17 sierpnia 2019

Książka Czekałam na Ciebie autorstwa Magdaleny Krauze to bardzo ciepła opowieść o codziennych troskach pokolenia trzydziestoletnich kobiet mieszkających w niewielkich miastach, pod względem fabuły do złudzenia przypominające polskie komedie romantyczne. Jest zabawnie, przyjemnie, jednak nie ma co oczekiwać fajerwerków. To przyjemna w lekturze, niezobowiązująca powieść na letnie popołudnia.

W książce splatają się losy trzech par: głównej bohaterki Pauliny i Igora, Moniki i Grześka, a także Malwiny i Łukasza. Paulina jest redaktorką kobiecego czasopisma, której redakcja mieści się w Legnicy. Dwudziestoośmiolatka z jednej strony jest nowoczesną, stawiającą na karierę kobietą, zaś z drugiej zagubioną dziewczyną, która nadal czeka na swego księcia z bajki. Na jej obecne życie bardzo rzutuje trauma z czasów szkolnych, kiedy to była nazywana grubą słonicą, a jej jedyny kontakt z chłopakami ograniczał się do pomocy w spisywaniu pracy domowej z matematyki. Jednym z takich kolegów był Igor, który po wielu latach wraca z Warszawy w rodzinne strony i obejmuje stanowiska redaktora naczelnego gazeta. Cały szkopuł polega na tym, że Paulina wpadła mu niemal od razu w oko, ale nie rozpoznaje w niej koleżanki z dawnych lat. Czy mężczyzna okaże się typowym łamaczem kobiecych serc, czy może jednak zaszły znaczące zmiany w jego zachowaniu? Czy Paulina otworzy przed nim swe serce?

W przypadku drugiej pary, Moniki i Grześka, autorce udało się dobrze zobrazować małżeński związek, w którym po latach wkradła się rutyna, będąc przyczyną zazdrości, nieuzasadnionych niczym pretensji i powolnego oddalania się od siebie dawniej mocno zakochanych w sobie ludzi. Koleżanka Pauliny nie może wyjść nigdzie bez pozwolenia męża, który każe jej zostawać w domu, gotować i zajmować się dziećmi. Czy Monika za namową koleżanek postawi się Grześkowi? Jak zakończy się małżeński konflikt?

Trzecią parę, Malwinę i Łukasza, dotknął nagły kryzys. Z dnia na dzień, z niewiadomych przyczyn mężczyzna porzucił swoją narzeczoną i dosłownie zniknął z powierzchni ziemi. Malwina, niemal jak Bridget Jones, złamane serce leczy za pomocą ogromnych ilości czekolady, nieskończonej liczby opakowań chusteczek higienicznych oraz przy seansie komedii romantycznych. Na szczęście Paulina nie opuszcza koleżanki w potrzebie i postanawia zainterweniować u niedoszłej teściowej. Jak zakończy się jej prowokacja?

Czekałam na Ciebie to powieść obyczajowa z wątkiem romansowym niż typowy literacki romans. Udało się do dzięki dobrego wpleceniu do fabuły historii pozostałych dwóch par, a także wprowadzeniu postaci rodziców Pauliny, którzy z wielką troską podchodzą do swojej córki, przygotowując jej posiłki i będąc oparciem w trudnych dla niej chwilach. Chociaż cała historia nie jest w żaden sposób zaskakująca, to muszę uczciwie przyznać, że książkę czyta się naprawdę lekko i przyjemnie. Bardzo łatwo można utożsamić się z którąś z dziewczyn, a dodatek zabawnych, humorystycznych dialogów między bohaterami wprowadzają lekką i luźną atmosferę.

Czekałam na Ciebie ma bardzo bajkowy klimat ze względu na spełnienie się w życiu Pauliny porzekadła, iż stara miłość nie rdzewieje. To debiutancka książka Magdaleny Krauze: sama stylistyka jest bardzo przyjemna w odbiorze, powieść czyta się szybko. Do wad można zaliczyć zbyt małą liczbę zwrotów fabularnych: tak naprawdę cała historia jest bardzo przewidywalna, zabrakło tu lepiej dopracowanych szczegółów lub też nieoczywistych posunięć. Jednak w moim odczuciu największą wadą powieści jest jej zakończenie – urwane w ważnym momencie, jak serial, na którego kolejny sezon przyjdzie nam czekać (o ile powstanie druga część, bo to pewnie będzie zależeć od wyników sprzedaży tytułu i dalszych negocjacji z wydawnictwem).

Reasumując, to bardzo przyjemna odskocznia od cięższych tematycznie powieści. Idealna na wakacyjne popołudnia i podróże. Ciepłe relacje rodzicielskie oraz przyjaźń bez względu na okoliczności sprawiają, że Czekając na Ciebie mimo, iż nie fabularnie nie porywa, to jednak wyróżnia się spośród innych obyczajówek na literackim rynku. Miłośniczki powieści obyczajowych oraz realistycznych, pozbawionych ckliwości typowych dla romansów, powinny być zadowolone z lektury debiutu Magdaleny Krauze.

Czekałam na Ciebie (Magdalena Krauze)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Jaguar

Pattyczak

Tytuł: Czekałam na Ciebie

Autor: Magdalena Krauze

Wydawnictwo: Jaguar

Data i miejsce wydania: 31/07/2019 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 325

ISBN: 978-83-87686-809-7

Podsumowanie

Czekałam na Ciebie

Czekałam na Ciebie
 • 6.5/10
  Treść
 • 8/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • wiele humory i słownych utyczek między bohaterami
 • ciepła, rodzinna atmosfera
 • przyjemna, lekka w odbiorze stylistyka

Wady

 • brak nagłych zwrotów fabularnych
 • historia nie zapada w pamięć