11 maja 2022

Aż trudno uwierzyć, że Echo Man Sam Holland jest literackim debiutem. To świetny thriller, w którym nie brakuje gęsto ścielających się trupów, śledczych z problemami psychicznymi, osobistej wendety, a przede wszystkim intrygującego i nieuchwytnego mordercy naśladującego najsłynniejszych zbrodniarzy ostatnich dekad.

O czym jest Echo Man?

Na terenie Anglii dochodzi do serii morderstw. Pozornie nie mają z sobą nic wspólnego, niemniej na pewien trop wpada były policjant i detektyw śledczy, Griffin. Dzięki współpracy z pracującą w służbach siostrą zdobywa szczegółowe informacje dotyczące zbrodni, dzięki którym wysuwa teorię, że morderca powiela „dzieła” najbardziej osławionych zabójców.

Jednocześnie nie jest w stanie przeforsować swojej tezy, bowiem cieniem rzuca się jego przeszłość, a także próba pomocy Jessice, oskarżonej o zamordowanie męża młodej kobiecie, którą staje się celem przestępcy. Rozpoczyna się wyścig z czasem, bowiem każdego dnia policjanci odnajdują kolejne ciała, a ochrzczony przez prasę tytułowy Echo Man szykuje się do zrealizowania swego największego dzieła, które ma prześcignąć wszystkie inne okropieństwa i tym samym zdobyć tytuł najbrutalniejszego mordercy na świecie.

Thriller na wysokim poziomie!

Echo Man to świetny thriller, którego poszczególne składowe nie pozostawiają wiele do życzenia. Sam Holland wykreowała bardzo dobre postacie, zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowe. Każdy z nich nosi w sobie jakoś psychiczną skazę związaną z pracą w kryminalnym środowisku, a nieustanna presja i naciski zarówno ze strony szefostwa, jak i mediów sprawiają, że śledczy pracują pod jeszcze większym ciśnieniem i nie są w stanie przewidzieć kolejnych kroków mordercy. Nie są to postacie czymś szczególnie wyróżniającym się spośród bohaterów powieści kryminalnych, niemniej ich zarys psychologiczny jest naprawdę dobrze opracowany.

Kolejnym godnym uwagi elementem powieści są naturalistyczne opisy zbrodni. Dla wrażliwych czytelników mogą być one nieco szokujące, zwłaszcza w kontekście ostatniej zbrodni popełnionej przez Echo Mana. Szczegółowe deskrypcje nie ograniczają się do kilku ogólników – wręcz przeciwnie, są bardzo naturalistyczne, miejscami niemal wręcz turpistyczne, wywołujące estetyczny szok i naprawdę sugestywnie oddziałowujące na wyobraźnię. Jeśli mogłabym przyrównać do innego tytułu powieść Holland, to niewątpliwie byłoby to Milczenie owiec i Czerwony smok Thomasa Harrisa.

Wodzenie za nos

Już mniej więcej w połowie lektury można pokusić się o pierwsze typy, kto kryje się pod pseudonimem Echo Mana, niemniej autorka wielokrotnie wodzi czytelnika za nos. W finale okazuje się, że tak naprawdę nie sposób zidentyfikować mordercy, a ja dodatek wszystko dotychczasowe teorie i domysły okazują się nic nie warte. Holland naprawdę zaskakuje, co nie jest łatwym wyzwaniem, zwłaszcza w kontekście rasowych wyjadaczy thrillerów i kryminałów. Aż ciężko uwierzyć, że to jej literacki debiut, bowiem tytuł zasługuje naprawdę na wysoką ocenę.

Wiele smaczku dodaje szukanie tropów i zbrodni, którymi inspiruje się poszukiwany. Powiela schematy działania słynnych zbrodniarzy, takich jak Rozpruwacza z Yorkshire, Dusiciela z Hillside czy bandy Charlesa Mansona. Copycat jest jednak o wiele bardziej brutalny i okropny niż idole, których naśladuje. Rozkoszuje się strachem i bólem swoich ofiar, jest na wskroś przesiąknięty złem i nie sposób uwierzyć, że taka osoba może naprawdę istnieć.

Świetny debiut

Jak już wspomniałam, Echo Man jest literackim debiutem Holland. Z jednej strony nie przełamuje żadnych schematów gatunkowych, zaś z drugiej to naprawdę dobra książka, która zdecydowanie wybija się spośród innych kryminalnych tytułów. Autorka wkracza na salony bezkompromisowo, nie oglądając się na innych twórców, wyznaczając własną, mroczną ścieżkę. Główny wątek trzyma w napięciu do ostatniej strony, a i sama lektura wywołuje ciarki na plecach. To naprawdę porządny thriller, który mogę polecić każdemu miłośnikowi mocnych, budzących grozę tytułów.

Echo Man (Sam Holland)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA

Pattyczak

Tytuł: Echo Man

Autor: Sam Holland

Tytuł oryginalny: The Echo Man 2022

Tłumaczenie: Radosław Madejski

Wydawnictwo: MUZA

Data i miejsce wydania: 27.04.2022, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 447

ISBN: 978-83-287-2066-4

Podsumowanie

Echo Man

Echo Man
 • 8.5/10
  Fabuła
 • 8.5/10
  Stylistyka
 • 7.5/10
  Wydanie

Zalety

 • świetny suspens
 • nie do uchwycenia trop mordercy
 • dobrze zarysowane psychologicznie bohaterowie

Wady

 • mało zachęcająca obwoluta