6 sierpnia 2022

Góra mądrości autorstwa Mojo Graffen z ilustracjami Katarzyny Bielińskiej to przepiękna opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i spełnianiu skrytych marzeń.

Zachwycające grafiki w połączeniu z mądrą i chwytającą za serce fabułą sprawiają, że ten tytuł należy niewątpliwie zaliczyć do prawdziwych perełek w kategorii dziecięcych bestsellerów roku 2022!

Najważniejsza wyprawa w życiu

Mały Lisek i puchaty Niedźwiedź to mieszkańcy lasu, którzy marzą o tym, aby ich los się odmienił. Lisek całymi dniami rozmyśla o podróżach po całym świecie, lecz strach przed nocnymi ciemnościami sprawia, że nie jest w stanie wyruszyć w drogę. Jego często milczącym towarzyszem jest puszysty Niedźwiedź, którego jedynym pragnieniem jest poznanie prawdziwego i wiernego przyjaciela. Czasami sprzecza się z Lisem o to, co jest w życiu najważniejsze: przyjaźń czy też dalekie podróże. Niestety, nie są w stanie dojść do kompromisu w tej kwestii. Każde uparcie twierdzi, że ma rację.

Bohaterowie całe dnie spędzają w cieniu świetlistego drzewa. Pewnego dnia odwiedza ich znana z udzielania dobrych rad Gąsienica. Zwierzątko zachęciło tę dwójkę do wyprawy w Góry Mądrości. Znajdujące się w Nieznanej Krainie miejsce daje odpowiedzi na wszelkie, nawet najtrudniejsze pytania. Lis wierzy, że owa góra pozbawi go lęku przed ciemnością, zaś Niedźwiedź jest pewien, że właśnie tam odnajdzie prawdziwego przyjaciela. Obaj wyruszają w nieznane i żadne z nich nie przypuszcza, że tak właśnie rozpoczęła się najważniejsza podróż ich życia.

Opowieść pełna mądrości

Niewątpliwie Góra Mądrości pozwala wyciszyć dziecięce lęki i emocje. Koi i oswaja to, co nieznane i co wywołuje strach. Pozwala zmierzyć się z różnymi obawami i je oswoić, wskazując sposób walki z własnymi słabościami. Wielka przygoda głównych bohaterów obfituje w nagłe zwroty akcji, wiele przeciwności i chwile zwątpienia. Każda trudna sytuacja uczy ich, iż w życiu nie można niczego oczekiwać biernie, tylko należy wziąć los we własne ręce i nie poddawać się w kryzysowych momentach. Zwierzątka uczą się prostych prawd: we dwoje zawsze można zdziałać więcej niż w pojedynkę, strach ma zawsze wielkie oczy, nie należy bać się marzeń, zawsze trzeba się starać, bo trud i wysiłek prędzej czy później zostaną nagrodzone.

Zachwycające ilustracje

Książka jest naprawdę bogato ilustrowana. Na kolejnych kartach wraz z bohaterami zanurzamy się w świat Lasu i Nieznanej Krainy: wędrujemy przez soczystą, zieloną roślinność, płyniemy przez niebieski, wartki strumień rzeki, pokonujemy drewniany most spoczywający na wielkim, szarym kamieniu, podziwiamy zachwycające oko błękitne kwiaty przyjaźni i podziwiamy Tajemniczy Las rozświetlony przez setki świecących kwiatów. Zarówno Lis, Niedźwiedź i tajemnicza, śledząca ich poczynania postać (o której dowiadujemy się w finale historii) zostali nakreśleni w bajkowy, niezwykłe sympatyczny sposób. Pastelowy charakter ilustracji wykonanych przez Katarzynę Bielińską w połączeniu z naprawdę mądrym morałem sprawia, iż Góra Mądrości jest jedną z najstaranniej wydanych pod względem wizualnym książek dla dzieci, z jakimi miałam do czynienia.

To bardzo ciepła i pełna emocji opowieść. Prawdziwa literacka perełka, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Trudno przejść wobec tego tytułu obojętnie, bowiem jest doskonały pod względem wizualnym, a poruszana tematyka sprawia, że lekturę docenią wszyscy czytelnicy niezależnie od wieku.

 

Polecam:

>Aksamitny Królik (Margery Williams)

>Wędrowne ptaki (Michael Roher)

 

Pattyczak

Tytuł: Góra mądrości

Autor: Mojo Graffi, Katarzyna Bielińska

Wydawnictwo: Wilga

Data i miejsce wydania: 23/03/2022, Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 40

ISBN: 978-83-280-9562-5

Podsumowanie

Góra Mądrości

Góra Mądrości
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • wspaniałe, pastelowo-bajkowe grafiki
 • chwytający za serce morał
 • bajka terapeutyczna, oswajająca dziecięce lęki

Wady

 • brak!