Dziewczyna z wrzosowisk Lucindy Riley to historia, która splata losy dwóch pokoleń, dwóch krajów i nieoczywistych marzeń. Młoda Leah, przypadkowo wciągnięta w świat luksusu i mody, boryka się z cieniem dawnej przepowiedni. Jej życie na wybiegu kontrastuje z trudnymi losami Róży i Davida, którzy w czasach wojny stawiali czoła bólowi i nadziei na nowe życie w Anglii. Czy miłość, sztuka i siła przetrwania mogą odmienić przeznaczenie? Riley zabiera nas w emocjonalną podróż, gdzie przeszłość staje się lustrem teraźniejszości, a każdy wybór może zmienić wszystko.
Wybieg dla modelek, sponsoring młodych dziewczyn, Treblinka i nazistowska przeszłość
Anglia, lata siedemdziesiąte XX wieku. Leah Thompson, dorastająca pośród surowego piękna wrzosowisk Yorkshire, z dnia na dzień promienieje coraz bardziej. Los, który nigdy nie był w jej marzeniach, otwiera przed nią drzwi do świata modelingu, prowadząc ją przez wyrafinowane ulice Mediolanu, Londynu i Nowego Jorku, gdzie otacza ją splendor luksusu. Choć otrzymała więcej niż kiedykolwiek sobie wyobrażała, jej dusza wciąż pragnie czegoś nieuchwytnego. Za jej plecami czai się cień dawnej przepowiedni zdziwaczałej sąsiadki Meghan, której mroczne słowa zdają się rzucać wyzwanie samej rzeczywistości.
Polska, lata wojny. Róża i David, osieroceni przez los w okupowanym kraju, poznali najgłębsze odmęty ludzkiej rozpaczy, przechodząc przez cierpienia i strach obozowego życia w Treblince. Jedynym blaskiem nadziei pozostaje ucieczka do Anglii, gdzie czeka rodzina matki. Tam, w nowej ojczyźnie, mają nadzieję odnaleźć schronienie i zbudować życie na nowo, pozwalając by rozkwitły artystyczne talenty, które odziedziczyli. Czy uda im się zostawić za sobą mrok przeszłości i odnaleźć spokojny azyl, który przyćmi wspomnienie wojennych koszmarów?
Pośmiertna opowieść autorki
Lucinda Riley zmarła w czerwcu 2021 roku i ostatnią powieść, spoza świata Siedmiu sióstr, zredagował jej syn, Harry Whittaker. W wywiadzie udzielonym portalowi Lubimy Czytać podkreślił, iż jest redaktorem, a nie autorem: nic nie zmienił pod względem fabularnym, zaktualizował słownictwo, by było bardziej zrozumiałe dla czytelnika.
Żaden czytelnik Riley i miłośnik powieści obyczajowych nie będzie zawiedziony. Moim zdaniem to jedno z lepszych i ciekawszych dzieł irlandzkiej pisarki. Świetne zakończenie, przemyślane i pozostawiające niepokój w sercu czytelnika to główny atut Dziewczyny z wrzosowisk. Aż nie sposób uwierzyć, że jest to druga powieść stworzona przez 26-letnią Riley w 1993 roku, wówczas opublikowaną pod panieńskim nazwiskiem Edmonds, pierwotnie pod tytułem „Hidden Beauty”.
Bolący wątek Holokaustu
Jedyne wątek historyczny poświęcony Treblince i Holokaustowi, jest potraktowany trochę po macoszemu. Zbyt wiele szczęścia miała Róża i Dawid, by bez większych problemów przedostać się do Wielkiej Brytanii. Pobyt zarówno w Treblince, jak i kolejnym obozie przejściowym, wydawał się nie wyniszczyć i nie straumatyzować tak bohaterów, jak śmierć ich rodziców. Problem głodu, fizycznego wyniszczenia, seksualnego wykorzystywania i zmasakrowanej psychiki tu niemal nie istnieje. Widać go jedynie w postaci ojca nastolatków, malarza Deleńskiego. Nie należy zatem traktować dosłownie motywu Holokaustu, lecz jako przyczynek do własnego zdobywania wiedzy na ten temat.
