrzymanie najdroższego Veta przy swoim boku, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo przyjaciółkom.

Tajemnym zwoju spotykam Catty, która za wszelką cenę pragnie dowiedzieć się czegoś o swojej biologicznej matce. Na szczęście ma wsparcie w zastępczej opiekunce, Kendrze, która wierząc, iż jej córka jest kosmitką, stara się ją chronić przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Życie dziewczyny zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy pewnego dnia dostaje zawiadomienie, że znaleziono ciało jej rodzicielki, i do rąk bohaterki trafia tytułowy tajemny zwój. Catty podejmuje walkę o prawdę, a wspierają ją w tym inne księżycowe boginie. Dziewczyny posiadają, oczywiscie, atrybuty nadprzyrodzonych istot, jakie są im niezbędne do walk i wzajemnej pomocy: przewidywanie przeszłości, czytanie myśli, cofanie się w czasie i niewidzialność.

Akcja rozgrywa się w Los Angeles, z którego uroków dziewczyny chętnie korzystają: chodzą na imprezy, jeżdżą do kina, robią wypady za miasto. To wszystko, aby przeżyć kilka szalonych chwil i zachować kilka dobrych wspomnień przed siedemnastymi urodzinami, w czasie których boginki mają zdecydować czy zatrzymują swój dar, czy też go odrzucają, w obu przypadkach nie będąc pewnymi swego dalszego losu.

Powieść czyta się bardzo lekko, dominujące dialogi i duża czcionka znacznie ułatwiają odbiór tekstu. Ewing pisze prostym językiem, unikając wyszukanych metafor czy barwnych opisów ukazujących wewnętrzne przeżycia bohaterek. Ciekawym zabiegiem jest użycie pojedynczych hiszpańskich i łacińskich słów dla podkreślenia inności dziewcząt jako boginek, a także obcego pochodzenia każdej z nich.

Dorosłych czytelników powieść może rozczarować, bowiem w scenach walk czy momentach kulminacyjnych autorka skupia się na mało istotnych elementach, zamiast szeroko opisać zaistniałą sytuację lub po prostu kończy dany rozdział. Ogromną wadą jest niewykorzystanie mitologicznych nawiązań, które występują tylko w prologach obu historii. Odkładając książkę, czułam ogromny niedosyt dotyczący wiadomości o przekazywaniu darów na przestrzeni wieków oraz informacji o poprzednikach boginek.

Nocny cień Tajemniczy zwój można czytać jako dwie oddzielne historie. Na początku odniosłam wrażenie wrzucenia w sam środek akcji (in media res), które jednak szybko minęło, ponieważ wydarzenia zostały przedstawione jak w serialu: najważniejsze rzeczy są dopowiadane lub przypominane, by odbiorca nie musiał sięgać po poprzednie tomy w celu zdobycia informacji o bohaterkach. Moim zdaniem, jest to ogromny plus Córek Księżyca – seria ukazuje się w Polsce cyklicznie od 2010 roku i czytelnik może się pogubić w kolejności poszczególnych tytułów.

W Stanach Zjednoczonych książki opublikowano dokładnie 10 lat temu – gdyby wówczas były dostępne na polskim rynku, to na pewno byłabym zachwycona serią Ewing jako powiewem magii połączonym z problemami dorastających dziewcząt, gdyż cykl o boginkach napisano właśnie z myślą o żeńskiej części czytelników. Dziś jednak podchodzę do niej z pewnego rodzaju dystansem, bo nie potrafię się wczuć w psychikę bohaterek ani też niecierpliwie oczekiwać kolejnych części ich przygód. Niemniej lektura Córek Księżyca była miło spędzonym czasem, którego nie żałuję.

Pattyczak

Tytuł: Córki Księżyca: Nocny cień. Tajemny zwój

Autor: Ewing Lynne

Seria: Córki Księżyca, tom II

Tłumaczenie: Błażej Kubacki

Wydawnictwo: Jaguar

Data wydania:  2011-06-15

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 360

Podsumowanie

Córki Księżyca tom II

Córki Księżyca tom II
  • 5/10
    Treść
  • 5.5/10
    Stylistyka
  • 5/10
    Wydanie

Zalety

Wady