20 marca 2021

Najnowsza propozycja od Valerie Keogh koncentruje się wokół przewodniego motywu kłamstwa i manipulacji. Oto historia przyjaciółek, które już na zawsze scaliła jedna, tragiczna noc tuż po zakończeniu uniwersyteckiej edukacji. Poznajcie Fatalne kłamstwo!

Trzy kobiety, z których każda jest zgoła inna, zarówno pod względem charakteru, jak i stylu bycia: nieśmiała Beth, przebojowa Meghan oraz rezolutna i piękna Joanne. Dziewczyny poznały się tuż po rozpoczęciu studiów i trzymały się razem przez ten cały czas. Podczas świętowania ich ostatniego dnia na uniwersytecie dochodzi do tragedii – jedna z nich zostaje brutalnie pobita i zgwałcona. To wydarzenie już na zawsze determinuje przyszłość każdej z nich. Po blisko dwudziestu latach spotykają się ponownie – każda na innym życiowym etapie i dźwigająca na barkach mnóstwo problemów. Dochodzi do wyjawienia prawdy dotyczącej owej nocy i ujawnienia tytułowego fatalnego kłamstwa. Jak wpłynie to na ich dalsze losy?

Niewątpliwie w czasie lektury uwagę przyciągają główne bohaterki, tak diametralnie od siebie różne, prowadzące inny styl życia iż dziwne, że były w stanie nawiązać między sobą głębszą więź. Beth jest nieśmiała, obowiązkowa i punktualna, wiecznie siedząca z nosem w książkach. Jej całkowitym przeciwieństwem jest Joanne, o figurze modelki, dbająca o swój wygląd i nienaganną prezentację. Gdzieś pośrodku nimi jest Meghan poszukująca swojej prawdziwej tożsamości i niejako scalająca całą trójkę.

Fatalne kłamstwo to książka, której fabuła rozwija się bardzo powoli, wręcz leniwie. Czytelnik ma czas na poznanie bohaterek, ich wartości oraz podejmowanych decyzji. Tak naprawdę powieści bliżej do obyczajówki niż klasycznego thrillera (w gruncie rzeczy to nim w ogóle nie jest!), bowiem największy nacisk położono na relacje między bohaterkami. Pozornie znają się niemal całe dorosłe życie, wiedzą wszystko o swoich związkach, pracy i trudnościach, jednak tutaj dominuje temat oszustwa. I to wielopłaszczyznowego, nie ma tu bowiem jednego, dużego kłamstwa, lecz cała sieć powiazań, które doprowadzają trzy bohaterki do tragicznego finału. Jak się okazuje, prawdę ukrywała każda z nich i to przez wiele lat, przez co po latach musiały słono za to zapłacić.

Valerie Keogh to brytyjska autorka thrillerów i kryminałów, która od lat cieszy się popularnością wśród mieszkańców Wysp. Jednak tym, co ją wyróżnia, jest self-publishing. Pisarka wydała do tej pory aż dziewięć książek, które oscylowały między powieścią obyczajową a thrillerem. Podobnie jest z jej najnowszym Fatalnym kłamstwem. Chociaż Valerie nie zaskakuje zarówno pod względem fabularnym, jak i prowadzonej akcji, to jej najnowszy tytuł czyta się zwyczajnie dobrze. Nie będę ukrywać, że to taka literacka tragikomedia  pełna pomyłek i niedomówień, po którą chętnie sięgną panie. Jest tutaj pełno kobiecych dramatów związanych z burzliwymi, damskimi relacjami, a także zawodowych rozterek.

Reasumując, Fatalne kłamstwo Valerie Keogh to książka ze średniej półki. Nie zaskakuje, nie porywa zwrotami akcji ani tez nietuzinkowymi bohaterkami, niemniej czyta się ją naprawdę przyjemnie. To powieść obyczajowa, która powinna przypaść do gustu fankom Sekretu mojego męża czy też Pieśni o poranku. Typowa kobieca lektura, po jaką można sięgnąć podczas popołudniowej przerwy na lunch czy tez wieczornej herbatki.

Fatalne kłamstwo (Valerie Keogh)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Fatalne kłamstwo

Autor: Valerie Keogh

Tytuł oryginalny: The Tree Woman 2020

Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  24/03/2021, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 304

ISBN: 978-83-287-1619-3

Podsumowanie

Fatalne kłamstwo

Fatalne kłamstwo
 • 5/10
  Fabuła
 • 5/10
  Stylistyka
 • 6/10
  Wydanie

Zalety

 • tragikomedia pełna pomyłek i niedomówień
 • pełno kobiecych dramatów dotyczących damskiej przyjaźni
 • skrajnie różne od siebie kobiece bohaterki

Wady

 • brak zaskoczenia w finale
 • powoli rozwijająca się akcja
 • to powieść obyczajowa a nie thriller jak sugeruje blurb