Silne kobiety i mężczyźni z trudną przeszłością
Dziewczyna z wrzosowisk jest pełna motywów charakterystycznych dla powieści Riley: zemsty, rodzinnej miłości, tajemnic ciążących na bohaterach, problemu alkoholizmu, przemocy seksualnej oraz niechcianej ciąży. Spośród wielu postaci przewijających się na kartach powieści moją szczególną uwagę zwróciła Leah, Jennifer, Miranda, Róża oraz Dawid.
Leah Thompson jest główną bohaterką powieści. Urodzona i wychowana w malowniczej, aczkolwiek surowej scenerii wrzosowisk Yorkshire, dorasta, marząc o czymś większym. Choć pochodzi z prowincji, jej naturalna uroda i charyzma prowadzą ją do świata mody, gdzie szybko zdobywa sławę. Mimo sukcesów w modelingu, Leah zmaga się z wewnętrznymi demonami i cieniem dawnej przepowiedni, która prześladuje ją, zmuszając do konfrontacji z przeznaczeniem. Nie ukrywam, iż ta postać nieco mnie denerwowała, zwłaszcza w przypadku zawarcia pewnego małżeństwa z wygody i poczucia bezpieczeństwa, a nie miłości i wspierania partnera. Nie potrafiłam współczuć dorosłej Lei, moim zdaniem okazała się nazbyt samolubna.
Najlepszą przyjaciółka Leah, Jenny, spotkał tragiczny los. Historia modelki, która ze szczytu popularności upadła na samo dno odzwierciedla zapewne los niejednej znanej modelki, jak i być może samej autorki, która za młodu także zajmowała się zawodowo modelingiem. Jednocześnie Jennifer jest znakomitym przykładem, iż w pewnych środowiskach nie da się oprzeć używkom i seksualizacji własnego ciała. Lea wydaje się pod tym względem nierealistyczna, dlatego postać Jenny jest o wiele bardziej wiarygodna.
Róża, postać o złożonej przeszłości, pochodzi z Polski, gdzie podczas II wojny światowej przeżyła traumatyczne wydarzenia. Straciła rodziców i przeszła przez obozowe piekło, które odcisnęło trwały ślad na jej osobowości. Róża pragnie znaleźć spokój i nowy początek w Anglii, gdzie chciałaby realizować swoje artystyczne pasje. Jest postacią pełną nadziei i siły, poszukującą wolności i ucieczki od wojennych wspomnień. Jednak te dopadają ją w najmniej oczekiwanym momencie. Bardzo ciekawa osobowość i znakomity przykład syndromu sztokholmskiego.
David Deleński Cooper, brat Róży, również doświadcza koszmarów wojny i strat. Jego celem jest ucieczka z Polski do Anglii, gdzie chciałby znaleźć schronienie i spokój. Wspierając siostrę, David stara się być dla niej oparciem. Jego przeszłość i związane z nią traumy stanowią istotny element jego charakteru, jednak nadzieja na lepszą przyszłość daje mu siłę do przetrwania. Znakomity przykład złamanego człowieka, którego celem jest poszczenie śmierci bliskich.
Przejęłam się także losem Mirandy – adoptowanej córki Róży, której los nie okazał niemal żadnej łaski. Moim zdaniem to najbardziej tragiczna postać całej powieści. O ile jej brat sam dokonał pewnych wyborów i musiał ponieść ich konsekwencje, o tyle nastoletnia Miranda stała się ofiarą, która nie mogła się nigdy obronić.
Reasumując, Dziewczyna z wrzosowisk Lucindy Riley to powieść łącząca w sobie misterną opowieść z głębokim zrozumieniem ludzkich emocji i przeznaczenia. Książka, zachwyca formą, jak i treścią, przenosząc czytelnika w podróż przez zawiłości relacji i tajemnic przeszłości.
Inne powieści Lucindy Riley na blogu:
Pattyczak
Tytuł: Dziewczyna z wrzosowisk
Tytuł oryginalny:
Autor: Lucinda Riley
Tłumaczenie: Anna Tempska-Esden
Wydawnictwo: Albatros
Data i miejsce wydania: 25/09/2024
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-8361-1945