F**k plastik to niewielka, ale jakże pożyteczna publikacja, której lektura uzmysławia, jak wielką szkodę, my ludzie, wyrządzamy naszej planecie i jednocześnie wskazuje, jak zacząć małe zmiany od siebie samego w kwestii użytkowania plastiku.
Przerażające są statystyki dotyczące setek milionów produktów zużywanych każdego dnia, które zostały wyprodukowane z plastiku. Przykłady? Marnujemy 7,1 milionów ton żywności rocznie, bo wiele pokrojonych warzyw i owoców pakuje się w folię i celofan. W samych Stanach Zjednoczonych rocznie zużywa się 255 miliardów chusteczek jednorazowych zapakowanych w foliowe opakowania! Po Pacyfiku pływa już wyspa śmieci o powierzchni trzykrotnie większej niż Francja, a co roku dodajemy do tego kolejne 8 milionów ton plastiku. Owszem, Europejczycy produkują jedyni ok. 5% tych wszystkich odpadów (prym wiodą azjatyckie kraje), niemniej nie może być to dla nas wymówka, by nie dbać o środowisko naturalne.
Poradnik podzielony jest na cztery działy: żywność i napoje, w domu, styl życia oraz ocalić świat. Wiele wskazówek jest bardzo prostych, np. lepiej samemu mrozić w sezonie owoce niż kupować zamrożone paczuszki, w sklepie i na targu lepiej jest włożyć we własną, bawełnianą siatkę warzywa i owoce, w kawiarni zamówić kawę przygotowaną we własnym, wielorazowym kubku, zamiast chemicznych spray’ów do odświeżania powietrza lepiej postawić woskowe świeczki lub świeże kwiaty. Bardzo wiele wskazówek i rozwiązań jest nie tyle prostych, ile także o wiele tańszych w realizacji niż kupowanie gotowych, plastikowych produktów.
Niestety, niektóre porady są niemożliwe lub trudne do zrealizowania w naszym kraju. Jak chociażby stacjonarny zakup szamponu do włosów w postaci kostki lub kremu do golenia zapakowanego w drewniane miseczki (realizacje możliwe wyłącznie przez sklepy internetowe, które oferują produkty w wysokich cenach, np. wspomniany szampon kosztuje 39,99zł plus wysyłka i starcza na ok. 40 myć u kobiet z krótkimi włosami). Dla wielu kontrowersyjne może być również korzystanie ze specjalnych majtek menstruacyjnych oraz wielorazowych pieluch dla dziecka, niemniej jeśli nie jesteśmy na to gotowi, autorzy poradnika sugerują, aby wybierać te zapakowane w skromne, możliwie najbardziej pozbawione plastiku opakowania. F**k plastik zachęca również do przygotowania własnych produktów spożywczych (np. hummusu i pasty jajecznej) oraz kosmetyków (np. pasty do zębów i peelingu do ciała).
Bardzo pożyteczne są porady dotyczące użytkowania plastikowych naczyń (nie tylko ostatnio osławionych słomek, ale również talerzy, sztućców i kubków), kartek z życzeniami (zapakowanymi w celofan) oraz pakowania prezentów (w Wielkiej Brytanii tylko w grudniu zużywa się 108 milionów rolek papieru prezentowego!). Kompletnie zbędne rzeczy, o których z reguły się nie myśli, a które zanieczyszczają nasze środowisko.
F**k plastik to bardzo dobra propozycja dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą, a także dla tych, którzy nie wiedzą dokładnie, jak rozpocząć w mądry sposób swoją ekologiczną drogę. Przykład daje już samo wydawnictwo Prószyński: twarda, papierowa okładka oraz ekologiczny materiał, na jakim wydrukowano 101 wskazówek już daje do myślenia. Wada publikacji? Cena – 29,99 złotych to jednak zbyt wiele jak na tak niewielki poradnik. Na szczęście na stornie wydawnictwa i w sklepach internetowych można ją kupić znacznie taniej, a najlepiej, zgodnie z radami autorów F**k plastik, kupić to w wersji elektronicznej!
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu
Prószyński S-ka
Pattyczak
Tytuł: F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat
Autor: The Orion Publishing Group 2018
Tytuł oryginalny: F**k Plastic
Tłumaczenie: Magda Witkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data i miejsce wydania: 15/01/2019 Warszawa
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-8169-004-1