27 sierpnia 2017

Ona i on, piękny pokój w hotelu, romantyczna kolacja w wykwintnej restauracji nad morzem i tylko jedno zdjęcie, które rujnuję tę piękną scenerię. Kiedy po sześciu miesiącach znajomości a trzy tygodnie przed ślubem Raphael postanawia spędzić Anną ostatnie chwile wolności, ta pokazuje mu zdjęcie, na którym znajdują się trzy spalone ciała. Mężczyzna bez słowa opuszcza lokal, lecz kiedy po chwili refleksji postanawia wrócić do swej ukochanej okazuje się, iż ta zniknęła. Nie odbiera telefonów, nie ma jej w mieszkaniu. Raphael postanawia poprosić o pomoc swego przyjaciela, emerytowanego policjanta, Marca Caradaca. Ten przekazuje mu zaskakującą wieść, iż poszukiwana nie nazywa się Anna, posługuje się fałszywymi dokumentami, a w policyjnych kartotekach jej osoba ma powiązanie z pewną kontrowersyjną sprawą sprzed wielu lat.

Dziewczyna z Brooklynu okazała się naprawdę dobrą powieścią kryminalną: Guillaume Musso bardzo dobrze miesza plany czasowe oraz przeplata tropy, wprowadzając czytelnika wielokrotnie na fałszywy trop. Bardzo przekonywująco został wykorzystany wątek pedofilii, porywania i przetrzymywania dzieci. Pierwsze skojarzenia przywołują na myśl przerażającą historię córki zwyrodnialca Josefa Fritzla oraz powieść Smitha Farma, jednak w przypadku omawianej książki na szczęście nie sposób uświadczyć brutalnych opisów seksualnego wykorzystywania nieletnich.

Wbrew pierwszym opiniom na temat książki, Dziewczyna z Brooklynu nie jest thrillerem psychologicznym, ponieważ Guillaume Musso niewystarczająco miejsca poświęcił psychice swoich bohaterów. On jest autorem bestsellerowych powieści, gustuje kryminałach i thillerach, zaś w przerwach między pisaniem kolejnych książek zajmuje się wychowywaniem swego niespełna dwuletniego synka. Raphael to narzeczony drążący temat przeszłości swojej ukochanej, który nie daje się poznać jako wybitny detektyw, lecz zabłąkany mężczyzna szukający odpowiedzi na coraz większą liczbę pytań. W przeciwieństwie do Barthelemy’ego, niewiele można powiedzieć o Annie Becker. Obraz bohaterki kreśli się jedynie na podstawie tego, jak widzą ją inni ludzie: siostra, dawny właściciel mieszkania, które wynajmowała, dyrektorka szkoły. Sama niemal nie zawiera głosu, chociaż biorąc pod uwagę jej przeżycia aż dziś, że nie zwariowała.

Historia dziewczyny z Brooklynu opowiedziana jest z kilku perspektyw, dzięki czemu lektura jest urozmaicona i daje szerokie pole do popisu. Każda kolejna narracja na temat pewnego wydarzenia z przeszłości dodaje nowy szczegół, burząc jednocześnie uprzednie tezy na temat przeszłości Anny. Na łamach powieści przewija się także… Arthur Costello, bohater poprzedniej powieści Guillaume Musso Ta chwila, zaś wydarzenia rozgrywają się zarówno w Paryżu, jak i Nowym Jorku (co zapewne dla fanów Musso nie jest żadnych zaskoczeniem).

Dziewczyna z Brooklynu pod względem fabularnym i gatunkowym bardzo podobna jest do Telefonu od anioła: dominuje wątek kryminalny, bardzo niewiele miejsca zajmują kwestie poboczne (biogramy innych bohaterów), brak tu elementów z pogranicza fantastyki i magii, natomiast pełno tajemnic, zagadek i niewyjaśnionych historii. Autor doskonale buduje napięcie, niemal jak w Central Parku. Początkowe rozdziały książki całkowicie nie oddają tego, jak bardzo skomplikowana jest fabuła i jak wielkie wątpliwości można mieć wobec postępowania głównej bohaterki. Niemal do samego końca nie można rozstrzygnąć, czy Anna Becker jest ofiarą, czy też ma na sumieniu kilka martwych dusz.

Dla fanów Guillaume Musso to pozycja obowiązkowa, bowiem Dziewczyna z Brooklynu okazała się jedną z najlepszych powieści w jego literackiej karierze. Bardzo dobrze przemyślana i zrealizowana powieść kryminalna, od której ciężko się oderwać. Wielowątkowa akcja oraz umiejętne budowanie napięcia, liczne zwroty fabularne i dwutorowe prowadzenie śledztwa (niemal jak w pierwszym sezonie serialu True Detective) sprawiło, iż z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu miłośnikowi dobrej literatury.

Pattyczak

Tytuł:  Dziewczyna z Brooklynu

Autor: Guillaume Musso

Tytuł oryginalny:  La Filla De Brooklyn  2016

Tłumaczenie: Joanna Prądzyńska

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania: 02/08/2017 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron:  365

ISBN: 978-83-6578-133-8

 

Podsumowanie

Dziewczyna z Brooklynu

Dziewczyna z Brooklynu
  • 8/10
    Fabuła
  • 8/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • wielowątkowość fabularna
  • wielogłos narracyjny
  • umiejętne budowanie napięcia

Wady