23 marca 2017

Dlaczego dziecko ciągle pyta „dlaczego”? Na to pytanie z pewnością nikt nie zna poprawnej odpowiedzi! Z jednej strony rodzice niecierpliwie czekają na pierwsze słowa dziecka, potem zostają zasypywani gradem pytań z kategorii „co?”, „jak?’, „dlaczego?”, „po co?”, „ile?” i tak dalej. Początkowo chętnie odpowiadają, jednak kiedy w ciągu wieczoru maluch zadaje 30-te pytanie, to rodzic ma prawo czuć się zmęczony. Z pewnością część dzieciaków jest kolokwialnie mówiąc spławiana z powodu braku odpowiedniej wiedzy ze strony mamy lub taty.

Przesadzam? A co odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego ptaki nie spadają z drzew?” skoro pociecha nie ma pojęcia o sile grawitacji albo „Dlaczego w trakcie huśtania ma się dziwne odczucie w brzuszku?” skoro  dziecko nie wie, że to wina błędnika? Naprzeciw rodzicielskich zagwozdkom z pomocą przychodzi publikacja Catherine Ripley, pt. Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata zawierająca odpowiedzi na najczęściej powtarzające się dziecięce pytania.

Książka podzielona jest na kilka grup tematycznych koncentrujących się wokół zagadnień i czynności z codziennego życia. Kolejne rozdziały zatytułowane są w kąpieli, w supermarkecie, przed snem, na dworze, w kuchni oraz wśród zwierząt gospodarskich. Każdy z nich zawieraj kilkanaście pytań oraz odpowiedzi, a także dodatkową kartkę w postaci krótkich ciekawostek. Są one opisane prostym i bardzo klarownym językiem, który dodatkowo wzbogaci słownictwo malucha.

Warto zwrócić uwagę na szatę graficzną omawianej pozycji: każde pytanie zostało odpowiednio zilustrowane barwnym rysunkiem. Scot Ritchie bardzo upodobnił swe ilustracje to tych wykonanych dziecięcą dłonią: niejednolita, przerywana kreska, szeroka perspektywa oraz stonowane kolory sprawiają, że w obrazki można się wpatrywać dłuższy czas. Bardzo porządne jest także wydanie książki – twarda okładka oraz szycie na grzbietach.

Przy okazji polecam świetną kilkusezonową serie bajek dla dzieci zatytułowaną „Przygody Pytalskich”, która znakomicie uzupełnia wiedzę malucha na temat otaczającego go świata. Tutaj jeden z odcinków:

A co mogę polecić starszym czytelnikom? Niedawno recenzowaną książkę Kathy Wollar, pt. Jak to możliwe? Tamtejsze odpowiedzi na pytania znacznie bardziej wyczerpują naukową materię. W tej sprawie. Zaś młodszych dzieciakom w wieku przedszkolnym i ich rodzicom polecam lekturę Dlaczego? Catherine Ripley.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł: Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata

Autor: Catherine Ripley

Tytuł oryginalny: Why? The Best Ever Question And Answer Book About Nature, Science And The World Around You 2010

Tłumaczenie: Lucyna Wierzbowska

Ilustracje: Scot Ritchie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  07/02/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 192

ISBN: 978-83-8097-076-2

Strona wydawnictwa:  Dlaczego? Wyd. Prószyński i Media

Podsumowanie

Dlaczego? Księga pytań i odpowiedzi

Dlaczego? Księga pytań i odpowiedzi
 • 8.5/10
  Fabuła
 • 8.5/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • prosty, klarowny język
 • ilustracje przypominajace dziecięce rysunki
 • pogrupowanie pytań w kategoriach

Wady

 • brak justowania tekstu