29 maja 2017

Dzieciaki chemii nie lubią ani fizyki. W ogóle zajęcia przyrodnicze są w szkole traktowane, mówiąc kolokwialnie, po macoszemu. Dlaczego? Winę na równo ponosi i system edukacji (nieprzewidujący dostatecznej ilości czasu na przeprowadzanie naocznych doświadczeń), jak i nauczyciele (nie chcą się wyłamać poza schemat standardowych scenariuszy lekcyjnych). W efekcie uczniowie o eksperymentach dowiadują się wyłącznie z podręcznikowego tekstu i nie są w stanie spamiętać kolejnych etapów doświadczenia ani jego rezultatu. A przecież najlepiej uczyć się poprzez zabawę i właśnie tego dowodzi książka Fascynujące eksperymenty naukowe Thomasa Cavana – autor udowadnia, iż przeprowadzanie domowych prób sprawia, iż poznajemy i przede wszystkim rozumiemy otaczający nas świat i zasady jego działania.

W książce opisano eksperymenty z kilkunastu działów nauki: chemii, fizyki, architektury, biologii, astronomii i akustyki. I chociaż pozycja jest w teorii przeznaczona dla dzieciaków powyżej ósmego roku życia, to do lektury i późniejszych eksperymentów przeprowadzanych pod okiem rodzica mogą zasiąść zarówno młodsze, jak i nieco starsze dzieciaki. Jak zrobić plastikowe mleko? Czy można w piekarniku upiec lody? W jaki sposób zbudować własny alarm? Dlaczego na płycie CD można zobaczyć tęczę? To tylko jedne z nielicznych pytań, na które odpowiedzi wymaga przeprowadzenie małego naukowego testu.

Każdy eksperyment dzieli się na cztery praktyczne działy: szczegółowy opis przeprowadzenia doświadczenia, zasadę działania, praktyczne zastosowanie oraz pytanie „co by było, gdyby..” zmuszające czytelnika do zastanowienia nad końcowym efektem eksperymentu, gdyby wprowadzono kilka zmian w trakcie zabawy. Podejrzewam, że maluchów nie trzeba przekonywać do przeprowadzenia domowych doświadczeń – są otwarte na świat, ciekawskie i chętne do poznawania nowych rzeczy. W tym przypadku należy namawiać często zapracowanego i zmęczonego rodzica, by wziął udział wraz ze swoją pociechą w zabawie. Nie każda próba wymaga obecności dorosłego, niemniej jest ona wskazana, zwłaszcza podczas eksperymentów z udziałem akcesoriów kuchennych (w tym nożyczek i użycie piekarnika).

Samo wydanie nie pozostawia wiele do życzenia: wyraźna czcionka, kolorowe strony i zdjęcia kolejnych etapów eksperymentów ułatwiają lekturę i zachęcają do przeprowadzenia  domowych prób. I cena – okładkowa sugerowana cena detaliczna wynosi 26 zł, jednak książkę często można kupić w promocji za niecałe 20 zł. Warto porównać tego typu publikacje z zagranicznymi pozycjami: angielska wersja kosztuje około 12 dolarów za egzemplarz, co jest stosunkowo wysoką ceną w stosunku do tytułów literatury popularnej (dla przykładu: na Amazonie Zanim się pojawiłeś Jojo Moyes kosztuje niecałe 7 dolarów).

Fascynujące eksperymentu naukowe to doskonała literacka zachęta do zagłębienia się w świat nauki. Maluch w prosty i przystępny sposób poznaje zasady rządzące otaczającym go światem oraz zachęca do dalszego zgłębiania tajników przyrody. Książka, która uczy i bawi, na dodatek jest w przystępnej cenie. Czegóż chcieć więcej?

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

Pattyczak

Tytuł: Fascynujące eksperymenty naukowe

Autor: Thomas Canavan

Tłumaczenie: Lucyna Wierzbowska

Ilustracje: Elaine Wilkinson, Adam Linley

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  06/04/2017 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 128

ISBN: 978-83-8097-129-5

Strona wydawnictwa:  Fascynujące eksperymenty naukowe

 

Podsumowanie

Fascynujące eksperymenty naukowe

Fascynujące eksperymenty naukowe
  • 9/10
    Fabuła
  • 9/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • merytoryczna zawartość
  • praktyczne eksperymenty do przeprowadzenia w domowych warunkach
  • świetna cena w stosunku do jakości

Wady