Húrin to władca Dor-lóminu oraz jeden z wielkich wojowników żyjących w okresie Pierwszej Ery Śródziemia, przyjaciel elfów i wróg Morgotha, któremu nieustannie stawiał opór. Rozpalił w sercu potężnego Ainura tak wielki gniew, że ten nie zabił przeciwnika, lecz zesłał na niego straszną klątwę, która objęła także jego dzieci. Chociaż książka nosi tytuł Dzieci Húrina, to jednak koncentruje się na życiu tylko jednego z nich, Túrina, którego losu czytelnik śledzi od dnia urodzin aż do zgonu.
Książka podstawa na podstawie licznych szkiców i zapisków J. R.R. Tolkiena, których redakcji i ułożenia w ostateczną wersję podjął się jego syn, Christopher. Nie była to prosta droga, bowiem Brytyjczyk poprawiał historię przez ponad trzydzieści lat. Húrin odgrywał ważną rolę zarówno w Silmarillionie, jak i w Niedokończonych opowieściach, wspomniany był także i na kartach trylogii, lecz dopiero tutaj poświęcono mu należycie dużo uwagi.
Główna akcja powieści rozgrywa się w Beleriandzie w czasach wzrostu potęgi Morgotha oraz powiększaniu się antagonizmów między rasą elfów, ludzi, krasnoludów i innych mieszkańców Śródziemia. Podczas starcia Húrina z Melkorem w słynnej Bitwie Nieprzeliczonych Łez mężczyzna trafił do niewoli Czarnego Pana. Gdy nie udało mu się zdradzić położenia elfiego królestwa Gondolin, Morgoth zatruł jego umysł mroczną wizją i przykuł do skały na kolejne 28 lat. Klątwa rozciągnęła się także na dzieci Húrina i Morweny, Túrina oraz w znacznie mniejszym stopniu Niënor, których losy splatają się z losami elfów Beleriandu. W swojej wymowie Dzieci Húrina są bardzo smutne i przytłaczające mimo, iż czytelnik od samego początku wie, jak zakończą się losy rodu wielkiego wojownika i pana Dor-lóminu.
Losy Túrina są bardzo burzliwe, począwszy od czasów, kiedy zyskał sobie przychylność króla elfów, skończywszy na banicji i samotnej walce z Czarnym Panem. Śledząc jego losy czytelnik poznaje mroczną stronę Śródziemia, w którym zaczyna dominować przemoc, nienawiść i żądza władzy okupiona śmiercią setek niewinnych osób. Wszystko to jest ukazane przez pryzmat patetycznego, podniosłego stylu, jakbyśmy nie mieli do czynienia ze zwykłym śmiertelnikiem, lecz co najmniej z legendarnym wojownikiem, przed którym należy chylić czoła. W podobnym stylu bohaterowie przywołują postacie Beren i Lúthien, którzy aby móc żyć razem, musieli wspólnie wykraść Silmarila Melkorowi.
Mimo ogromnego nasycenia informacjami i różnorodnymi koligacjami, to Dzieci Húrina są bardzo przyjemne w odbiorze, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiedzy dotyczącej całego Śródziemia. Zawdzięcza się to gawędziarskiemu stylowi Tolkiena, który bardzo przypomina narrację Hobbita. Historię podzielono na kilkanaście niewielkich rozdziałów koncentrujących się wokół konkretnych wydarzeń z życia Túrina. Jak przyznaje Christopher Tolkien, w tej historii nie ma nic ponadto niż to, co stworzył jego ojciec i co można znaleźć na łamach Niedokończonych opowieści zastrzegając jednak, że wierni miłośnicy świata Śródziemia mogą się poczuć nieco rozczarowani, bo całość może wydawać się im nieco sztuczna, co jest efektem kompilacji kilku wersji oryginalnych tekstów.
Publikację zdobią ilustracje Ala Lee wykonane specjalnie na zlecenie nowych wydań dzieł Tolkiena oraz autorski dodatek obejmujący mapy, genealogię i wykaz postaci, a także zapis oraz wymowę imion i innych nazw własnych.
Dzieci Húrina to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników Tolkiena, a także świetna propozycja dla tych, którzy chcą poznać świat Śródziemia nie wskakując na głęboką wodę, jaką jest lektura Silmarillionu. Książka bardzo dobrze rozwija uniwersum poznane w Hobbicie i we Władcy Pierścieni, a także wprowadza czytelnika w nowe, mitologiczne zagadnienia. Opowieść o ucieczce o przeznaczenia, walki z fatum oraz pysze i wyniosłości, których nie jest w stanie przezwyciężyć nawet największy mrok Ainura.
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu
Prószyński S-ka
Dzieci Hurina (J.R.R. Tolkien)
Pattyczak
Tytuł: Dzieci Hurina
Autor: J.R.R. Tolkien
Tytuł oryginalny: The Children Of Hurin 2007
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz „Evermind”
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data i miejsce wydania: 30/10/2018 Warszawa
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Liczba stron: 270
ISBN: 978-83-8123-367-5